A két riói olimpiai bajnokot, Hosszú Katinkát és Szilágyi Áront választották a hazai sportújságírók 2016-os eredményeik alapján az év sportolójának. A csapatok versenyében a férfi labdarúgó-válogatott nyert. Az M4 Sport-Év sportolója gálán a szervező Magyar Sportújságírók Szövetsége és a MOB közös életműdíját a Nemzet Sportolója, Kulcsár Győző kapta. A Nemzeti Színházban rendezett eseményen levetítették a 2017-es győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF) és a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat bemutatkozó filmjét.
Az 59. alkalommal kiírt szavazás győzteseit 370 sportújságíró voksa alapján ítélték oda.
Szilágyi Áron a riói olimpián címét megvédve győzött a kardozók egyéni versenyében, míg Hosszú Katinka az augusztusi ötkarikás játékok negyedik legeredményesebb sportolója lett: aranyérmet nyert 200 és 400 méteres vegyesúszásban, valamint 100 méter háton, és másodikként csapott célba a 200 méteres hátúszás fináléjában. Hosszú mellett a riói olimpián szintén három aranyérmet szerzett Kozák Danuta, valamint a párbajtőr ötkarikás bajnoka, Szász Emese, a férfiaknál pedig az olimpiai ezüstérmes úszó, Cseh László és a Rióban egyéniben második, csapatban harmadik párbajtőröző Imre Géza került még a legjobb három közé.
"Rióban tett első nyilatkozatomban azt mondtam, hogy áldott ember vagyok. Nemcsak azért vagyok áldott, mert olimpiai bajnok lehetek, és nemcsak a díj miatt, hanem mert Isten megáldott egy csodálatos menyasszonnyal, családdal, barátokkal és támogató csapattal is - szögezte le Szilágyi Áron. - Áldott Magyarország is, hogy van nekünk a sport, és van nekünk az olimpia. Miért is ne lehetne 2024-ben Budapesten is?"
"Elég hosszú út vezetett az olimpiai aranyéremhez: négyszer voltam olimpián, és negyedikre végre összejött. Shane nélkül nem lennék itt, hiszen 2012-ben majdnem odébbálltam, és nem folytattam a sportot" - fejtette ki Hosszú. Hozzátette, a tavalyi év nagyon mozgalmas volt számára, s bízik benne, hogy 2017 egy új kezdet lesz a pályafutásában. - Még rengeteg közös célunk van Shane-nel, alig várjuk, hogy a magyar közönség előtt is bizonyíthassak a világbajnokságon."
Az edzők és a szövetségi kapitányok összevont kategóriájában Hosszú edzője és férje, Shane Tusup győzött. Itt Dárdai Pál és Kulcsár Győző volt még a háromban.
A csapatok versenyében a férfi labdarúgó-válogatott nyert, amely 44 év után szerepelt Európa-bajnokságon, s Franciaországban csoportját veretlenül megnyerve a nyolcaddöntőig jutott. A legjobb háromba a női kajakkettes és kajaknégyes került.
"Nagyszerű és nagyon értékes ez a díj. Gratulálok a kategória jelöltjeinek, akik olimpiát nyertek. Mi nem nyertünk Európa-bajnokságot, talán annak szól az elismerés, hogy 44 év után kijutottunk a kontinensviadalra, ahol jól szerepeltünk" - hangsúlyozta Gera Zoltán azt követően, hogy társaival együtt átvette a díjat Claude Makelele világbajnoki ezüstérmes, Bajnokok Ligája-győztes labdarúgótól. - Köszönjük a Franciaországban értünk szurkoló több tízezer embernek és a tv-k előtt drukkolóknak is, jó érzés volt, hogy ilyen sokan örültek velünk."
Az év férfi futballistájának a nemzeti csapattól a kontinenstorna után elbúcsúzott Király Gábort választották a sportújságírók. A nőknél a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) döntése alapján Jakabfi Zsanett lett 2016 legjobbja, ő is a Nemzeti Színházban rendezett csütörtöki M4 Sport-Év sportolója gálán vette át elismerését.
A fogyatékos sportolók között a férfiaknál Tóth Tamás győzött, aki a riói paralimpián 100 méteres hátúszásban a magyar küldöttség egyetlen aranyérmét nyerte, míg 100 méter gyorson harmadik lett. A nőknél a kerekesszékes vívó Krajnyák Zsuzsannát választották a legjobbnak, aki a tőrözők egyéni versenyében bronzérmes lett, valamint tagja volt az ezüstérmes tőr- és a bronzérmes párbajtőr-csapatnak is. A női kerekesszékes válogatott - Krajnyák mellett Dani Gyöngyi, Hajmási Éva és Veres Amarilla voltak a tagjai - érdemelte ki az év fogyatékos csapata elismerést. A fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzők között Beliczay Sándor végzett az élen, aki Hajmási mellett a tőrözők és kardozók között is ezüstérmet nyert Osváth Richárd felkészülését is segítette.
Az év góljának Gera Zoltán Európa-bajnokságon, Portugália ellen szerzett találatát választották a szurkolók az M4 Sport honlapján rendezett szavazáson.
A Nemzet Sportolója, a négyszeres olimpiai bajnok, háromszoros világbajnok párbajtőröző Kulcsár Győző - akinek tanítványa, Szász Emese megnyerte a női párbajtőrözők egyéni viadalát a riói olimpián - az MSÚSZ és a Magyar Olimpiai Bizottság közös életműdíját vehette át Schmitt Páltól, a NOB magyar tagjától, a MOB tiszteletbeli elnökétől. A MOB részéről a gála 59 éves történetében először került átadásra ilyen elismerés.
Schmitt Pál elmondta, Kulcsár Győzőt hatvan éve ismeri, már a kezdetekkor vívtak egymás ellen. "Amikor pástra lépett, mindenki köré gyűlt, abba hagyta a tevékenységét és őt figyelték. Három olimpián vívtunk együtt" - emlékeztetett a szintén olimpiai bajnok vívó sportdiplomata, aki hozzátette, Kulcsár Győző a versenyzői karrierjét követően átállt a pást másik oldalára, edző lett, és többek közt olyan eredményes tanítványokat vezetett sikerre, mint Kulcsár Krisztián, Nagy Tímea és Szász Emese.
Kulcsát Győző köszönetet mondott egykori csapattársainak, versenyzőinek és feleségének; hangsúlyozta: Szász Emesével már megcélozták a tokiói részvételt.
A korábbi 62-szeres válogatott labdarúgó, Göröcs János az MLSZ életműdíját kapta meg.
A gála végén Hosszú Katinka az év magyar sportolója díj mellett 2016 legjobb európai női sportolójának járó elismerést is átvehette a kontinentális sportújságíró szövetség vezetőitől.
A díjátadón levetítették a 2017-es győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF) és a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat bemutatkozó filmjét.
Az eseményen felszólalt Fürjes Balázs, a budapesti 2024-es olimpiai és paralimpiai pályázat vezetője, aki a sikerek méltatása mellett az összefogásról és a kemény munkáról beszélt. A pályázatot beszédében a csapatsportágakhoz hasonlította. Azt mondta, egy év múlva olimpiát és paralimpiát rendező város házigazdájaként szeretné köszönteni a legsikeresebb sportolókat.
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár a díjátadás során hangsúlyozta, az eredmények alapján a legtöbb sportágban lehet példaképet állítani. Az ünnepségen részt vett a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) elnöke, az olasz Gianni Merlo, valamint a MOB főtitkára, Bartha Csaba is.
A rendezvény egyik színfoltja volt, amikor a színpadon megjelentek 2016 utánpótláskorú világ- és Európa-bajnok sportolói.
(MTI-MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)