Az olimpizmus és az oktatás viszonyát tárgyalták az olimpiai akadémiák online tanácsülésén

Az olimpizmus és az oktatás viszonyát tárgyalták az olimpiai akadémiák online tanácsülésén

2020. 09. 23.
Megosztás


Szeptember közepén online rendezték a nemzeti olimpiai akadémiák 16. igazgatói tanácsülését, amelyen a Magyar Olimpiai Akadémiát Szijj Lilla tanácstag képviselte. A többnapos fórum központi témája az oktatás volt.

Az eseménysorozat minden év májusában, az olimpiai mozgalom bölcsőjében, a görögországi Olympiában, a Nemzetközi Olimpiai Akadémia területén zajlik. Idén, mint oly sok minden, ez is megváltozott, a konferencián mindenki saját otthonából, online vett részt. Ennek ellenére, a szervezők, a NOA erején felül teljesített, és sikerüt egy olyan online programot létrehoznia, amely alkalmával egy kicsit mindenki Olympiában érezhette magát.

„A hét fő témája az olimpizmus és humanizmus volt, ezen belül is az oktatás szerepe. Azt gondolom, a jelenlegi helyzetben ennél jobb témát keresve sem találhatnánk. Olyan neves előadók előadásait hallhattuk, mint a japán Miki Matheson, a NOB oktatásért felelős bizottságának tagja, vagy a portugál dr. Alexandre Mestre, az UEFA vezetőségi tagja" – tájékoztatott Szijj Lilla.

„Nagyon sokat beszéltünk arról, hogyan biztosítható a sport, mint alapvető emberi jog, a jelenlegi gazdasági, társadalmi és politikai helyzetben, amely sajnos univerzálisnak egyáltalán nem mondható. Szintén, egy ma igen aktuális téma, a sporton belül is megjelenő, és igen komoly problémát okozó, gyermekekkel szemben történő verbális, fizikai, vagy nemi erőszak. Ezen kérdéskör tekintetében is az olimpiai, illetve úgy egyáltalán a nevelés, védelmi háló kiépítése, megelőzés, társadalmi kommunikáció szükségessége került a középpontba. Nagyon, nagyon nehéz dolga van a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megfelelő bizottságainak abban, hogy érdemben felléphessen, és ne csak az olimpiai játékok ideje alatt monitorozza az égisze alá tartozó szereplőket, hanem igenis – úgy, mint a promóció, és a láng fenntartása –, ez egy folyamatos tevékenység kell, hogy legyen. A 'hogyan' viszont már nem olyan egyszerű, tekintettel arra, hogy az olimpiai játékokról hazaérkezve, nagyon sok esetben a résztvevők egy olyan világba csöppennek vissza, amelyben az alapvető emberi jogok is sérülnek. És itt sajnos megkérdőjeleződik az olimpiai chartában foglalt 'sport, mint alapvető emberi jog' fogalma. Nagyon örülök és hálás vagyok, amiért részt vehettem ezen a rendkívül hasznos fórumon, és hogy országspecifikus tapasztalatokat osztottunk meg egymással ebben a témában is" – tette hozzá a MOA tanácsának tagja.

(MOA)