Az I. Zsívótzky  Gyula Emléknap Sikátoron

Az I. Zsívótzky Gyula Emléknap Sikátoron

2012. 10. 22.
Megosztás

Sikátoron, a kis bakonyaljai faluban, ahol nagy hagyományai vannak az olimpiai gondolat ápolásának, október 20-án az olimpiai bajnokunk nevét viselő újonnan létrejött egyesület megrendezte az I. Zsivótzky Gyula Emléknapot.

Zsívótzky Gyula pályafutása a környékről indult. Első kalapácsát maga „bütykölte össze” Kisbéren, ahol gyermekkorát töltötte. A rendezvény résztvevői erre és példás pályafutására emlékeztek, amelynek egyik csúcspontját, a mexikói olimpia döntőjét , dr Printz János, az egyesület elnöke - a MOA Tanácsának tagja -, Szepesi György közvetítésének bejátszásával idézte fel. Az Évszázad atlétája 1968. október 17-én szerzete olimpiai bajnoki címét. Ennek kapcsán emlékeznek majd Zsivótzky Gyulára az egyesület tagjai minden év tizedik hónapjának harmadik hetében.

A mostani program keretében rövid elnöki tájékoztató hangzott el a Zsivótzky Gyula Olimpiai Kör Egyesület megalakulásáról, céljairól, amelyekből ki kell emelni a sport népszerűsítését, a sportolási lehetőségek bővítését a térségben. Mindebben támogatásáról biztosította az egyesületet Vighné Kemény Teréz, a község polgármestere, s dr. Udvardi Erzsébet, Kisbér város vendégként jelen lévő polgármestere is.

Dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára – miközben egy vidám sztorival Zsivótzky Gyuláról is megemlékezett – „Olimpiáról jöttünk, Olümpiából jöttünk” cimű előadásával Londonból görög földre repítette hallgatóit. Főtitkár asszony nagy érdeklődéssel kísérve elevenítette fel a nyolc magyar olimpiai bajnoki címet eredményező küzdelmeket, amelyek szinte mindegyikéhez a helyszínen szurkolt. Az előadásban másrészt szóba került az olimpiai játékok ókori bölcsője, ahonnan az elmúlt napokban tért haza a MOA küldöttsége, soraiban a Tanácsnak az Emlékülésen résztvevő három tagjával .

A kalapácsvetés „olimpiai” történetéről, érdekességeiről Győr Béla, a MOA Tanácsának tagja tartott tájékoztatót, „bravúros beugrással”, mivel a kalapácsvetés héroszairól eredetileg Horváth Vilmos, a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület és a Dobó SE elnöke vállalt fellépést, de súlyosnak bizonyuló sérülése ebben megakadályozta. (Ezúton is jobbulást kivánunk!)
Győr Béla előadásában bemutatta magát a kalapácsot, az érdekességek között - miközben öt bajnokunk, kiemelten Zsívótzky Gyula pályáját röviden ismertette - megemlítette, hogy a magyaroknál csak az amerikaiak, valamint a Szovjetunió és utódállamainak sportolói szereztek több olimpiai aranyérmet ebben a versenyszámban.

Az egyesület tagsága első döntései között egy díj alapításáról határozott, amelyet évente egy olyan személyiség kaphat meg, aki sokat tett Bakonyalja térségében a sport, az olimpiai eszme terjesztéséért. Ez alkalommal dr. Jakabházyné Mező Máriától - egyhangú szavazás alapján - Koczka József, a veszprémvarsányi általános iskola nyugalmazott testnevelője vehette át djat, aki tanárként a jelenlévők közül sokak pályájának indulását egyengette

(Forrás: pjk)