60 éves Vaskuti István, Moszkva olimpiai bajnok kenusa

60 éves Vaskuti István, Moszkva olimpiai bajnok kenusa

2015. 12. 04.
Megosztás

Pénteken ünnepli 60. születésnapját a moszkvai olimpia kenubajnoka, Vaskuti István. "Gyerekkorától ismerem, rendkívül jó versenyző volt, a vizen ellenfelek voltunk, a barátságunk azonban a mai napig is tart. Büszke vagyok rá, milyen magas pozíciót tölt be a nemzetközi kajak-kenu életben" - mondta olimpikon-sportolótársa, Wichmann Tamás. Egykori világbajnok tanítványa, Szabó Attila pedig tőle vette át a Honvédban az edzői pálcát...

Vaskuti István 1955. december 5-én született Debrecenben. A Budapesti Építők, majd a Budapesti Honvéd SE versenyzője. Moszkvában, C2 500 méteren Foltán Lászlóval nyert olimpiát, Los Angeles-be, ahol szintén esélyes lett volna, nem utazhatott. A szöuli olimpián hatodik lett, a fogadalomtételen ő mondta elő a szöveget, a megnyitón ő vitte a magyar zászlót. Tízszer nyert világbajnokságot, háromszor bronzérmes lett. Foltán mellett Buday Tamással és Sarusi Kis Jánossal aratta sikereit.

Vaskuti Wichmann Tamásnál hét évvel fiatalabb, így az olimpiai ezüstérmes, kilencszeres világbajnok a kezdetektől kísérhette sportolói pályafutását. Az utánpótláséveket követően együtt lapátoltak a válogatottban, melynek előbbi '88-ig, utóbbi '83-ig volt tagja. "Rendkívüli képességű, jó versenyző volt. A moszkvai olimpián együtt voltunk kint, ő első, én negyedik lettem. Elsők között gratuláltam neki" - emlékezett vissza Wichmann, aki azt is elárulta, hogy fiaik is összekötötték őket, hiszen Vaskuti Máténak és Wichmann Barnabásnak egy időre tehető az ifjúsági korosztályos sportpályafutása.

A két kenulegenda egyaránt tagja a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének (Vaskuti az álló sor jobb szélén, Wichmann hátul balról a második), valamint mindketten elmondhatják, hogy Fair Play-díjasok.

Vaskuti István a szöuli olimpia után a Honvéd edzője lett. Egyik legnagyobb szakmai sikereként Szabó Attila és Pálizs Attila 1991-ben, Párizsban 500 méteren világbajnok lett.

"Nyolcvannyolctól két cikluson keresztül volt az edzőm, majd kilencvenhatban, amikor felhagyott az edzőséggel, én vettem át tőle a stafétát" - emlékezett vissza Szabó Attila.

"Én akkoriban kezdtem, amikor ő hetvenhétben először lett világbajnok. Emlékszem az akkori győzelmeire, az olimpiára, ami hatalmas húzóerőt jelentett egy fiatal sportolónak. A Honvédban csapattársak lettünk a nyolcvanas évek közepén, edzőnk Tóth Árpád volt. Rengeteget tanultam akkor. Aztán Szöul után egy világverő generáció jött össze: Pulai, Novák, Bohács, Boldizsár, Pálizs és jómagam. Aztán mikor én is abbahagytam a versenyzést, ő rakott az edzői pályára, neki köszönhetem, hogy a sportágban, a kenunál maradtam. Nemrégiben mutattuk be közösen az új könyvemet, a Mindent a kenuról címűt, melyben szakmailag nagy segítségemre volt. Hatvan év. Szép kor. Isten éltesse!" - mondta a mob.hu-nak Szabó Attila.

Vaskuti István ma sportvezetőként a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) első alelnöke, a hazai szövetségben pedig elnökségi tagként dolgozik. 1988-ban tagja lett a MOB-nak, ahol a sportolói bizottságot vezette. Az ICF Technikai Bizottságának elnökeként sokat tett a kajak-kenu világversenyek időbeosztásának megreformálásában, de irányította a síkvízi bizottságot is. Edzőként Barcelonában és Atlantában a magyar kenuválogatott vezetőjeként vett részt.

(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MTI/Németh Ferenc, Petrovics László, Németh Ferenc és Róth Tamás)