Szatmári András bronzérmes lett a győri Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni Világkupa-versenyen. Pástra lépett kétszeres olimpiai bajnokunk, Szilágyi Áron is, aki az előkelő ötödik helyezést érte el.
Első alkalommal rendezték pénteken és szombaton a győri Audi Arénában a Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni világkupa-versenyt, ahol öt magyar vívó jutott fel a pénteki selejtezőkből a 64-es főtáblára.
A szombati döntők előtt a huszonnegyedik kardvívó olimpiai aranyérmesünket, Szilágyi Áront köszöntötte Csampa Zsolt, a magyar szövetség elnöke egy díszkarddal a riói címvédése alkalmából. A csarnokban bajnokaink nagyméretű portréja a pást fölött figyelt, miközben fényképeken és videobejátszásokon lehetett látni a több mint ezer fős nézőseregnek az emlékezetes pillanatokat.
Az első körben csupán Nagy Pál búcsúzott a magyarok közül, aki a koreai Hak ellenében 15:10-es eredménnyel zárt. Szatmári András, Szilágyi Áron, Decsi Tamás és Gémesi Csanád továbblépett.
A 32 között egy másik koreai, Kim Junho bizonyult jobbnak Gémesinél (15:5).
Maradtak hárman a 16 között, szerencsétlenségünkre Szatmári és Decsi egymás ellen folytathatta, amelyből előbbi került ki győztesen 15:10 arányban. Szilágyi hozta a kötelezőt az olasz Berre feletti sikerrel (15:8).
A negyeddöntőben a két versenyben lévő magyar, Szatmári és Szilágyi külön ágon folytathatta. Szatmári egy egyéni olimpiai bajnokkal lépett pástra, az athéni győztes olasz Aldo Montanóval, aki 38 évesen is remekel. A magyar vívó végig vezetett, már 10:4-et is mutatott az eredményjelző, végül a nézők nagy örömére simán, 15:9-re győzte le nagynevű ellenfelét.
Szilágyi Áron valahogy nem érezte a francia Apithy ellen a vívást, 15:9-es vereséget szenvedett, és ezzel az ötödik helyen végzett. Hosszú kihagyás után, a felkészülése kezdetén, amikor még a fizikális munka van a túlsúlyban – mindez tökéletesen megfelelő eredménynek számít.
“Pároslábon nem fogok ugrálni örömömben az ötödik helyezésem miatt, de azért nincs ezzel semmi baj. Felkészülésem jelenlegi szakaszában ennél sokkal jobb vívást reálisan nemigen várhattam el magamtól. A döntőig egyébként minden rendben volt, ott valahogy nem találtam a ritmust a francia ellen, akinek viszont minden bejött. Még egy versenyen indulok az évben, a cancuni Grand Prix-n, remélem, ott tudok javítani ezen a helyezésen” - vélekedett teljesítményéről a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi.
Az elődöntőben Szatmári ellenfele ismét egy koreai volt. A magyar 4:0-ra elhúzott az elején, de Oh Sanguk azonnal fordított, és többet nem is adta ki a kezéből az irányítást, végül 15:11-re győzött. Gárdos Gábor 23 esztendős tanítványa ezzel bronzérmet nyert, és megtette az első lépést, hogy ebben az olimpiászban a legeslegjobbak között kelljen majd számolni vele.
“Persze, elégedett vagyok, csak egy vereség után nem sokkal, nagyon nehéz pozitívan látni a világot… A Kim Junghvan elleni csata a 32 között nagyon sokat kivett belőlem, igazán kellett a pihenő a Montanóval szembeni negyeddöntő előtt. Igazából egész nap jól ment a vívás, és jól indult az elődöntő is. A szünetben, 7:8-nál azt hittem minden rendben lesz, de megint elhúzott a koreai, és innen sajnos, nem volt visszaút. Láttam a holnapi csapatsorsolást, az elődöntőben összekerülhetünk az ázsiaiakkal, nagyon szeretnék visszavágni nekik” - mondta Szatmári, aki pályafutása eddigi legjobb felnőtt egyéni eredményét érte el – dobogós lett világkupaversenyen.
A fináléban koreai házidöntőt láthattunk, melyet némi meglepetésre Oh Sanguk nyert Gu Bongil ellen.
A kardhétvége vasárnap a Zarándi Csaba Csapat Világkupaversennyel ér véget.
Eredmények, Férfi kard egyéni Gerevich-Kovács-Kárpáti Világkupaverseny, Győr, 184 induló.
A legjobb 32 közé jutásért: Szilágyi-Bravo (spanyol) 15:8, Decsi-Voronov (izraeli) 15:7, Gémesi Cs.-Kindler (német) 15:13, Szatmári-Lambert (francia) 15:4, Nagy P.-Ha (koreai) 10:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Szilágyi-Ju Jungho (koreai) 15:9, Szatmári-Kim Junghvan (koreai) 15:14, Decsi-Gordon (kanadai) 15:6, Gémesi-Kim Junho (koreai) 5:15.
Nyolcaddöntő: Szatmári-Decsi 15:10, Silágyi-Berre (olasz) 15:8.
Negyeddöntő: Szatmári-Montano (olasz) 15:9, Szilágyi-Apithy (francia) 9:15.
Elődöntő: Szatmári-Oh Sanguk (koreai) 11:15.
Végeredmény: 1. Oh Sanguk (koreai), 2. Gu Bongil (koreai), 3. Szatmári András (edző: Gárdos Gábor, válogatott edző: Somlai Béla) és Apithy (francia), 5. Szilágyi Áron (edző: Decsi András, válogatott edző: Somlai Béla), …13. Decsi Tamás, …23. Gémesi Csanád, …47. Nagy Pál
(MOB-MVSZ, fotók: hunfencing.hu-MTI/Krizsán Csaba)