A MOB-közgyűlés mellett más jelentős események is bekerültek a MOA decemberi programjába

A MOB-közgyűlés mellett más jelentős események is bekerültek a MOA decemberi programjába

2018. 12. 13.
Megosztás


Mozgalmas napjai vannak az esztendő vége felé is a Magyar Olimpiai Akadémiának. Aktív résztvevői voltak a MOB közgyűlésének, ellátogattak Kecskemétre, Sikátorra és a felvidéki Ipolyságra is. A hétvégén a BHSE-vel közösen rendezik a 71. vándorgyűlést.

A Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) hosszú idő, több év után számolhatott be tevékenységéről a MOB közgyűlésének december 8-án. Győr Béla megbízott ügyvezető emlékeztetett, a MOB alapszabályának 58. paragrafusa leírja, hogy a hazai ötkarikás szervezet az olimpiai eszme és a magyar sportmozgalom olimpiai hagyományainak ápolása céljából működteti a Magyar Olimpiai Akadémiát.

November 30-án délután az akadémia négytagú küldöttsége Kecskeméten, a sportrelikviákból összeállított állandó kiállítás megnyitóján vett részt, melyet a Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Köre a Mercedes Benz Gyár Sport Akadémia épületében rendezett. A kiállítás alapjait a nyáron elhunyt lelkes sportember, Sinkó Lajos teremtette meg, aki évtizedeken keresztül gyűjtötte a relikviákat. A megnyitón Bodóczky László, a Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Körének elnöke köszöntötte a kecskeméti olimpikonokat és sportbarátokat, majd elmondta, hogy több évtizedes küzdelme volt Kecskemét sportbarátainak, hogy egy olyan állandó kiállítást hozzanak létre, melyben Kecskemét sportmúltját és annak tárgyi emlékeit ki lehet állítani. Ezt követően Grosán Pál könyvét mutatták be, Kecskeméti kötődésű sportolók az olimpiákon címmel, amely a sportolók életútját, eredményeit ismerteti. Ezután Szeberényi Gyula Tamás sportért felelős alpolgármester megnyitotta a kiállítást. A sporttörténeti tárlat minden pénteken 15 és 18 óra között tekinthető meg a sportakadémia Sinkó Lajos kiállítótermében.

December 5-én öttagú küldöttséggel vett részt a felvidéki Ipolyságon a MOA azon az ünnepélyes évértékelésen, amelyen a Szokolyi Alajos Olimpiai Klub rendezett. A több mint egy évtizedes múltra visszatekintő klub az olimpiai eszme őrzésén túl fontosnak tartja a sport népszerűsítését, valamint a fiatal tehetségek felkarolását. A baráti összejövetelen az ifjú sportolók díjazása mellett a sportrendezvények és az olimpiai eszme támogatóit is köszöntötték. Győr Béla a köszöntőjében megállapította, kitűnő a kapcsolat az olimpiai klub és a magyar szervezet között, hiszen az ipolysági klub a tevékenységén túl hidat alkot a magyar és a szlovák olimpiai szervezetek között is. „Megalakulása óta kapcsolatban vagyunk az olimpiai klubbal. Rendszerünk szerves részének tekintjük az itteni klubot, testvérkapcsolatban állunk" – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak az ügyvezető. A sport jelentőségével kapcsolatos kérdésre az alábbiakat válaszolta: „A sport a mindennapjainkban nevel. Fegyelemre tanít, ugyanakkor közösségben mozogva kapcsolatokat alakíthatunk ki. Vallom, hogy a legtöbb barátot a sporton keresztül lehet szerezni." Az ünnepségen az elismeréseket a város polgármestere Stefan Gregor, Szalay Miklós olimpiai bajnok labdarúgó és Révész Ferenc, a Szokolyi Alajos Olimpiai Klub elnöke adták át.

„A múlt ismerete nélkül, a jövő nem építhető" címmel nyílt meg december 7-én, péntek délután Várpalotán, a Thury-vár Márványtermében a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör közel tízéves múltra visszatekintő, évzáró sportrelikvia-kiállítása. A civil szervezet a Magyar Olimpiai Akadémia tagszervezeteként fontos feladatának tekinti a múltbeli sportsikerek felidézését, tárgyi vagy nyomtatott emlékeinek, relikviáinak gyűjtését, megőrzését és bemutatását. Példát állítva, okulásul és ösztönzésül a fiataloknak a sportolásra, a hagyományápolásra, a megkezdett munka folytatására. A 2018-as év kiállítói: Cseh Ferenc, Miklós László, Pass László, Szabó Béla és Sztanke József. Régi fotók, fali zászlók, mezek, különböző relikviák, érmek, kupák, sport témájú cikkek kaptak helyet idén a terem falain, illetve a kihelyezett vitrinekben, tárlókban. Az intézményi bemutatkozásban ezúttal az 55 éves Bartos Iskola csatlakozott a kiállításhoz. Elhangzott, az intézmény mindig nagy hangsúlyt fektetett a testnevelésre és a sportra. Pócsik József, a Bartos Iskola igazgatója, a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör alelnöke kiemelte, az elmúlt évtizedekben munkatársai mindig is szívügyüknek tekintették a sportot, feláldozva szabadidejük egy részét a gyermekek érdekében. A megnyitón a résztvevők megemlékeztek a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör 2018-ban elhunyt alapító tagjairól. Tóth Imrére és Csendes Gézára a tárlaton külön fényképes összeállítással emlékeztek a barátok. Csendes Géza ötezernél több darabot számláló, országos hírű kulcstartó-gyűjteményének legszebb darabjait is kiállították egy vitrinben.

A Zsivótzky Gyula Olimpiai Kör emléknapjának középpontjában ez évben a mexikóvárosi olimpia ötvenedik évfordulója, és természetesen az olimpiai bajnok névadó ott aratott diadala állt. A sikátori egyesület elmúlt hét végén rendezett ünnepi ülésén Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia megbízott ügyvezetője pergő – és közönség előtt első alkalommal bemutatott – diák kíséretében adott tájékoztatást a fél évszázados jubileum alkalmából Mexikóban járt magyar küldöttség útjáról, az akkori nagy magyar sikereket a helyszínen felelevenítő delegáció gazdag programjáról. Az októberben utazó csapat tagjaként huszonhárom olimpikonunk tért vissza a hajdani versenyek helyszínére, köztük Zsivoczky-P. Gyuláné (Komka Magdolna), aki elmondta, hogy most is hasonló megilletődéssel lépett be az Azték Stadionba, mint annak idején ifjú magasugróként. Visszaemlékezve első olimpiájára érzékeltette, hogy szereplési lehetősége, az elért kilencedik helye komoly hatással volt későbbi pályájára, amelynek során többek között – 21 centimétert javított a magyar csúcson.

Nagy megtiszteltetés volt az egyesület jelenlévő törzsgárdájának, hogy a helyi kultúrházban a közös fotózáshoz ezúttal annál a magyar zászlónál gyűlhettek össze. amely végigkísérte a delegáció mexikói útját. A hajdani események és a mostani élmények kerültek leggyakrabban szóba az ülést követő adventi sétán, amely az egyesület egyik legrégibb hagyománya. Hasonló mondható el a Zsivótzky-futásról, amelynek 73,76 méteres távját ezúttal is többen teljesítették, ily módon is tisztelegve mexikói aranyérmes kalapácsvetőnk legnagyobb dobása előtt, amelyet szintén ötven évvel ezelőtt teljesített, közvetlenül az olimpia előtt Budapesten elért világcsúcsként.

December 15-én a Budapesti Honvéd Sportegyesülettel (BHSE) közösen, a fővárosi klub székházában rendezi a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) a 71. vándorgyűlést. Az eseményen a mexikói olimpia, a Buenos Aires-i ifjúsági olimpia és a budapesti birkózó világbajnokság kerül fókuszba.

(MOB-MOA/GyB, PJK, fotó: MOB/Szalmás Péter, MOA)