A sportágak fenntarthatóságáért, valamint a sporttevékenységek „kizöldítéséért” Környezetügyi Együttműködési Keretmegállapodást írt alá Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár, dr. Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár, Horváth Attila Imre klímapolitikáért felelős államtitkár és dr. Biczó Imre László, a Nemzeti Környezetügyi Intézet főigazgatója.
A Keretmegállapodás értelmében a Nemzeti Környezetügyi Intézet 2014. december 17-ig tanulmány-sorozatot készít a MOB által kiemelt tizenhat sportágról, hogyan lehet ezen sportágak ökológiai lábnyomát csökkenteni. További kidolgozandó kérdést jelent, hogyan valósulhat meg a sport területén a fenntartható energia- és környezetgazdálkodás? Hogyan csökkenthetik a sportegyesületek utazásaik során a szén-dioxid kibocsátást? Mennyire fontos a sportolók környezettudatos nevelése? A jövőben minden nagyobb sporttevékenységgel kapcsolatos beruházásnál szeretnék érvényre juttatni a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokat.
Az aláírási ceremóniára, a fenntarthatóság jegyében Dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár, dr. Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár, Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszó, a Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának vezetője, Kozmann György olimpiai bronzérmes kenus, a bizottság tagja villamossal érkeztek a MOB székházához. Ezzel az apró gesztussal is szerették volna felhívni a figyelmet a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére.
Borkai Zsolt a MOB elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a NOB már 1992-ben a fenntartható fejlődés szolgálatába állította a sportot, az Olimpiai Mozgalmat. Győr,2017-ben az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál házigazdája lesz a rendezvényekkel kapcsolatos fejlesztéseknél érvényesíti a modern fenntarthatósági és energiagazdálkodási szempontokat.
Dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkára kiemelkedő fontosságúnak nevezte a Keretmegállapodást. Magyarországon még soha nem készült hasonló, átfogó tanulmány a sportágak környezetterhelésének csökkentéséről.
A fair play fontosságáról beszélt Dr. Simicskó István a sportért és ifjúságért felelős államtitkár. Ne csak a sportversenyeken beszélhessünk a tisztességes sportról. Nem szabad elfeledkeznünk a környezetünkről sem. Sportberuházások, fejlesztések kapcsán is szem előtt kell tartanunk a fenntarthatóságot, a környezetvédelmet.
A mostani Keretmegállapodás ötlete a MOB Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának vezetőjétől, Kovács Ágnes olimpiai bajnoktól és a bizottság tagjaitól származik. A tanulmány-sorozat december közepéig készül el, a munkabizottságot a MOB és NEKI koordinálja.
Magyarország az utóbbi években kiemelkedő eredményeket ért el a fenntarthatóság és a sport területén. Az Országgyűlés 2013 márciusában ellenszavazat nélkül elfogadta a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégiát, a magyar nemzet hosszú távú fennmaradását célzó cselekvési programot.
Soha nem vándorolt még annyi pénz a magyar sportba, mint 2013-ban, 16 olimpiai sportág a vívástól az atlétikán át a birkózásig, jelentős támogatásban részesül. Elindult egy folyamat, amelynek újabb állomása a Környezetügyi Együttműködési Keretmegállapodás.
Fontos látnunk, hogy a természet védelme, környeztünk megóvása, az emberek közös érdeke. Tisztában kell lennünk környezetünk állapotával, hogy ennek a tudásnak a birtokában hozzuk meg döntéseinket. A problémákkal ne csak elvi szinten foglalkozzunk, hanem tényleges megoldások is szülessenek az élet minden területén, így a sportban is. Nem gondolhatjuk azt, hogy csak a gyárak, az üzemek az autósok vannak hatással közvetlen környezetünkre. A sportegyesületek, sportszövetségek és maguk a sportolók is sokat tehetnek a fenntarthatóságért.
(Fotó: MOB/Kovács Anikó)