75 éve hunyt el Garay János olimpiai bajnok kardvívó

75 éve hunyt el Garay János olimpiai bajnok kardvívó

2020. 05. 05.
Megosztás


75 esztendővel ezelőtt hunyt el a kétszeres olimpikon, az amszterdami olimpián aranyérmes magyar vívócsapat tagja, Garay János, aki ötkarikás játékokon ezüst- és bronzérmet is tudott nyerni kardozóként. Dobogóra állt egyéni és csapatversenyben egyaránt.

Garay János (Garai János) Budapesten született 1889. február 23-án. Orvosi műszerkereskedőként, illetve külkereskedelmi tisztviselőként 1923-ban, a Nemzeti Vívó Club (NAC) színeiben kezdett versenyszerűen vívni. 1923-ban a magyar bajnokság megnyerésével tört be a hazai élvonalba.

1924-ben bekerült a párizsi olimpiára utazó magyar kardcsapatba, ahol a Berty László, Garay János, Pósta Sándor, Rády József, Schenker Zoltán, Széchy László, Tersztyánszky Ödön, Uhlyárik Jenő összetételű kardcsapattal ezüstérmes, kard egyéniben bronzérmes lett. Ettől kezdve 1930-ig szerepelt a magyar válogatottban. 1924-ben alapító tagja, majd innentől a Tisza István Vívó Club versenyzője. 1928-ban, Amszterdamban tagja volt az olimpiai bajnoki címet szerzett kardcsapatnak (Garay János, Glykais Gyula, Gombos Sándor, Petschauer Attila, Rády József, Tersztyánszky Ödön). Hatéves válogatott sportolói pályafutása alatt három olimpiai és két Európa-bajnoki érmet nyert. A magyar csapat tagjaként 1930-ban Liégeben, 1925-ben Oostendében, egyéniben nyert egy-egy Európa-bajnoki címet. Ezzel ő a magyar kardvívás első Európa-bajnoka.

Az aktív sportolástól az 1930. évi Európa-bajnokság után vonult vissza. Több nyelven beszélt, angolul anyanyelvi szinten. Kiváló külkereskedő, társtulajdonosa volt édesapja orvosi műszer és kötszergyártó cégének, később a Külkereskedelmi Hivatalban vezető beosztásban dolgozott.

Magyarország német megszállását követő napon hivatalában letartóztatták, majd Mauthausenbe deportálták. Röviddel az európai háború vége előtt, koncentrációs táborban halt meg 1945. május 3-án. Érdekes, hogy egy-két leírásban április 21. szerepel halála dátumaként, a magyar forrásokban kivétel nélkül megtalálható május 3 mellett. Néhány magyar túlélő megerősítése mellett a Jad Vasem Holokauszt Emlékközpont és az Amerikai Holokauszt Emlékmúzeum is az áprilisi időpontot tartja nyilván. A híres magyar zsidó sportolók összeállításban március 5 szerepel halála dátumaként.

Mint ismeretlen nyughelyű olimpiai bajnoknak, a budapesti Farkasréti temető 935. parcellájában lévő obeliszkoszlop állít külön emléket. 2014. február 24-én délután az obeliszkoszlopnál tartott megemlékezést és koszorúzást a Magyar Olimpiai Akadémia és a Magyar Olimpiai Bizottság Emlék és Hagyományőrző Albizottság, születésének 125. évfordulója alkalmából. Természetesen neve szerepel az olimpiai bajnokaink közös emlékművein a Farkasréti temetőben, az Olimpiai parkban, és a Testnevelési Egyetem aulájában.

Ma ezekkel a sorokkal emlékezünk Garay Jánosra, elhunyta alkalmából. Emlékét továbbra is őrizzük. Nyugodjék békében!

(A nyitóképen az Amszterdamban olimpiai bajnokságot nyert magyar vívócsapat tagjai láthatóak 1928-ban (b-j): Petschauer Attila, Gombos Sándor, Mészáros Ervin csapatkapitány, Glykais Gyula, Rády József és Garai János. Az eredeti felvétel készítésének pontos dátuma és helyszíne ismeretlen.)

(MOB-MOA/GyB, MTI-reprodukció, MOB-archívum)