75 éves lenne Móna István

75 éves lenne Móna István

2015. 09. 18.
Megosztás

Családtagjai, egykori versenyzői, kollégái, sportvezetők, tisztelői emlékeztek meg csütörtökön az olimpiai bajnok öttusázóról, dr. Móna Istvánról, születésének 75. évfordulója alkalmából a Farkasréti temetőben.

Móna István öt évvel ezelőtt, 2010 júliusában, hosszan tartó betegségben hunyt el. Hetvenedik születésnapját már nem élte meg.

Móna István Nyíregyházán született 1940. szeptember 17-én. 1955 és 1970 között volt a Budapesti Honvéd öttusázója és párbajtőrözője. Igazi csapatemberként tisztelték, Balczó Andrással és Török Ferenccel tagja volt a '68-as mexikóvárosi olimpián győztes öttusacsapatnak, emellett négyszer (1963, 1965, 1966, 1967) volt a világ legjobbja.

Versenyzői pályafutását követően a Honvédban öttusa- és vívóedzőként, vívó-szakosztályelnökként dolgozott.
Egyik kiemelkedően eredményes tanítványa, Nagy Tímea a 2000-es sydney-i olimpián 60. születésnapján nyert aranyérmet, majd négy év múlva megvédve címét Athénban is bajnok lett. Nevelt fia Kulcsár Krisztián, aki párbajtőrben 2007-ben szerzett egyéni világbajnoki címet.

1989-ben majd 1992-ben megválasztották a Vívó Szövetség elnökségi tagjának. 1992-ben a MOB tagja lett, '93-tól a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának titkára, 1997-től 2004-ig annak alelnöke volt. Jogi doktorként, a Klub egyik alapítójaként ő írta a szervezet alapszabályát.


Az idei, szeptember 17-ei megemlékezést a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága valamint a Magyar Olimpiai Akadémia közösen szervezte. A két szervezet nevében Győr Béla, a Hagyományőrző Munkacsoport vezetője köszöntötte a megjelenteket, köztük a bajnok özvegyét, Erzsébet asszonyt. A bajnoktársról Sákovicsné Dömölky Lídia vívó olimpiai bajnok emlékezett elsőként, aki megható szavaival nagy elismerést váltott ki a hallgatóságból. Dr. Kamuti Jenő a vívószövetség nevében, és mint a bajnok barátja emlékezett. Dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára felolvasta Móna István Hamburgban élő lányának, Saroltának a levelét, aki köszönetét fejezte ki a megemlékezés szervezőinek és a megemlékezésen megjelenteknek, hogy így őrzik édesapja emlékét.


Az Olimpiai Bajnokok Klubja nevében Varga János birkózó és Fábián László öttusázó olimpiai bajnok; a Magyar Öttusa Szövetség részéről Martinek János kétszeres olimpiai bajnok öttusázó; a Budapesti Honvéd SE képviseletében Molnár Imre ügyvezető elnök; a MOB és MOA képviseletében dr. Jakabházyné Mező Mária, Varga Jánosné és Győr Béla helyezett el a koszorút és virágot a bajnok sírján. A Budapesti Honvéd vívói részéről Knapek Edina és Boczkó Gábor, a barátok részéről Kunszt Gábor, a Budapesti Honvéd SE örökös tiszteletbeli elnöke koszorúzott. A korábbi öttusázók közül dr. Simóka Bea, dr. Török Ferenc és testvére, Ottó valamint Kálnoki Ákos, a vívók képviseletében Nagy Tímea, dr. Bakonyi Péter, a további olimpikonok részéről pedig Halász János kosárlabdázó is megjelent a megemlékezésen.


A MOB öttusázó olimpiai bajnok sportigazgatóját több évtizedes kapcsolat kötötte össze Mónával. Fábián László a '70-es évek elejétől volt a Honvéd sportolója: először úszóként, majd öttusázóként és vívóként.

"Amellett, hogy egy olimpiai bajnokot és a Honvéd szakemberét tisztelhettem benne, a kilencvenes évek elején a tanítványa voltam, így edzőként is felnézhettem rá. Sok nemzetközi verseny és magyar bajnoki cím köt össze bennünket Pistával. Ő volt az az ember, akivel őszintén, köntörfalazás nélkül meg lehetett beszélni mindent" - emlékezett vissza Szöul bajnoka, a többszörös világbajnok Fábián László.

(MOB/VF, MOA/Győr Béla; fotó: Győr Béla, Fehér Ferenc, MTI)