WHO HEPA Europe tagjává vált az EMMI Sportért Felelős Államtitkársága

WHO HEPA Europe tagjává vált az EMMI Sportért Felelős Államtitkársága

2012. 10. 06.
Megosztás

A Czene Attila által vezetett Sportért Felelős Államtitkárság idén kezdeményezte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) HEPA (egészségfejlesztő testmozgás) Europe nevű hálózatához való csatlakozást.

A WHO HEPA Europe hálózata a testmozgás népszerűsítését tekinti fő feladatának az európai régióban. A szervezet tagságára a különböző kormányzati szervek mellett a nem kormányzati szektor képviselői (kutató és tudományos intézmények, e témában érdekelt szervezetek stb.) is pályázhatnak.

„A sport hazai népszerűsítése, a sportolás elterjesztése érdekében a magyar kormány, az államtitkárság és a Magyar Olimpiai Bizottság közreműködésével köztudottan számos projektet támogat.” – mondta a sportpolitikáért felelős államtitkár.

A minisztérium sportügyi szakemberei hazai színtéren együttműködnek az érintett szakágazatokkal a mindennapos testnevelés bevezetése és a hazai kölyök atlétikai program oktatási intézményekben való elindítása mellett például a hátrányos helyzetűek és fogyatékosok sportjának, vagy az egészségesebb munkahelyek létrejöttét támogató (a munkahelyi sportolás elterjesztését segítő) projektek fejlődésének, a kontinentális és világversenyek Magyarországon való megrendezésének, illetőleg a hazai sportközvetítések minél szélesebb körben való elérésnek ösztönzésében is.

Czene Attila felhívta a figyelmet arra is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) Sportért Felelős Államtitkársága kiemelt feladataként kezeli a nemzetközi és Európai Uniós sportpolitikában való előrelépési lehetőségek feltérképezését, valamint a nemzetközi és sportdiplomáciai kapcsolatok erősítését. A tárca sportügyi szakemberei ezért egyre több nemzetközi fórumon képviselik a magyar érdekeket.

Az EMMI sportügyekért felelős államtitkársága előzetes sportszakmai egyeztetések eredményeként a HEPA Europe legutóbbi, 8. éves ülésén hivatalosan is a nemzetközi szervezet tagjává vált.

A tagság, amely nem jár anyagi kötelezettségekkel, jelentős mértékben hozzájárulhat a jövőbeli sportszakmai, kontinentális együttműködések fejlődéséhez, a nemzetközi partneri kapcsolatok erősödéséhez, a magyarországi sportélet fejlesztési lehetőségeit erősítő, építő jellegű szakmai információk, nemzetközi tapasztalatok, úgynevezett „legjobb gyakorlatok” feltérképezéséhez.

Az évente ülésező WHO HEPA Europe tagjai különböző tematikájú munkacsoportokba szerveződve irányadó stratégiákat dolgoznak ki, amelyek mentén számos nemzetközi projektben is részt vesznek. A tagok a különféle célkitűzésekből fakadó feladatok megvalósítása során szem előtt tartják az adott térség szociális és fizikai környezeti jellemzőit is.

A tennivalók összehangolása érdekében két évvel ezelőtt, 2010-ben a HEPA Europe-on belül létrehoztak egy úgynevezett EU kapcsolati csoportot is (EU Contact Group néven), amely nyomon követi az Európai Unió sportügyi szakmapolitikai elképzeléseit, terveit és azok megvalósulását.

A WHO HEPA Europe tagságból származó szakmai előnyöket a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kara is felismerte, s korábban szintén csatlakozott a szervezethez.

(Forrás: Emberi Erőforrások Minisztériuma Sportért Felelős Államtitkárság )