A Magyar Sporttudományi Társaság Sportinnovációs Szakbizottsága "Sport és innováció 2013" - címmel rendez egész napos konferenciát a Magyar Sport Házában november 14-én, reggel tíz órától. Az esemény díszvendége Barabási Albert László, a világ egyik legnagyobb hálózatelméleti szakembere, egyik fővédnöke Borkai Zsolt, a MOB elnöke.
A konferenciára ellátogató sportszakemberek, sportolók, érdeklődők egy formabontóan új irányokat felvillantó konferenciát láthatnak. Előadást tart Barabási Albert-László magyar fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, a bostoni Északkeleti Egyetem és a Harvard Egyetem professzora, Hangody László sebész, az Uzsoki Kórház főorvosa az MTA tagja, Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója, Szalay Ferenc Szolnok polgármestere, Vígh László kormánybiztos, Tóth Miklós, a Semmelweis Egyetem tanszékvezetője, a MOB alelnöke, az MSTT elnöke, Balogh László a SZTE intézetigazgató, Benedek András, a BME tanszékvezetőja, Dienes István fizikus, Györfi János, a MOB osztályvezetője és Mártai Péter. Az előadások témaköreit az innováció és a sport összefüggései (olimpiai mozgalom, települések, sportlétesítmény-fejlesztés, nevelés, sportorvoslás, háéózatelmélet, 3D technológia, stb.) szolgáltatják.
A konferencia témájának fontosságát jelzi fővédnökeinek névsora Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Sportért és Ifjúságért felelős államtitkára, Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke.
A konferencia programja: innen letölthető.
Regisztráció: 2013. november 12-én 15.00 óráig [email protected]
Hagyomány és innováció
Immár négy éve az MSTT Sportinnovációs szakbizottsága munkájával, tevékenységével ösztönözni kívánja a sportban alkalmazott és alkalmazható innovatív folyamatokat. Ezzel a konferenciával elérte csúcspontját ez a tevékenység, hiszen a konferencián a magyar sport területeinek kiemelkedő szakemberei ismertetik, hogy mit is jelent területükön az innováció. A magyar sportban a közelmúltban soha nem látott finanszírozási lehetőségek nyíltak meg, ezen történelmi pillanatban fontos igazán, hogy ne csak az eddig hiányok pótlása, hanem a jövő megalapozása, innovatív irányok megnyitása kerüljön a középpontba. Most kell a tervezési és megvalósítási folyamatoknál a magyar sport értékének és rendkívül erős hagyományának őrzése és megerősítése mellett, új, hosszú távú fejlesztéseket megalapozó innovatív irányokat megnyitni. A gyakorlatban ténylegesen megvalósítható innovatív megoldásokat kell találni, és azokat a sport gyakorlatába minden területen - türelmes munkával- ténylegesen be is kell vezetni. A konferencia ezeket az innovatív lehetőséget járja körül a nemzetközi olimpiai tapasztalatok, a sportlétesítmények fejlesztése, a helyi lokális sportélet tervezése és gyakorlata, a sportolói teljesítmények növelése, a sportolói sérülések kezelése, új módszerek, új informatikai megoldások alkalmazása területén. A konferencia olyan különleges kérdésekkel is foglalkozik, hogy a XXI. század sportjában milyen szerepe lehet a tudat korábbiaktól eltérő felfogásának, a megváltozott követelményekből következő tanulási folyamatoknak, illetve milyen fejlesztési irányokkal járhat a különböző – diáksport, egyetemi sport, szabadidősport, fogyatékkal élők sportja - sportterületeken az innovatív gondolkodás alkalmazása, ösztönzése. Az innováció sportban alkalmazható definíciójának körüljárása mellett, a gyakorlatba történő bevezethetőség, az ajánlott irányok áttekintése a konferencia fő feladata. A konferencia nem titkolt célja sportban hozott döntések innovatív lehetséges elemeire történő figyelemfelhívás, impulzusadás, hogy minden egyes sportszakember a saját értékes területén gondolja át a hagyomány értékeinek őrzése mellett, az új innovatív elemek bevezetésének lehetőségét és tényleges gyakorlati lépéseit is.
Barabási Albert-László
A konferencia díszvendége Barabási Albert László a világ egyik legnagyobb hálózatelméleti szakembere, aki előadásával megtiszteli a konferenciát, és egy sportban eddig kevéssé átgondolt területre a hálózatelmélet lehetséges alkalmazási területeire hívja fel a figyelmet. A magyar sport behálózza egész Magyarországot, sőt a világ magyarságának összekapcsoló ereje, ugyanakkor ezt a rendkívül erős hálót, amely sokszor archaikusabb, erősebb, élőbb, mint a társadalom életének más rendszerei nem használjuk elég tudatos módon. Remélhetően a konferencia a megjelenő érdeklődők számára teljesen új impulzusokat tudnak adni a magyar sportért folyatatott munkájukban.
Barabási Albert-László Karcfalván született, 1967. március 30-án. Magyar fizikus, hálózatkutató, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. Tudományos fokozatot 1994-ben a Bostoni Egyetemen szerzett. Az erdélyi származású, világhírű tudós az Indiana állambeli Notre Dame Egyetem professzora volt 2007-ig. Jelenleg (2013-ban) Bostonban dolgozik, a Northeastern Egyetemen és a Harvardon. 2007 óta a Northeastern Egyetem Komplex Hálózati Kutatóközpontjának (Center for Complex Network Research) vezetője. 2003 óta az Amerikai Fizikai Társaság, 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia, 2007 óta pedig az Academia Europaea tagja. (forrás: Wikipédia)