A rióra készülő Vanek Ákos is átvette a Fair Play-díjat

A rióra készülő Vanek Ákos is átvette a Fair Play-díjat

2015. 05. 22.
Megosztás

Az idei, budapesti Fair Play-díjátadó gáláról ausztráliai edzőtáborozás miatt távolmaradó, rióra készülő triatlonista Vanek Ákos pénteken a MOB székházában átvette elismerését dr. Kamuti Jenőtől, a Nemzetközi és a Magyar Fair Play Bizottság elnökétől.

A sportoló az ünnepségen kerékpáros edzőjével, a MOB Kiemelt Edző Programjában (KEP) résztvevő Pócsföldi Ottóval jelent meg. A versenyzőt a díjra a szakember jelölte.

Vanek Ákos azzal vívta ki az elismerést, hogy a 2014-es tiszaújvárosi triatlon világkupán - melyen sporttörténeti sikert aratva első magyar férfiversenyzőként állhatott a dobogó tetejére - győzelme után az érmet a korábbi triatlonistának, a súlyos autóbalesetéből lassan felépülő Benedek Lászlónak, a győzelmét pedig az autóbalesetben elhunyt ifj. Márkus Gábornak ajánlotta. A viadal szervezése a Márkus családhoz kötődik, ezért sportemberi gesztusértékű a cselekedet.

Vanek Ákos - akinek testvére, Margit szintén kiváló triatlonista - öt évig az FTC-ben úszott, majd 1996 decemberétől triatlonozik, klubja a Budaörsi TC. Pócsföldi Ottóval 14 éve készül közösen, futóedzéseit Zemen János (szintén KEP-es edző), úszó felkészülését Pozsgai Gábor irányítja.

A sportoló többhetes ausztráliai edzőtáborból érkezett haza Magyarországra, kiemelt célja a riói olimpiára kvalifikációt szerezni, és ott minél jobb eredményt elérni.

Eredményei közt kiemelkedik a 2014-es csapatvb-bronzérem is. A sportoló számára fontos a művészet is: két éve végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ahol vizuális kommunikációt tanult.

"Tanítványom tavalyi sikere a tiszaújvárosi triatlon világkupán sportágtörténeti jelentőségű, hiszen ezelőtt még magyar versenyző nem nyert világkupaviadalt. Ákos a verseny másnapján elvitte aranyérmét egykori sporttársának, barátjának, a tiszaszederkényi városrészben élő Benedek Lászlónak, aki 2010-es súlyos közlekedési balesete óta küzd a felépüléséért. A versenyt követő sportgálán szót kért Márkus Gergely, a Nemzetközi Triatlon Szövetség (ITU) sportigazgatója, aki miután felidézte a tiszaújvárosi világkupa édesapjának, dr. Márkus Gábornak a nevével fémjelzett „hőskorát”, hangsúlyozta, hogy idén minden eddiginél nagyobb örömet élhetett meg a sportág, hiszen az eltelt 18 év alatt először csendülhetett fel a Magyar Himnusz. Mindemellett kiemelte, hogy versenyzőmet etikai szempontból is példamutató hozzáállásért, emberi és sportolói cselekedetéért az ITU vezérkara „Kiválóság-díjban” részesítí, valamint megtiszteltetés számára, hogy a díjat ő maga adhatja át részére.

Ákos a díj átvételét követően köszönetet mondott a Márkus családnak a megteremtett lehetőségért, a csodálatos tiszaújvárosi közönségnek a biztatásért, a felé irányuló szeretetért, mellyel hozzásegítették az elsőséghez. Elmondta, hogy mintegy húsz évet dolgozott ezért. Sok-sok esztendőn át a lelátóról nézve álmodozott arról, hogy egyszer ő is a legjobbak között végezhessen itt. 2010-től tudta, hogy ha sikerül nyernie, akkor az aranyérmének hol lesz a helye. Megemlítette ismét Benedek Lacit, aki ma is keményen harcol, nem adja fel, így nem volt kérdés, hogy neki ajándékozza az érmet! Ákos célba érkezése után az elhunyt ifj. Márkus Gábor és az édesapa dr. Márkus Gábor emlékének ajánlotta a győzelmet, háláját és tiszteletét kifejezve ezzel is a triatlonsport két kiemelkedő személyiségének" - fogalmazott Pócsföldi Ottó a méltatásban.

(MOB/Vasvári Ferenc)