Április 14-én lenne 75 esztendős az olimpiai bajnok vívó, Fenyvesi Csaba

2018. 04. 13.
Megosztás


Szombaton lenne 75 esztendős dr. Fenyvesi Csaba háromszoros olimpiai és háromszoros világbajnok vívó, orvos, sportvezető. Születésének évfordulója alkalmából rendezett megemlékezést a Nemzeti Örökség Intézete a Farkasréti temetőben péntek délután. Az eseményen részt vett Radnainé dr. Fogarasi Katalin intézet-főigazgató mellett Kulcsár Krisztián MOB-elnök, Schmitt Pál NOB-tag, korábbi csapattárs, valamint a hazai vívószövetség képviseletében a sport- és pályatárs dr. Kamuti Jenő alelnök is.

Radnainé dr. Fogarasi Katalin főigazgató a magyar vívósport eredményeit méltatva elmondta az olimpiai bajnok vívók emlékét nagy szeretettel és megbecsüléssel ápolja az utókor. „A Magyarországon eltemetett vívó olimpiai bajnokok sírhelyei védettek a Nemzeti Sírkert részeként, melyek nem felszámolhatóak. Több mint hatezer síremléket védünk Magyarországon a Nemzeti Sírkert részeként. A Farkasréti temetőben 16 síremlék védett, az országban összesen 21.” Hozzátette: a Nemzeti Örökség Intézet tudatosan törekszik a tárgyi és szellemi örökség megóvására, ennek szerves része a sport. „A sport kultúránk elidegeníthetetlen része” - mondta. Hangsúlyozta: a Magyar Olimpiai Akadémiával az intézetnek kiváló az együttműködése, ennek eredményeként olimpiai bajnokaink sírjai kiváló állapotban vannak. „A MOB élén az a Kulcsár Krisztián áll, akiről tudom, mennyire erősek ezirányú elköteleződései. Személyes megjegyzésem: nevelőapja, dr. Móna István sírkőavatásán én mondhattam beszédet. Pista büszke lenne rá, ha látná, fia milyen sikereket ér el a sportvezetés és a sportdiplomácia területén.”

A főigazgató emlékeztetett, Kamuti Jenő azt mondta Fenyvesi Csaba halálakor: nem volt egyszerű eset, de a fajsúlyos egyéniségeknél ez már csak természetes. „Céltudatos volt, kitartó, és intenzív életet élt; ember legyen a talpán, aki utána csinálja.”

Dr. Kamuti Jenő olimpiai ezüstérmes vívó, a Nemzet Sportolója, korábbi BVSC-s vívótárs, aki orvosként is együtt dolgozott a MÁV Kórházban Fenyvesi Csabával - sőt, fiatal korukban egy házban is laktak a Ráday utcában -, a közös, személyes emlékeket elevenítette fel. „Szoros kapcsolat alakult ki köztünk, kölcsönösen tiszteltük egymást. Csaba egy született sikerember volt, rengeteget dolgozott érte. Minden érdekelte. Sugárzott belőle a győztes. Örökké alkotni szeretett volna. Úgy harcolt a betegért, mint ahogy a páston. Ahol ő volt, ott biztos, hogy rend volt. A betegségét azonban nem tudta legyőzni...” - fogalmazott a Magyar és a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke.

Kulcsár Krisztián Fenyvesi Csaba sokoldalúságát, életútját méltatta. A kétszeres olimpiai ezüstérmes, világbajnok párbajtőrvívó azt mondta, hálás annak, hogy jelen lehet a megemlékezésen és beszédet mondhat, hiszen több személyes kötődése is van a bajnokhoz, azon túl, hogy ugyan abban a fegyvernemben versenyeztek. „Életem egyik meghatározó részét jelentette a páston. Vasárnapi ebédeknél rendszeres résztvevő volt, még ha nem is személyesen, hanem a sztorik révén. Sportsikereinek jelentős részét pedig két olyan emberrel élte le, akik hozzám nagyon közel állnak: egyik Schmitt Pál elnök úr, a másik nagybátyám, Kulcsár Győző” - jegyezte meg a MOB elnöke.

„A MOB-ban nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy ápoljuk az olimpiai hagyományokat, és ennek kapcsán rendszeresen megemlékezünk a bajnokaink születésnapjáról, és fájó belegondolni, hogy amióta elnök vagyok, mennyi 70, 75, 80 éves születésnapon vettem részt, és fáj, hogy Csabáén már nem lehetünk ott. Ápoljuk együtt Csaba emlékét!” - tette hozzá Kulcsár Krisztián.

„Köszönetet mondok a Nemzeti Örökség Intézetének, annak főigazgatójának, Radnainé dr. Fogarasi Katalin asszonynak, hogy a művészek mellett ápolják sportolóink, olimpiai bajnokaink emlékét, hiszen ezek a példaképek – mint ami Fenyvesi Csaba is volt – bizony, nemzeti örökségünk halhatatlan legendái…” - fogalmazott a sportvezető.

Fenyvesi Csaba 1943. április 14-én született Budapesten, 2015. november 3-án, 72 éves korában hunyt el, szombaton lenne 75 éves. Igen sokoldalú személyiség volt. Kiváló sportoló, majd sportvezető, sebészorvos, rákkutató, vadász, mezőgazda, üzletember. Klubhűségét mutatja, hogy három olimpián vett részt a BVSC színeiben, majd haláláig részt vett a vasutasok szakosztályának irányításában. Nagy küzdő, céltudatos, őszinte, szókimondó, sokszor kemény ember volt.

Fenyvesi Csaba a mester, Bay Béla tanítványa volt. Sportolói nagyságát mutatja, hogy egyéniben is tudott győzni, és egyben meghatározó csapatember is volt. Háromszoros olimpiai bajnok – Mexikóban, csapatban (Kulcsár Győző, Schmitt Pál, B. Nagy Pál, Nemere Zoltán, Fenyvesi Csaba), Münchenben, egyéniben és címvédőként csapatban (Kulcsár Győző, Schmitt Pál, Osztrics István, Erdős Sándor, Fenyvesi Csaba) –, háromszoros világbajnok (1970, 71, 78, csapatban) párbajtőrvívó, összesen 8 vb-érem tulajdonosa; 13 éven keresztül, 135-szörös magyar válogatott. A müncheni olimpián a tőrcsapattal 4., Montreálban 7. A négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző után a második legeredményesebb magyar párbajtőrvívó. Érdekesség, hogy amíg 1972-ben, párbajtőrben, egyéniben és csapatban olimpiai bajnok lett, ugyan azon az olimpián a tőrcsapat tagjaként lett 4.

A BVSC legendája sportolóként, sportvezetőként. 1986-tól vezetője, majd elnöke a budapesti vasutasok vívószakosztályának. Fenyvesi Csaba tagja volt többek közt a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének, a Magyar Vívószövetség elnökségének, és sokat dolgozott az olimpiai mozgalomban is. 2000-től tagja volt a MOB-nak, tapasztalataival, tudásával 2006-tól a MOB Gazdasági Bizottságát erősítette. A MÁV Kórház nyugalmazott sebész főorvosa, rákkutató Magyarországon és az Egyesült Államokban. Vadász, mezőgazda. A Tuskói Vadásztársaság elnöke 1997-től.

Elismerései közt 1995-ben MOB Olimpiai aranygyűrűt kapott, 2011-ben Papp László Budapest-Sportdíjban részesült, 2014-ben MOB Érdemérmet vehetett át. Halála után egy évvel, 2016 novemberében a Szőnyi úti BVSC-sporttelepen szobrot állítottak emlékének.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)