Áder János megnyitotta a FINA-vb-t, a vizes szimbólumot Egerszegi Krisztina indította útjára

Áder János megnyitotta a FINA-vb-t, a vizes szimbólumot Egerszegi Krisztina indította útjára

2017. 07. 15.
Megosztás

Látványos ünnepséggel nyitották meg péntek este Magyarország történetének legnagyobb sporteseményét, az úszók, nyíltvízi úszók, műugrók, szinkronúszók és vízilabdázók 17. világbajnokságát. A FINA-vb ceremóniáján részt vett Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Tarlós István Budapest főpolgármestere, a FINA vezérkara Julio César Maglione, a FINA elnöke vezetésével, Seszták Miklós fejlesztési miniszter, a vb szervezéséért felelős kormánybiztosa; Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, Kulcsár Krisztián elnök, több más sport- és állami vezető, politikus; az ötkarikás szervezet elnökségének több tagja és az olimpiai mozgalom támogatói; az úszó és vízilabdás legenák mellett más sportágak olimpiai és világbajnoki érmesei.

A megnyitóünnepség 4 részből állt. Az első rész a víz és élet címet viselte és Eötvös Péter, Kossuth-díjas világhírű magyar zeneszerző, a Duna hangja című, 12 éves korában szerzett kórusművével kezdődött, amelyhez a világbajnokság alkalmából új szöveget írt Varró Dániel költő. A Lánchíd lábánál, a Duna pest felőli oldalán felállított óriásszínpadon a Cantemus gyermekkórus működött közre.

Ezt követően a víz és a kultúra találkozásának magyarországi történetét mutatták be, az "időutazás" Aquincumnál kezdődött, majd a honfoglalás, a reneszánsz Buda, Mátyás király, s a huszárok korszakának fontosabb emlékeivel folytatódott. Kodály Zoltán Háry János című dalműve következett 160 táncos közreműködésével, majd Liszt Ferencről is megemlékeztek, akinek egyik kedvelt alkotóhelye a Duna-part volt. Bogányi Gergely zongoraművész a II. magyar rapszódia dallamaival tisztelget a magyar zeneszerző emlékének. Erzsébet királyné (Sissy) is a Duna szerelmese volt. Strauss Kék Duna – keringője az ő emlékére csendült fel.

Balatonfüred a vb másik házigazda városa. A város egyik jeles eseménye minden évben az Anna-bál. Zoób Kati divattervező báli ruháit hölgyek mutatták be.

A kulturális-történelmi blokkot követően a sport került előtérbe a víz és a sport részben. Előbb a kezdett sportolói elevenedtek meg vidám jelenetben, majd az első magyar olimpiai aranyérem tulajdonosát, az úszólegendát, Hajós Alfrédot méltatták, zárásként a vizes sportok legsikeresebb magyar képviselőinek tiszteletére felcsendült a Himnusz.


Ezt követően a helyszíneket, majd a vb-n szereplő vizes sportágakat mutatták be. Felvonultatták a világbajnokságon résztvevő országok lobogóit, a sort a házigazda Magyarország nemzeti zászlaja zárta, amelyet Varga Dénes, az olimpiai és világbajnok vízilabdázó vitt fel a színpadra.

Tarlós István főpolgármester Budapest nevében köszöntötte a világbajnokság versenyzőit, szervezőit és nézőit. Felidézte a férfi vízilabda-válogatottal három olimpiai aranyérmet nyert Kemény Dénes szövetségi kapitány szavait: "teljesítőképességünk határa sokkal messzebb van annál, mint ahogy gondoljuk magunkról". "Teljesítettük az embert próbáló vállalást, Budapest felkészült a világbajnokság megrendezésére" - hangsúlyozta. Kitért arra, hogy a vb fővárosi helyszínei Budapest talán legjellemzőbb és legszebb részei közül kerülnek ki. "Mától több mint két hétig a világörökségi rangra emelt budai vár, a Gellérthegy, a Parlament, a Lánchíd látképe előtt, többek között a gyönyörű Margitszigeten versenyeznek a világ legjobbjai. Budapest nemcsak rendezője, valódi házigazdája lesz a világbajnokságnak" - ígérte a főpolgármester, majd zárta beszédét: "Azt kívánom minden sportolónak, hogy a következő napokban Budapesten valósítsa meg álmait, amiért évek óta keményen dolgozik. Izgalmas küzdelmeket és emlékezetes napokat kívánok mindenkinek, Isten hozta önöket Budapesten!"

"Rendkívüli öröm számunkra, hogy itt lehetünk Budapest gyönyörű városában. Nem választhattunk volna jobb helyszínt ennek az ünnepnek" - mondta Julio C. Maglione, a FINA elnöke, aki többször kiemelte Orbán Viktor miniszterelnök folyamatos támogatását. Hozzátette, a Duna központi szerepet tölt be a versenyben, amely tökéletesen visszaigazolja mottójukat: "a víz a mi világunk". Elmondta: "Készen állunk arra, hogy csodálatos fesztivál részesei legyünk az előttünk álló bő két hétben. 180-nál több ország 2000 sportolója kápráztatja el a világot a következő napokban. Ismét megmutatják a hat vizes sportág nagyszerűségét ezreknek itt a helyszínen, Budapesten, és millióknak a tv-k előtt világszerte. Ez a sport szépsége, és a vizes sportágak büszkék, hogy változatosságukkal gyönyörködtethetnek."

Áder János köztársasági elnök köszöntő beszédében felidézte, hogy az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd, egyben az úszósport első ötkarikás győztese is volt, s amellett, hogy kiváló sportoló, remek építész is, akinek a nevét viseli a vb egyik helyszíne a Margitszigeten. "A nézőknek, szurkolóknak izgalmas versenyeket, a sportolóknak pedig sportszerű viadalokat kívánok" - mondta a köztársasági elnök.


A beszédek után a sportolók és a bírók eskütétele következett. A magyar csapatból a műugró Fazekas-Gondos Flóra és Kormos Villő, a szinkronúszó Kiss Szofi és Schwarcz Anett, a vízilabdázó Manhercz Krisztián és Takács Orsolya jelenlétében két fiatal úszó, az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás, illetve a tízszeres junior Európa-bajnok, riói olimpikon, többszörös EYOF-győztes Késely Ajna mondta a szöveget, míg a bírók és tisztviselők nevében Bodrogi Viktor, az úszódöntők indítóbírója beszélt.

A magyarországi csúcsesemény egyik különlegességeként, az olimpia mintájára első ízben, a vb jelképe is feltűnt, egy vizes szimbólum, amelyet minden idők egyik legjobb női úszója, az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina indította útjára. A Fontanának nevezett jelkép mostantól minden hasonló vizes világversenyen helyet kap majd.

Az esemény zárásaként felcsendült a világbajnokság szurkolói dala Radics Gigi és Takács Nikolas előadásában, majd CeeLo Green háromszoros Grammy-díjas amerikai énekes adta elő előbb a Bright lights bigger city, majd a Crazy című számát. A megnyitóünnepséget színpompás tűzijáték zárta.

A Magyar Olimpiai Bizottság még napközben adott ki közleményt, melyben gratulál a szervezőknek az előkészületekhez, az építőknek az infrastruktúra-fejlesztéshez.

„A FINA-vb sikere mindannyiunk sikere, az egész ország büszke lehet rá! Itt az alkalom, hogy megmutassuk, össze tudunk fogni, partnerei tudunk lenni egymásnak! Biztos vagyok benne, hogy Budapest és Balatonfüred egy magas színvonalú, felejthetetlen világbajnokságot fog megrendezni. Ehhez kérem minden résztvevő, szurkoló és szervező további együttműködését és összefogását! Egy közös cél vezéreljen mindannyiunkat: a 2017-es FINA-vb sikere. Dolgozzunk együtt Magyarország és a magyar sportélet jó hírén a nagyvilág közvéleménye előtt”– fogalmazott Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a közleményben.

A MOB a kommünikéjében azt írta, meggyőződése, hogy a vizes világbajnokság kiváló alkalom arra, hogy a sport- és a gazdasági élet, a politika és a civil oldal szereplői a konszenzuskeresés jegyében félretegyék sérelmeiket, egyéni érdekeiket háttérbe szorítsák az esemény sikere érdekében. Gondoljunk csak az ókori olimpiák szellemiségére: a görög városállamok is félretették az olimpiai játékok idejére az egymás iránti ellenszenvüket, letették a fegyvereket, és örültek a közös játéknak, a versenynek, élvezték a sport örömét.

A MOB közleményében emlékeztet arra, hogy Magyarországot az úszó- és a vízilabdasport kiemelkedő hazai hagyományai is kötelezik. Első olimpiai bajnokunk éppen úszó, Hajós Alfréd volt. Az olimpiákon összesen 73 úszóérmet nyertünk, ebből 28 aranyat. Ebben olyan klasszisaink járnak elöl, mint Egerszegi Krisztina, Darnyi Tamás és a világ legjobb úszónője címet többször elnyerő Hosszú Katinka. De folytathatjuk a sort Kovács Ágnessel, Cseh Lászlóval, Hargitay Andrással, Verrasztó Zoltánnal, Gyurta Dániellel, Szabó Józseffel, Rózsa Norberttel, akiket az ötkarikás játékok mellett a világbajnoki szereplésük is legendává tett. Férfi vízilabdában 9 arany-, 3 ezüst- és 3 bronzérem az ötkarikás mérlegünk. A nagypályás és nyíltvízi úszó-világbajnokságokon úszóink 26 arany-, 13 ezüst- és 22 bronzérmet nyertek. A férfi vízilabdázók vb-statisztikája 3 arany-, 6 ezüst- és 1 bronzérem, a nőké 2 arany, 1 ezüst és 1 bronz. A pólósikerekhez olyan, klasszis játékosok járultak hozzá – a teljesség igénye nélkül –, mint Gyarmati Dezső, Kárpáti György, Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi Zoltán; a hölgyek közül Drávucz Rita, Kisteleki Dóra, Stieber Mercédesz, Takács Orsolya és Valkai Ágnes. Ne feledjük, az első vízilabda-világbajnokságot épp a magyar férfiválogatott nyerte, 1973-ban.

(MTI-MOB, fotó: MTI/Illyés Tibor, Koszticsák Szilárd, Török Attila/NSO)