A súlyemelők az olimpia tükrében

A súlyemelők az olimpia tükrében

2012. 11. 02.
Megosztás

A magyar súlyemelő sportban fejlődés mutatkozott a 2008-as olimpia óta.

A statisztikák szerint a 2008-as olimpia, a 2009-es, a 2010-es év és a 2011-es világbajnokság 8. helyezett eredménye a 2012-es olimpián a 11. pozícióhoz volt elegendő.

A magyar súlyemelés az egyre több országot magába foglaló nemzetközi mezőnyben, a középmezőnyben helyezkedik el. Míg 4 évvel ezelőtt mindössze 2 nemzetközi pontot szerzett a magyar súlyemelő sport, addig tavaly már 62 nemzetközi pont fűződik a versenyzők nevéhez – kezdte beszámolóját Dobos Imre, a Magyar Súlyemelő Szövetség elnöke a Magyar Olimpiai Bizottság sportági konzultációján, melyen részt vett Bökfi János, megbízott szövetségi kapitány, Takács Mária főtitkár, Szabó Bence, a MOB főtitkára, Bartha Csaba sportszakmai főmunkatárs, Tóth József Héraklész programigazgató és Téglásy György, az OSEI főorvosa.

Az MSSZ elnöke sajnálatát fejezte ki, hogy bár a nőknél két fő londoni kijutása volt az elvárás a 2011. évi párizsi világbajnokság után, de sérülés miatt elszállt a lehetőség. A férfiaknak és a nőknek is 2012. évi antalyai kvalifikációs Európa-bajnokságon a megszerezhető egy-egy kvóta maradt a reális esély. A nőknél a sérülés miatt nem sikerült a kvótaszerzés, a férfiak 1 főt delegáltak az olimpiára az Universiade győztes Nagy Péternek köszönhetően.

A súlyemelő sportban tehát egy magyar versenyző képviselte hazánkat a nagyon erős nemzetközi mezőnyben a londoni olimpián, Nagy Péter +105kg súlycsoportban. Az előző négy év statisztikája alapján Nagy Péter (Szeged Lelkesedés SK) egyéni csúcsával a nyolcadik pontszerző helyezésre volt esélyes.

A Londoni játékokon a +105kg súlycsoportban az utóbbi olimpiákhoz képest nagyon erős mezőnyt neveztek, 20 versenyző 17 országból. Nagy Péter egyéni csúcsa is kevés volt most a nyolcba kerüléshez, ebben a nagyon erős mezőnyben négy jó gyakorlattal, magabiztos versenyzéssel a 11. helyezést érte el. A szegedi Nagy Péter 26 éves, fejlődőképes, céltudatos a jövő versenyzője, még nagyon sok kiváló versenyeredményt fog teljesíteni.

Bökfi János szövetségi kapitány elmondta, hogy munkáját a felkészülésben egyesületi edzők és a Héraklész programba dolgozó edzők aktívan segítették, elméleti és gyakorlati munkájukkal. A kvalifikációs EB és az olimpián elért eredmény igazolják a közös munka sikerét. Sportdiplomáciai sikernek tekinthető, hogy az olimpián nyolc magyar versenybíró kiküldésére kapott lehetőséget az IWF, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség.

A súlyemelők megköszönték a MOB és a Magyar Antidopping Csoport segítségét, mely hozzájárult a szakmai munka elvégzéséhez a naprakész információik biztosításával. Minden évben, többször is a Magyar Antidopping Csoport által tartott doppingellenes tanfolyamon, felvilágosításon részt vettek a szakemberek és a sportolók.

Dobos Imre felhívta a figyelmet az utánpótlás erősségére és annak támogatására, kiemelve a 17 éves Szilágyi Kinga (ifjúsági EB. 4., ifjúsági vb 7. helyezett) és Molnár Martina (ifjúsági EB 6., ifjúsági vb 7. helyezett) teljesítményét. Célja, a komoly szintű versenyzők „megtartása” és a riói olimpiára egy ütőképes csapat kialakítása.