Vívó vb: Szász Emese ötödik

Vívó vb: Szász Emese ötödik

2014. 07. 21.
Megosztás

Szász Emese ötödik helyével zárultak a magyarok számára a kazanyi világbajnokság egyéni versenyei. A női párbajtőrverseny az éremért egyetlen tussal kapott ki a német Heidemanntól. A férfiaknál Rédli András szerepelt a legjobban a mieink közül, aki a nyolcaddöntőben búcsúzott.

A párbajtőrözők egyéni versenyeivel folytatódott vasárnap a kazanyi vívó-világbajnokság, és ez valahol megnyugtatta az embert. A szakág ugyanis eredményeivel, hozzáállásával, mentalitásával mostanság kimagaslik a három közül, és bizony, a vb első két napja, a kardozók és a tőrözők egyéni versenye több keserűséget, mint örömöt hozott nekünk.

Aztán korán reggel rögtön szép győzelmekkel indult a nap, melyeket igenis meg kell becsülni. Női párbajtőr egyéniben előbb Révész Julianna, majd Budai Dorina győzött egyaránt 15:8-ra taktikus, fegyelmezett, jó és eredményes vívással. További hasonlóság, hogy minketten az 1-es páston vívtak, ráadásul az asszón belül is hasonlóan alakult az eredmény. Egy darabig fej fej mellett haladtak, aztán fokozatosan elhúztak és végül simán nyertek a mieink. Pedig papíron nagyjából egyenlő eséllyel léptek pástra a német Multererrel, illetve a tunéziai Besbess-szel szemben. Úgyhogy ez a nap végre jól indult.

Aztán igencsak vegyesen folytatódott. A világranglistát vezető Szász Emese első asszója jóval több volt egy egyszerű bemelegítésnél. Az ukrán Pocskalova alaposan megnehezítette a dolgát. Az asszó közepén sikerült néhány tussal elhúzni, de a szívós rivális csak nem akarta megadni magát. Szerencsére csak izgalmasabbá tudta tenni a végét, fordítani nem volt esélye, 15:12 lett a vége. A magyar-magyar párharc a 32 között azonban nem jött össze, mivel Tóth Hajni nem találta meg az ellenszerét a kellemetlen harcmodorban vívó svéd Haarlemnek. Olyannyira nem, hogy a skandináv végig vezetve, tulajdonképpen biztosan győzött 15:8-ra, így nem lett százszázalékos a hölgyek mérlege.

Az uraké pedig pláne nem. Ők következtek ugyanis eztán a legjobb 64 között. Elsőként Rédli András lépett pástra az izraeli Freilich ellen. A felnőtt Európa-bajnok a junior Európa-bajnok ellen. Bandi alaposan ránk ijesztett, 0:4-gyel kezdett. És utána sem volt egyszerű a dolga, valahogy csak nem akart csökkeni a különbség, egészen 4:8-ig, a harmadik harmad elejéig. Aztán viszont megrázta magát a tapolcai klasszis, pillanatok alatt megfordította a csörtét, és ha valaki csak a 14:10-es végeredményt olvassa, akkor akár azt is hiheti, hogy sima ügy volt. Hát nem az volt.

A következő körben egyszerre szólították a három magyart, Szényi Péter, Somfai Péter és Boczkó Gábor a terem három különböző sarkában próbálta meg követni a 32 közé Rédli Andrást. Nem sikerült egyikőjüknek sem. Szényi Péter tuladjonképpen végig egy-két tussal követte a kazah Kurbanovot. Aztán amikor a csörte végén menni kellett előre, abból rendre ő jött ki rosszul. A vége viszonylag sima 9:15 lett. Somfai Péter ellen mindjárt az elején elhúzott 3-4 tussal a kínai Zang, és tartani is tudta a differenciát egészen a hajráig. Ekkor kétszer is egy tusra fel tudott jönni a magyar, csakhogy közben sakknyelven szólva időzavarba keveredett, a végén két másodperce maradt az egyenlítésre, és az együttes találat a 15:14-es vereséget jelentette a számára. Megint egész másként alakult Boczkó Gábor mérkőzése. A cseh Pitra csak papíron tűnt könnyebb ellenfélnek, a valóságban egyáltalán nem. Fej fej mellett haladt a két párbajtőröző, de a harmadik harmadban már 10:7-re elhúzott a cseh. Világbajnokunk hosszú hajrát nyitott, és amikor 14:13-ra átvette a vezetést, úgy éreztük, nem lehet baj. De lett. A vége előtt nem sokkal egyenlített Pitra, majd a hosszabbításban hiába állt kétszer is közel a tushoz Bocek, végül a cseh vitte be azt. Ami azt jelentette, hogy Rédli András jutott be egyedül a legjobb 32 közé, és ez azért rontott valamit a délelőtti mosolygós kedvünkön. Még akkor is, ha tudtuk, hogy ebben a szezonban az Ezredesen kívül egyetlen magyar férfi párbajtőrözőnek sem volt Vk-döntője...

Következett a legjobb 32 között két olyan női mérkőzés, melyen nem mi számítottunk esélyesnek. És sajnos, miként ezen a világbajnokságon egyéniben egyszer sem, ezúttal sem sikerült papírformát borítanunk. Előbb a világranglista másodikja, a román Branza győzte le Révész Juliannát végig vezetve, 15:11-re. Majd ugyanazon a zöld páston jött Budai Dorina, akinél az észt Embrich bizonyult jobbnak még magabiztosabban, 15:8-ra.

Ezt viszont két olyan csörte követte, melyen azért kellett szurkolnunk, hogy ne boruljon az a bizonyos papírforma. Nem is borult! Előbb Emese vívott egy oktatófilmbe illő 15:2-t (az egyik dublé volt a kettőből…) a rossz emlékű Haarlemmel. Volt ott parádriposzt, flesstámadás, cseltámadás, tempószúrás, combszúrás, szóval minden. Emese világranglista-egyeshez méltóan versenyzett, még a dicséretek halmozásával nem vádolható Mestere, a négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző is elégedetten biccentett. Rédli András pedig voltaképpen lemásolta az előző asszóját azzal a különbséggel, hogy azért négy tussal nem engedte el aktuális ellenfelét, a kanadai Bisvert-Simardot. Azért hét harmad után 9:8 még nem ide volt az állás, azonban az Ezredes ismét erős hajrát nyitott, és a vége laza 15:10 lett. Végtére is elfogadtuk volna, ha mindig ez a forgatókönyv, legfeljebb a Mester, Udvarhelyi Gábor idegesebb egy kicsit eleinte...

Az újabb körnél már a nyolcas döntőbe jutás volt a tét. Emese ukrán riválist kapott, és ezúttal is ő számított a favoritnak. Az előzőnél azért jóval nehezebb dolga volt, 7:6-ra még Bezhura vezetett, ám ettől kezdve sebességet váltott a magyar klasszis, és nem is lehetett kétséges az asszó kimenetele, 15:9 lett a vége. Egy nagy sóhajtás, és már izgulhattunk Rédli Andrásért. Azt tudtuk, hogy a koreai Park ellen jóval nehezebb dolga lesz az eddigieknél. ráadásul Andris az asszó előtt elárulta, hogy nem szeret vele vívni, lehet, hogy egyetlen tusra hagyja a döntést. Az rögtön az elején kiderült, hogy a koreai egyáltalán nem akar előre menni, Európa-bajnokunk pedig úgy döntött, nem kockáztat. Így az első két harmadot lepasszívozták, a harmadikban viszont némileg váratlanul előre indult az ázsiai. Bejött neki, sőt, 3:1-re is vezetett, úgyhogy a magyarnak kellett jönnie. Sikerült is az egyenlítés, és az utolsó fél percre megint csak senki nem akart rizikózni - jöhetett a hirtelen halál. Ha bejön, akkor okos taktikát választottál, ha nem, akkor nem… Park döntött úgy mintegy húsz másodperc után, hogy elereszt egy flesstámadást, és sajnos, talált is vele, így 4:3-ra győzött, Andrisnak pedig a nyolcaddöntő jelentette a végállomást.

Rédli András: "Egyáltalán nem akart vívni az első két harmadban a koreai, ezért aztán én sem kockáztattam, úgy véltem, kézzel és lábbal is gyorsabb a koreai. A végén sajnos nagyon jól megtámadott, nem tudtam kivédeni."

Udvarhelyi Gábor, fegyvernemi vezetőedző:
"Három párbajtőrözőnk is egyetlen tussal szenvedett vereséget, ennek ellenére azt kell, hogy mondjam: ennél azért többet vártam. Bandit nem érheti kritika, így érezte, így tartotta jónak, nagyon kevésen múlott a győzelme. Nem lesz egyszerű a csapatverseny sem, Imre Géza ma este érkezik, mindent meg fogunk tenni a jó szereplésért."

Maradt tehát Szász Emese, akinek a német Heidemannal kellett harcba szállnia az első magyar kazanyi világbajnoki éremért. A 32 éves német klasszis egyéni olimpiai arany- (Peking) és ezütérmes (London), emellett egyéni világbajnok, és a tavalyi budapesti vb bronzérmese, azaz a szakág kimagasló egyénisége. Ugyanakkor ebben a szezonban valamivel halványabb volt, de ez semmit sem jelentett. A két klasszis hatalmas csatát vívott, hol az egyiküknél, hol a másikuknál volt az előny, de többnyire Emesénél. 13:11-nél pedig már belátható távolságra került az a fránya érem. Heidemann szépített, majd együttes találat következett, 14:13 ide. Eztán viszont két egylámpás német tus következett, ami azt jelentette, hogy érem nélkül maradtunk, Szász Emese az ötödik helyen végzett.

Szász Emese: "Nem sikerült. Sajnálom. Rossz érzés. Majd Rióban sikerülni fog. Most hadd legyen elég ennyi. Ja meg még azt hadd tegyem hozzá, hogy nagy szerencséje volt Heidemannak."

Kovács Iván fegyvernemi vezetőedző:
"Tulajdonképpen nem lehetek elégedetlen. Tavaly két magyar jutott a 64 közé, most négy. Hajni elsősorban a csapatra koncentrál, Dorina egyértelműen előrelépett. Julcsit nagyon sajnálom, mert jó formában volt, és Emese mellett a világ másik legjobb párbajtőrözőjével, Branzával került szembe, és ellene sem volt esélytelen. Emese? Persze, nyerhetett volna érmet. Akár aranyat is. Egy tussal kikapott, talán lehetett volna türelmesebb a végén. Ugyanakkor fantasztikus szezont zárt, megnyerte az összetett Világkupát, csak a legnagyobb dicséret hangján lehet róla szólni."

Eredmények.

Női párbajtőr egyéni világbajnokság, 135 induló.
A legjobb 64 között: Révész-Multerer (német) 15:8, Budai-Besbes (tunéziai) 15:8, Szász-Pocskalova (ukrán) 15:12, Tóth-Haarlem (svéd) 8:15.
A legjobb 32 között: Révész-Branza (román) 11:15, Budai-Embrich (észt) 8:15, Szász-Haarlem (svéd) 15:2.
Nyolcaddöntő: Szász-Bezhura (ukrán) 15:9.
Negyeddöntő: Szász-Heidemann (német) 14:15.
Elődöntő: Fiamingo (olasz)-Semjakina (ukrán) 13:12, Heidemann (német)-Kirpu (észt) 15:10.
Döntő: Fiamingo (olasz)-Heidemann (német) 15:11.
Végeredmény: 1. Fiamingo (olasz), 2. Heidemann (német), 3. Semjakina (ukrán) és Kirpu (észt), 5. Szász Emese, …26. Révész Julianna, …32. Budai Dorina, …42. Tóth Hajnalka.

Férfi párbajtőr egyéni világbajnokság, 196 induló.
A legjobb 64 között: Rédli-Freilich (izraeli) 14:10, Boczkó-Pitra (cseh) 14:15, Somfai-Zang (kínai) 14:15, Szényi-Kurbanov (kazah) 9:15.
A legjobb 32 között: Rédli-Boisvert-Simard (kanadai) 15:10.
Nyolcaddöntő: Rédli-Park (koreai) 3:4.
Elődöntő: Robeiri (francia)-Grumier (francia) 15:11, Park (koreai)-Garrozzo (olasz) 15:10.
Döntő: Robeiri (francia)-Park (koreai) 15:12.
Végeredmény: 1. Robeiri (francia), 2. Park (koreai), 3. Grumier (francia) és Garrozzo (olasz), ...11. Rédli András, …37. Somfai Péter, …48. Boczkó Gábor, …51. Szényi Péter.

(Forrás: hunfencing.hu)