A használt főzőolajtól a tengeri hulladékokon át a kidobott mobiltelefonokig minden eszközt felhasznál a 2020-as tokiói olimpia szervezőbizottsága a játékok környezetbaráttá tételére, illetve az ezzel kapcsolatos tudatosság népszerűsítésére. Nézzük meg röviden, milyen intézkedéseket hoztak a szervezők egy fenntartható örökség kialakításának érdekében.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a tokiói olimpia érmei újrahasznosított mobiltelefonokból és elektromos eszközökből készülnek majd, melyeket egy országos kampány keretei közt gyűjtöttek össze. A 78 985 tonna fémből összesen 32 kg aranyat, 3500 kg ezüstöt, illetve 2200 kg bronzot sikerült kinyerniük a készítőknek. Ez könnyedén elegendő lesz a több mint 5000 érem előállítására.
Emellett azt is említettük korábban, hogy a játékok dobogói mind újrahasznosított műanyagból készülnek. Az alapanyagot az óceánok megtisztítása során adományozták erre a célra. Az olimpia után a pódiumokat oktatási célokra használják majd.
Mindezek mellett ugyanakkor más, a fenntarthatóságot szem előtt tartó intézkedéseket is hoztak a szervezők. A tokiói lángfutás résztvevőinek egyenruhái például újrahasznosított műanyagpalackokból készülnek, de az önkéntesek ruházata is fenntartható anyagokból – növényi eredetű matériákból, újrahasznosított poliészterből – áll majd. Az öltözékeknél maradva pedig még egy újítás: a cipőket egy különleges eljárással készítik, mely során a lehető legkevesebb vizet használják fel a gyártók.
Az olimpiai fáklya nemcsak eszmeiségében, de fizikai valójában is a nagy japán földrengés utáni újjáépülést hordozza magában: anyaga ugyanis olyan alumínium, melyet a tragédia utáni ideiglenes házak felépítéséhez használtak.
Az olimpiai falu központi épülete a japán helyi közösségek által felajánlott faanyagból készül. A játékok után a lebontott építőanyagok visszakerülnek majd a településekhez, akik azt újrahasznosítva középületeket és padokat készíthetnek belőle. A tervezet célja egy tartós, fenntartható olimpiai örökség biztosítása országszerte.
Az energiatakarékosság és a megújuló energiaforrások népszerűsítése érdekében Tokió szén-dioxidmentes olimpiát hirdetett. Az elektromosság biztosításához nap-, víz-, és bioenergiát használnak majd. Ebben az egyik legfontosabb támogató a játékok szponzora, a Toyota lehet. A japán cégóriás károsanyag-kibocsájtás nélküli, teljesen elektromos járműveket biztosít majd a résztvevők számára.
2018 decemberében a játékok szervezőbizottsága volt az egyik első szervezet, amely csatlakozott az ENSZ Sport a Klímáért Akciótervéhez. A program egyik kiötlője és vezetője a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a cél pedig a klímavédelem népszerűsítése a sporton keresztül. A tervezet részeként a szervezők nem csak bátorítani igyekeznek majd a nagyközönséget a környezettudatosabb életmód gyakorlására, de olyan konkrét lépéseket is tesznek, mint növényekkel átszőtt falak építése a túlmelegedés és az ezáltal generált túlzott energiahasználat megakadályozása érdekében, vagy az elhasznált főzőolajak üzemanyaggá alakítása.
„Az olimpia nagy esemény, mely óriási tömegeket vonz a sportolókon kívül is. Úgy gondoljuk, ez egy hatalmas lehetőség a fenntarthatósággal kapcsolatos aggályok leküzdésére” – mondta a játékok környezettudatosságért felelős vezetője, Yuki Arata. „Reméljük, hogy az olimpia ilyen módú megközelítése (…) úgy marad meg az emberek emlékezetében, mint egy olyan pozitív gondolat, melyet tovább kell adnunk a következő nemzedékeknek”.
2019. július 29-én elindult a hazai jegyértékesítési is a jövő évi játékokra. A belépőket az olimpiajegy.hu weboldalon lehet megvásárolni, mely a tokiói olimpia hivatalos magyar jegyértékesítő platformja.
(olympic.org; képek: MTI, Tokyo 2020, Toyota)