A riói kvótások 73 százaléka már "találkozott" Héraklésszel

A riói kvótások 73 százaléka már "találkozott" Héraklésszel

2016. 02. 03.
Megosztás

Riói kvótával vagy olimpiai szinttel eddig 76 magyar sportoló rendelkezik. Közülük az állami utánpótlás-menedzselő program, a Héraklész egykori, vagy jelenlegi kedvezményezettjei - összesen 56-an. Gondoljunk csak a londoni hősökre, a rióra készülő Cseh Lászlóra, Dombi Rudolfra, Gyurta Dánielre, Kozák Danutára, Lőrincz Tamásra, Risztov Évára, Szabó Gabriellára és Szilágyi Áronra; a fiatalok közül Gercsák Szabinára, Kárász Annára, Késely Ajnára, Péni Istvánra, Szilágyi Liliánára vagy éppen Tótka Sándorra.

Borkai Zsolt MOB-elnök és Szabó Bence főtitkár korábban többször is hangsúlyozta, hogy a MOB számára nagyon fontos az utánpótlás-nevelés támogatása, a szervezet kiemelt figyelemmel kíséri a korosztályos eredményeket. "A magyar olimpiai mozgalom az utánpótlás-eredményekből tud meríteni a jövőben" - húzta alá tavaly év végén a tbilisziben sikeresen szerepelt fiatalok köszöntésén Borkai Zsolt.

Az utánpótlás-nevelés állami támogatásának 2001-ben indított, a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet által koordinált rendszere - kezdetben a Héraklész-, majd a Sport XXI.- és a Sportiskolai program - 2012-ben került a Magyar Olimpiai Bizottsághoz. A Héraklész Bajnok- (14-18 évesek) és Csillagprogramnak (18-23 évesek), 20 sportágban, évente mintegy 1800 sportoló a kedvezményezettje.

"A Héraklész Bajnokprogram a sportolók 18 éves koráig a válogatott központi edzőtáborait és keretedzéseit biztosítja, továbbá a válogatottak felkészítésében résztvevő edzők javadalmazásához is hozzájárul. A Héraklész Csillagprogram 19 éves kortól az edzőtáborok mellett további feladatokat, ezek között kiemelten a nemzetközi versenyeztetést is támogatja. Fentieken túl a tudományos háttér, a rendszeres antropometriai, pszichológiai, pedagógiai, terhelés-diagnosztikai mérések a program révén a teljes vertikumban biztosítottak" - magyarázta korábban Tóth József, a Héraklész program igazgatója.

Kétezer-tizenötben a Héraklész-sportolók a korosztályos - sportágon belül több utánpótlás-korosztályt, évfolyamot is érint - világ- és Európa-bajnokságokon, továbbá a tbiliszi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF) összesen 428 alkalommal érték el az első nyolc hely valamelyikét (csapatok, egységek, váltók egy-egynek számítanak). Lebontva, a korosztályos vb-ken 133, a kontinensviadalokon 255, az EYOF-on 40 darab 1-8. helyezés született.

Az aranyérmek statisztikáját elemezve 22 vb-, 28 Eb- és 9 EYOF-arany a magyarok mérlege.

A program jelenlegi tagjai közül többen már a felnőttek között is többször letették névjegyüket 2015-ben. A világ- és Európa-bajnokságok mellett gondoljunk Bakura, ahol az I. Európa Játékokon 196 magyar sportoló állt rajthoz, köztük többen 23 év alattiak.

Ha visszatekintünk a pekingi olimpia időszakára - akkor a program 7 éve működött -, a Magyar Csapat 37 százaléka, négy évvel később, London vonatkozásában már 70 százaléka szerepelt hosszabb-rövidebb ideig a Héraklész programban.

A 2012-es ötkarikás játékokon a magyar sportolók 84 esetben végeztek a pontszerző 1-6. helyek valamelyikén. Ebből 50 sportoló (60%) volt köthető a Héraklész programhoz.

A Héraklész program londoni olimpiai vonatkozásairól készült teljes elemzést ide kattintva olvashatja.

A riói olimpiai kvalifikációt tekintve az eddig kvótát szerzett/olimpiai szintet teljesítő 76 versenyző mintegy 73 százaléka, 56 sportoló volt korábban érintett a programban, vagy akár támogatottja jelenleg is. A kvóták számának gyarapodásával - több sportágban állnak kvótás helyen versenyzőink - ez az összeg szintén nőni fog.

Borkai Zsolt a tavalyi gálán felhívta a figyelmet: a mostani fiatalok számára plusz motivációt jelenthet, hogy 2024-ben akár hazai környezetben, Budapesten is megmérethetik magukat egy olimpián. Addig minden esetre többen "sportcipőt húzhatnak" 2017-ben, a győri rendezésű Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon is.

A 2015-ben legeredményesebben teljesítő utánpótláskorú sportolókat és az edzőket február 5-én este a Héraklész Díjátadó Gála keretében díjazza a MOB; az ünnepségen 109 elismerés talál gazdára. A gála több mint egy évtizede az utánpótlás ünnepe. Ezúttal is több kategóriában kapnak az érintettek kitüntetést: a programban szereplő 20 sportág legeredményesebb fiú és lányversenyzőjét, edzőjét, az összetett 1-6. helyezettet és edzőiket, a legjobb fiú és lány kiscsapatot, valamint a legeredményesebb nagycsapatot és az edzőket szólítják majd színpadra.

Az előző gálán - 2014-es eredményei alapján - az összetett legjobbnak járó díjat két Rióra készülő sportoló: a kajakos Kárász Anna és a judós Tóth Krisztián kapta.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)