Ötödik a férfi kardcsapat Athénban

A vívás Mourinhója

2014. 05. 22.
Megosztás

José Mourinho sportolóként nem alkotott maradandót, edzőként viszont a legnagyobbak között jegyzik – márpedig ebből a szempontból mindenképpen párhuzam vonható a portugál labdarúgóedző és a vívósportban ténykedő Somlai Béla között, aki sikerei révén tagja a Magyar Olimpiai Bizottság Kiemelt Edző Programjának.

Somlai Béla nevét Szilágyi Áron londoni aranyérmekor ismerte meg a szélesebb közvélemény,de azóta sem szívesen nyilatkozik a sajtónak, a tettei viszont magukért beszélnek, legyen szó arról, hogy egy tehetséges versenyzőből kell olimpiai bajnokot csinálni, netán egy sete-suta kissrácból kihozni a legtöbbet – mert mint az alábbi interjúban is leszögezi, a sikert nem csak érmekben lehet mérni, sőt! Eddigi edzői pályafutása egészét a Vasasnál húzta le, ám egy cseppet sem bánta meg: inkább dolgozik idehaza szerényebb körülmények között, minthogy más országoknak termelje ki a bajnokokat. A hozzáállás becsülendő, és elégedett amiatt, hogy ezt a Kiemelt Edző Program is honorálja, amelyet kiváló kezdeményezésnek tart.

– Alighanem Szilágyi Áron 2012-es olimpiai címére a legbüszkébb edzői pályafutásából.
– Minden edző álma, hogy a tanítványa olimpiai aranyérmet nyerjen, az a nap örökké emlékezetes marad, ugyanakkor nem szívesen teszek különbséget eredmény és eredmény között. A versenyzőim különböző kvalitásokkal vannak megáldva, valakitől az is nagy tett, ha történetesen egy világeseményre kijuthat. A sikereket nem csak érmekben lehet mérni az én felfogásom szerint, de összességében elégedett vagyok azzal, ahol edzőként tartok – miközben versenyzőként nem sikerült kiemelkednem a mezőnyből.

– Van, amit kudarcként élt meg?
– Úgy vagyok vele, hogy mindennek megvan a maga oka, semmi sem véletlenül történik. Rengeteg tényezőn múlik, hogy az adott verseny sikeres-e vagy sem, és ha éppen valami rosszul sül el, ott a következő lehetőség a javításra. A saját lelkiismeretemmel mindenesetre el tudok számolni.

– Ön szerint a Kiemelt Edző Program segíthet abban, hogy a szakma megkapja a kellő megbecsülést?
– Bizony, sokak számára kellemetlen perceket okozott eddig, amikor ki kellett tölteni az adóbevallást. Egészen méltatlan körülmények uralkodtak, de szerencsére a program új helyzetet teremt, ami mindenképpen előrelendíti a magyar sportot.



– Közvélekedés, hogy a program jóvoltából vélhetően kevesebb edző vándorol külföldre. Ön nem bánta meg, hogy világéletében Magyarországon dolgozott?
– Kétféle életút létezik: vagy valaki a magyar sportért akar tenni, és akkor kevesebb pénzért itthon marad, vagy a jóval magasabb fizetésért odébbáll. Számomra az előbbi szimpatikusabb, még akkor is, ha a nyugdíjon jelentősen meglátszik a különbség. Hozzátenném, szakmai szempontból egyáltalán nem egyértelmű, hogy aki külföldre kerül, az többre viszi, sőt! Az edzők jó része nem válogatotthoz megy, az anyagi biztonság azonban nagy úr.

– A magyar vívók milyen reményekkel utazhatnak majd Rióba?
– A vívás egészéről nem vagyok hivatott véleményt formálni, inkább csak a kardról nyilatkoznék. Csapatban sajnos nem leszünk érdekeltek az olimpián, mert két év múlva ez nem lesz olimpiai szám, egyéniben viszont kifejezetten optimisták lehetünk.

– Ön nap mint nap irányítja Szilágyi Áron edzésmunkáját, testközelből figyelheti versenyeken mutatott teljesítményét. Reménykedhetünk abban, hogy Áron nem kényelmesedik el a 2012-es diadaltól, és Rióban is ki lesz éhezve a sikerre?
– Elég csak megnézni az eredményeit London óta, egy percig sem kell félteni. Végtelenül profi versenyző, nagyon céltudatos, a felkészülésén egészen biztosan nem fog múlni, hogy két év múlva is büszkék lehessünk rá. Azt nem lehet megígérni, hogy újra aranyérmet nyer, a jóslást meghagyom másnak – bízni persze szabad benne.

SOMLAI BÉLA – NÉVJEGY:
Születési hely, idő: Zirc, 1951. november 24.
Magasság, testsúly: 180 cm, 87 kg
Iskolai végzettség: főiskola (Testnevelési Főiskola, szakedző)
Edzői minősítés: szakedző
Kitüntetések, díjak: mesteredző (2004), Papp László Budapest-sportdíj (2012), Magyar Érdemrend Tisztikereszt (polgári tagozat, 2012)
Mire a legbüszkébb: családjára és a vívásban elért eredményeire edzőként
Edzői pályafutása: 1976- Vasas
Legismertebb versenyzői: Ferjancsik Domonkos, Szilágyi Áron, Lengyel Balázs
Eredményei: 1997. vb: 3. Ferjancsik Domokos (kard csapat); 1998. vb: 1. Ferjancsik Domokos (kard csapat); 2000. olimpia: 4. Ferjancsik Domonkos (kard egyéni), 5. Ferjancsik Domonkos (kard csapat); 2001. Eb: 3. Ferjancsik Domokos (kard csapat); vb: 2. Ferjancsik Domokos, Lengyel Balázs (kard csapat); 2002. Eb: 3. Ferjancsik Domokos (kard csapat); 2003. vb: 3. Ferjancsik Domokos, Lengyel Balázs (kard egyéni, csapat); 2004. olimpia:5. Ferjancsik Domonkos, Lengyel Balázs (kard csapat); 10. Ferjancsik Domonkos (kard egyéni); 2007. vb: 1. Szilágyi Áron (kard csapat); 2008.olimpia: 7. Szilágyi Áron (kard csapat), 15. Szilágyi Áron (kard egyéni); 2009. vb: 3. Szilágyi Áron (kard csapat); 2012. olimpia: 1. Szilágyi Áron (kard egyéni); 2013. vb: 3. Szilágyi Áron (kard egyéni)


(Czövek Oszkár)