Kivonat a NOB Zika vírus és járványügyben kiadott állásfoglalásából

Kivonat a NOB Zika vírus és járványügyben kiadott állásfoglalásából

2016. 01. 30.
Megosztás

Brazíliában 2015. májusában jelentették az első Zika vírus által okozott fertőzést, amely a WHO (Egészségügyi Világszervezet) jelentése szerint mára mintegy másfél millió embert érinthet országosan, annak ellenére, hogy az esetek többsége tünetmentes, illetve akiknél kialakulnak szimptómák, azoknál is csupán kettőtől hét napig tartó lefutás figyelhető meg. Az Egészségügyi Világszervezet február elsején, hétfőn dönt arról, hogy a Zika vírus és járványügyet globális vészhelyzetnek kell-e tekinteni vagy sem.

A fentiekre való tekintettel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közelről felügyeli a Brazíliában megfigyelt Zika járványügyet, illetve közvetlen kapcsolatban áll mind az Egészségügyi Világszervezettel, mind a Rio 2016. évi Nyári Olimpiai és Paralimpiai Játékok Szervezőbizottságával. A riói szervezőbizottság ezenfelül közvetlen és napi kapcsolatot tart fenn a járványügyben illetékes Brazil Egészségügyi Minisztériummal. Mindkét fél felelősségteljesen jár el az ügyben és közvetlenül felügyeli a helyzetet a szükséges lépesek, döntések meghozatala érdekében.

A Rio 2016. évi Nyári Olimpiai és Paralimpiai Játékok tekintetében már elkészültek azok az akciótervek, amelyek alapján a szúnyoglárvák tenyészetére kedvező állóvizeket és tócsákat országszerte megszüntetik, ezzel minimalizálva annak a veszélyét, hogy akár a sportolók, akár a szurkolók a fertőzést terjesztő szúnyogokkal kapcsolatba kerüljenek.

Lényeges megjegyezni, hogy a riói olimpiai és paralimpiai játékokat a brazil télben rendezik, amikor is a szárazabb és hűvösebb klíma jelentősen csökkenti a szúnyogok jelenlétét ezzel pedig a fertőzés veszélyét. A brazil hatóságok bejelentették, hogy 200.000 főnyi egészségügyi és honvédségi személyzettel országos felvilágosító kampányt kezdtek, és házról-házra járva tájékoztatják a lakosságot a Zika vírus okozta járvány megelőzéséről és a szúnyogok irtásának szükségességéről.

Az Egészségügyi Világszervezet jelenleg nem adott ki a beutazással kapcsolatos figyelmeztetést, valamint felhívást a Brazíliába történő beutazás elkerülésére.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szoros kapcsolatot tart fenn az Egészségügyi Világszervezettel annak érdekében, hogy naprakész és legfrissebb információt valamint szakvéleményt tudjon az olimpiai család tagjai számára nyújtani egészen a riói olimpia és paralimpia befejeztéig. A tagországok tekintetében a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azt javasolja, hogy az illetékes országos járványügyi hatóságokkal konzultáljanak, valamint kérjék ki szakvéleményüket a brazíliai helyzettel kapcsolatban.

Prof. Dr. Ugur Erdener, a NOB Egészségügyi és Tudománybizottság vezetője,
Dr. Richard Budgett, a NOB egészségügyi és tudományos igazgatója

(Fotó: MTI/Balaton József)