25 éve hunyt el Pataki Ferenc olimpiai bajnok tornász

25 éve hunyt el Pataki Ferenc olimpiai bajnok tornász

2013. 04. 26.
Megosztás

Csütörtök délután a MOB Emlék és Hagyományőrző Bizottsága a Magyar Olimpiai Akadémiával karöltve megemlékezést tartott a Farkasréti temetőben Pataki Ferenc olimpiai bajnok tornász halálának 25. évfordulója alkalmából a bajnok sírjánál.


A megemlékezést megtisztelték a bajnok gyermekei, unokái, valamint a MOA Tanácsának, a Hagyományőrző Bizottság és Munkacsoport tagjai. A bajnok egyik leánya volt Kajdi János olimpiai ezüstérmes ökölvívó felesége, aki szintén megjelent fiával, ifj. Kajdi Jánossal együtt a megemlékezésen. Érdekesség, hogy Pataki Ferenc sírja közvetelenül Kajdi János és Kovács Pál sírja szomszédságában található.

Az Olimpiai Himnusz hangja után Győr Béla a MOA tanácsának tagja, a munkacsoport vezetője köszöntötte a megjelenteket. Felkérte Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok vívót a megemlékezése megtartására.

A bajnoknő, mint Pataki Ferenc személyes ismerője, emlékezett a bajnokról, megemlítve a legfontosabb eredményeit és életrajzi adatait. Ezután előbb a családtagok helyezték el a síron a megemlékezés virágait, majd a MOB koszorúját Sákovicsné Dömölky Lídia és Varga János olimpiai bajnokok, Halász János olimpikon, Ujvári Ferencné, Varga Jánosné, Domby Iván és Győr Béla közösen helyezték el a síron.

A megemlékezés a Magyar Himnusz hangjaival zárult a bajnok tiszteletére és emlékére.

* * *

Pataki Ferenc (Budapest, 1917. szeptember 18. – Budapest, 1988. április 25.) olimpiai bajnok tornász.

1935-től a budapesti VII. kerületi Levente Egyesület, 1945-től a Munkás Testedző Egyesület (MTE), majd 1950-től 1956-ig a Budapesti Vörös Meteor tornásza volt. Az elsők között alkalmazott gyakorlataiban modern, akrobatikus elemeket. Tizennyolc éven keresztül – 1937-től 1955-ig – volt a magyar tornászválogatott tagja.
1948-ban ő lett a magyar tornasport első mesterfokú férfi bajnoka.
Az 1948. évi nyári olimpiai játékokon műszabadgyakorlatban olimpiai bajnoki címet szerzett.

Pelle István 1932-ben, Los Angelesben nyert két olimpiai címe után ez volt a magyar tornasport történetében a harmadik magyar olimpiai aranyérem. Számos magyar bajnoki címet nyert, jelentős mértékben neki köszönhető, hogy az 1940-es években a magyar talajtorna fejlődésnek indult. Visszavonulása után artista volt, majd az Állami Artistaképző Intézet tanára lett.

Sporteredményei

  • olimpiai bajnok (műszabadgyakorlat: 1948)
  • kétszeres olimpiai 3. helyezett (lóugrás: 1948 ; összesített csapat: 1948)
  • olimpiai 6. helyezett (összesített csapat: 1952)
  • világbajnoki 7. helyezett (csapat: 1954)
  • harminchatszoros magyar bajnok

(Fotók: Domby Iván)