Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a szervezet székházában szerdán délelőtt fogadta a Tocsigi Prefektúra kormányzója, Tomikazu Fukuda vezetésével érkező japán delegációt. A küldöttséget köszöntötte Vékássy Bálint MOB-főtitkár, Fábián László sportigazgató és dr. Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató, aki röviden bemutatta a magyar olimpiai mozgalom működését, ismertette a MOB elmúlt 122 esztendejét.
A magyar sportvezető és a japán prefektúra első embere nem először találkozott. Mint ismeretes, a Magyar Olimpiai Bizottság októberben háromoldalú megállapodást írt alá a Japán Olimpiai Bizottsággal és a Tocsigi Prefektúrával a tokiói olimpiai felkészülés jegyében. Egy hónappal ezelőtt, október elején Kulcsár Krisztián MOB-elnök vezetésével Tokióba látogatott a MOB négyfős delegációja. A látogatás célja kettős volt, egyrészt találkoztak a „Tokió 2020” szervezőivel, tájékozódtak a magyar csapat lehetőségeiről, a szervezés aktualitásairól. Másrészt nagyjelentőségű, háromoldalú megállapodást írtak alá a Japán Olimpiai Bizottsággal és a Tocsigi Prefektúrával.
A japán delegáció tagja volt többek közt Kazuo Wakabayashi, a Tocsigi Prefektúra közgyűlésének alelnöke és Ichiro Kitamura, a prefektúra ügyvezető igazgatója is.
A MOB vezetése ezúttal is köszönetet mondott az együttműködésért, a felkínált edzőtáborozási lehetőségekért.
Dr. Nagy Zsigmond a MOB-ról és a magyar olimpiai mozgalomról adott áttekintést. Elmondta, a MOB a jelenlegi 206 NOB-tagország közül a hatodikként alakult meg, a nemzetközi bizottságnak pedig volt egy magyar tagja is Kemény Ferenc személyében. A MOB-nál egyetlen, még létező idősebb magyar szervezet létezik, a Magyar Vöröskereszt. A sportvezető beszélt arról is, hogy Magyarország a nyári olimpiák eredményességét tekintve a nemzetek között a 8. helyen van összesítésben. Elmondta, hogy Schmitt Pál, Gyurta Dániel és dr. Aján Tamás személyében három tagja van a nemzetközi szervezetnek (utóbbi tiszteletbeli tagként). Ismertette, hogy a legsikeresebb csapatsportágunk a vízilabda 9 aranyéremmel, legeredményesebb egyéni sportolónk pedig Gerevich Aladár kardvívó 7 elsőséggel. „A magyar olimpiai mozgalom rendkívúl erős és népszerű!”
A nemzetközi igazgató beszámolt arról is, hogy 1995-ben Budapesten tartották a NOB 104. közgyűlését, 1985-ben megalakult a Magyar Olimpiai Akadémia, 1990-ben pedig létrehozták a MOB Sportolói Bizottságát. Bemutatta a MOB, mint civil szervezet struktúráját, vezetését. Kifejtette, hogy Magyarország eddig hatszor pályázott olimpiarendezésre, de eddig nem nyert, míg Japán két nyári és két téli olimpiának adott otthont. Megemlítette, hogy Budapesten van a székhelye két olimpiai, nemzetközi sportági szakszövetségnek: a judónak és a súlyemelőnek. A sportvezető beszélt a MOB zéró toleranciájáról, a fair play-ről, a hazai utánpótlás-nevelési és ösztöndíj-programokról, a kettős életpályamodellről; továbbá a londoni és riói japán, valamint magyar eredményességről is.
A találkozó után Tomikazu Fukuda tájékoztatást tartott a hazai olimpiai sportági szakszövetségek vezetőinek az ottani edzőtáborozási lehetőségekről a MOM Kulturális Központban, a MOB szervezésében megvalósult főtitkári értekezlet keretében.
(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)