A NOB koordinációs bizottsága és a tokiói szervezőbizottság szeptember 25-én megállapodott egy sor, a koronavírus utáni világban a tokiói olimpiai játékok biztonságát szavatoló intézkedést illetően.
A koronavírus miatt elhalasztani kényszerült olimpiára válaszul több mint 50 intézkedést tartalmazó csomagot dolgoztak ki a költségcsökkentés és a hatékony rendezés jegyében.
Thomas Bach beszéde nyitósoraiban elismerte a szervezőbizottság kiemelkedő munkáját, ami tovább erősítette a német sportvezetőt azon hitében, miszerint a jövő évi olimpia lesz az eddigi legjobban előkészített. A NOB első embere kihangsúlyozta, hogy rugalmasságra és kreativitásra lesz szükség mindenki részéről, illetve minden érdekelt félnek megköszönte eddigi, a kidolgozott intézkedésekhez maximálisan igazodó erőfeszítését.
A mai megbeszélésen a koordinációs bizottság felülvizsgálta a legfrissebb, négy fő kategóriába osztott (érdekelt felek, infrastruktúra, promóció, egyéb) intézkedéseket tartalmazó listát. A játékokat felvezető időszakban további határozatok várhatóak.
A kezdeti intézkedések között szerepel a játékokra kiutazó érdekelt felek számának csökkentése, a szállítási szolgáltatások finomhangolása, a nézői tevékenységek módosítása a versenyhelyszíneken, valamint online meetingek szervezése az ötkarikás esemény előtt.
A megbeszélés után John Coates, a tokiói koordinációs bizottság elnöke azt mondta, „a NOB és a tokiói szervezőbizottság közös munkája által meghatározott alapelvek mentén kidolgozott optimalizációk és egyszerűsítések fontos mérföldkőnek számítanak a biztonságos és sikeres olimpia megrendezéséig vezető úton 2021-ben. Tartozunk annyival a nyilvánosság számára, hogy beiktatjuk ezen intézkedéseket a kihívásokkal teli időkben.”
Mori Josiró, a szervezőbizottság elnöke úgy fogalmazott, „ezen folyamat a jövő társadalma számára is hasznos lesz – követendő példaként fog szolgálni a jövő globális eseményeinek, miközben az emberek alkalmazkodnak az új normákhoz. Minden erőfeszítésünkkel azon leszünk, hogy ilyen örökséget hagyjon majd maga után a tokiói olimpia. Keményen készülünk a jövő évre, illetve minden érdekelt fél további együttműködésére is számítunk.”
A csomagot a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság, a szervezőbizottság, a tokiói városirányítás és a japán kormány szoros együttműködésével alkották meg, ami után a tokiói szervezők hozzálátnak a tervezett megtakarítások felbecsléséhez.
Covid-ellenintézkedések
A NOB számos partnerével, így a WHO-val, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottsággal, a nemzetközi sportszövetségekkel, Tokió vezetésével és a japán kormánnyal együttműködve vizsgálta felül a lehetséges forgatókönyveket, a Japánban és a világban uralkodó helyzet figyelembevételével.
Ezen alapos hozzáállás kulcsfontosságú volt a lehetséges, a játékon résztvevők egészségének megőrzésére irányuló ellenintézkedések meghatározásakor.
A lehetséges ellenintézkedéseket hét csoportra bontották: utazás/országba való beutazás, távolságtartás, személyi védőfelszerelés, étel és ital, tesztelés, nyomon követés és elszigetelés, tájékoztatás és védőoltás.
(olympic.org, fotó: Getty Images)