Az Országgyűlés a birkózás olimpiai szereplése mellett

Az olimpia bevonzotta a fiatalokat

2015. 03. 09.
Megosztás

A női birkózás a 2004-es athéni játékok óta szerepel az olimpiai programban, ám a hölgyek ez elmúlt három ötkarikás eseményeken még csak négy súlycsoportban (48 kg, 55 kg, 63 kg és 72 kg) mérhették össze erejüket. A jövő évi, riói olimpián azonban már a férfiakkal megegyezően, hat súlycsoportban versenyezhetnek a hölgyek (48 kg, 53 kg, 58 kg, 63 kg, 69 kg és 75 kg), mely egyértelmű jele a sportág fejlődésének és az egyenlőség felé tett lépések sikerének. A Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak három sikeres női birkózó, az amerikai Helen Maroulis, a svéd Sofia Mattson és a japán Josida Szaori mondta el véleményét a pozitív fordulatról.

A 23 éves Helen Maroulis a szabadfogású birkózás egyik egyre emelkedő csillaga: az 55 kg-os versenyző 2012-ben világbajnoki ezüstöt, majd 2014-ben bronzérmet szerzett, első aranyérmét a 2011-es pánamerikai játékokon nyerte. Véleménye szerint is sporttörténeti pillanat volt, amikor a sportágban a nők versenye is bemutatkozott a 2004-es játékokon.

„Ezzel a hihetetlenül hasznos lépéssel a világ népességének másik ötven százaléka is részese lehetett az egyik legszebb és legrégibb sportágnak – magyarázta a sportoló. – Eddig az olimpián négy súlycsoport szerepelt a programban, de a köztes három évben hét súlycsoportban versenyeztünk.”

„Sokkal több fiatal csatlakozik sportágunkhoz, mióta a női birkózást felvették az olimpiai programba – tette hozzá a háromszoros olimpiai bajnok, tizenkétszeres világbajnok legendás japán versenyző, Josida Szaori. – Azóta egyre több gyermektől halljuk, hogy olimpikon birkózó szeretne lenni. Az eddigi néggyel szemben a hat súlycsoport versenyeztetésével most még többen lehetnek részesei az ötkarikás álomnak – ez rendkívüli örömmel tölt el.”

A kétszeres olimpikon, világ- és Európa-bajnok svéd birkózó, Sofia Mattson szerint kiemelten fontos a női birkózás státusza az ötkarikás eseményen.

„Az olimpiai megjelenésnek köszönhetően kezdi egyre komolyabban venni sportágunk női szakágát. Az olimpiai arany a legnagyszerűbb megszerezhető dicsőség. Mindenkinek ez az álma.”

„Azzal, hogy bővültek az olimpiai lehetőségek, mindenképp több sportolót motivál a kijutásra – tette hozzá Josida. – Nagyszerű, hogy a női sportolók száma emelkedik a játékokon, és hogy a kategóriák száma megegyezik a férfiakéval. Így még keményebben kell dolgoznom.”

Helen Maroulis a sportág múltbéli küzdelmeiről is kifejtette véleményét: „Ezelőtt a sportolók három évig a számukra megfelelő – feltehetőleg a legegészségesebb – súlyban birkóztak. Ám az olimpiai álom beteljesítéséhez rengeteg áldozatot kellett hozni: le kellett fogyni, vagy egy felsőbb súlycsoport eléréséhez hízni. A hat súlycsoportos rendszerrel több lehetőség nyílik előttünk, több az opció. Véleményem szerint a súlycsoportok bővítése és a férfiakéval egyenlő versenyprogram megmutatja, hogy a sportág női vonala is komoly erőt képvisel és fejlődik. Rendkívül izgatott vagyok, hogy Rióban már hat súlycsoportunk lesz – emlékszem, hogy 2004-ben is ilyen izgalommal töltött el, amikor az athéni olimpián bevezették a női számokat, még ha akkor csak négy súlycsoportban is. 2008-ban és 2012-ben is azon gondolkoztam, hogy lesznek-e valaha is egyenlőek a feltételek. Hihetetlenül hálás vagyok, hogy ez a változás az aktív pályafutásom alatt történik és én is részese lehetek. Alig várom már az olimpiát!” – mondta az Egyesült Államok kiváló birkózónője.

(Fotó: olympic.org)