Az öröm és a csalódás könnyei az utolsó napon

Az öröm és a csalódás könnyei az utolsó napon

2013. 03. 11.
Megosztás

A Világbajnokság utolsó napja az 1000 méteres, a szuperdöntő és a váltók döntőjével búcsúzott. Minden sportoló izgatottan várta ezeket az eseményeket: akik már begyűjtöttek a fényesebb érmekből szerettek volna fentebb lépni a ranglistán, azok pedig, akikre eddig nem mosolygott a szerencse dobogós helyekért küzdöttek.

Az 1000 méteres versenyek hátborzongató pillanatokat tartogattak. A férfiak 12 előfutama után a továbbjutott sportolók a következő menetekben vagy az első kettő között akartak célba érni, vagy a négy leggyorsabb harmadik helyezettek egyikeként.

Sem Knoch Viktor, sem Liu Shaolin Sándor nem jutott negyeddöntőbe 1000 méteren.
Liu Shaolin az 500 méteren világcsúcstartó amerikai szupersztár John Robert Celski mellett a holland Niels Kerstholt és az 500-on szombaton vb-címet nyert kínai Liang Ven-hao társaságában vágott neki futamának a selejtező második körében. A magyar versenyző jó rajtot vett, de a táv feléhez érve érvényesülni látszott a papírforma, Celski mögött a kínai és a holland, majd Liu Shaolin következett. A hajrára az amerikai tovább fokozta a tempót, Ven-hao és Kerstholt követte őt, a hazai közönség által bíztatott Liu Shaolin azonban ezt az iramot már nem bírta tartani. A célvonalon Celski haladt át elsőnek, Ven-hao pedig mindössze egy ezred másodperccel (!) előzte meg Kerstholtot.
"Jobban éreztem magam ma, mint az első két napon - mondta Liu Shaolin az MTI-nek. - Az első futamban nagyon kemény ellenfeleket kaptam, taktikusan kellett megoldani, és ez sikerült is. A következő körben még taktikusabban kellett volna mennem, de ott az már nem jött össze, mert elfogyott az erőm."

A szombaton 500-on nyolcadikként zárt Knochnak - ha lehet - még keményebb ellenfelek jutottak az orosz Viktor An, a kínai Vu Ta-csing, illetve a dél-koreai Noh Dzsink Ju személyében. A magyar versenyzőnek - bár a 2000 fős közönség űzte-hajtotta - az esélyeknek megfelelően nem sikerült bravúrt végrehajtania, s bár az utolsó körig üldözte az előtte haladó hármast, végül be kellett érnie a negyedik hellyel, ami a kiesést jelentette számára.

A negyedik forduló egészen hihetetlen végeredménnyel végződött: a második és a harmadik helyezett között EGYETLEN ezredmásodperc döntött. Az 500 méteren aranyérmes kínai Liang Wenhao pengeélnyivel csúszott be a holland Niels Kerstholt előtt. A két magyar –Liu Shaolin Sándor és Knoch Viktor - is továbbjutott, de egyikőjük sem kvalifikálta magát a negyeddöntőbe, bár Knochi időeredménye, mely csoportjában – a leggyorsabban-, a negyedik helyre volt elég, másik két összeállításban is tovább juttatta volna.

Végül a férfiak mezőnyéből kikerült négy leggyorsabb rövidtávú korcsolyás a tízedik egymás utáni világbajnokságán még mindig arany nélkül álló kanadai Chatles Hamelin, a kis meglepetést okozó holland Sijnkie Knegt, a jelenlegi világbajnokságon eddigi csalódásai után végül döntőbe jutott J.R. Celski és a ponttáblázatot vezető koreai Sin Da Woon.

Csaknem 3000 néző figyelhette a lelátókról ennek a négy sportolónak a küzdelmét, amely lélegzetelállító pillanatokat hozott. Hamelin és Celski egymást váltogatták az első helyen, amikor derült égből villámcsapásként az utolsó kanyarban ütköztek, és a két legfényesebb érmet odaajándékozták a döntő másik két versenyzőjének: az arany a 1:30,374-gyel a koreai Sin da Wooné, míg az ezüstnek 1:30,406-tal a holland meglepetés ember, Knegt Sijkie örülhetett. A harmadik legjobb idő 1:40,094 a kanadai Hamelin számára a debreceni VB második bronzérmét jelentette. A világcsúcs tartó J.R. Celskit (USA) sárgalappal büntették, mellyel nemcsak a dobogós helyeknek, de a szuperdöntőnek is búcsút mondhatott.

A hölgyek versenyében a közönség látványos versenyzést láthatott. Két magyar gyorskorisnak szurkolhattak a Főnix Csarnokba látogatók: míg Andrea Keszler harmadikként ért célba, s így nem juthatott a döntőbe, az itthoniak másik üdvöskéje – Heidum Bernadett – nagyon okos versenyzéssel egészen az elődöntőig „csúszott”. Ott négy nagy névvel kellett felvennie a harcot, és éppen lemaradt a döntőről, hiszen harmadikként korcsolyázott át a célvonalon. Ez a szép teljesítmény megmutatta milyen sok van benne ebben a szezonban.

"Az elődöntőre és előtte a negyeddöntős futamra nyugodtan készültem, mindenféle teher nélkül tudtam ott versenyezni" - nyilatkozta Heidum.
Az első futam, a selejtező volt az, ahonnan mindenképp szerettem volna továbbmenni. Miután ez sikerült, a továbbiakban már csak arra figyeltem, hogy a verekedésekből, ütközésekből kimaradjak."

Mindannyiunk kedvére szolgáltak a taktikai harcok a verseny ebben a szakaszában. Ez azonban nem kis terhet tett a zsűri vállára, hiszen gyakran kellett visszanézni a menetek bizonyos pillanatait. A koreaiak számára az egyik rémisztő momentum az elődöntőben történt, amikor a piros sapkát viselhető (tehát az összetettben vezető) Seung-Hi Park-ot kizárták, így elveszítette a lehetőséget az összetett világbajnoki címért. Csapattársa is kiesett, így egy koreai sem indulhatott a világbajnoki döntőben 1000 méteren. Ott volt azonban Elise Christie (GBR), Wang Meng (CHN), aki éppen megkaparintotta a piros sapkát a koreai szupersztártól, Ter Mors Jorien(NED),csakúgy, mint honfitársa a férfiaknál, ő is meglepetésként került a döntőbe, és két Kína színeiben versenyző hölgy: Zhou Yang és Fan Kexin. Yang (CHN) és Christie (GBR) felváltva birtokolták az első helyet nagyon meggyőző korcsolyázással, Ter Mors (NED) próbált időről időre beférkőzni közéjük. Egy alapos bírói döntés után azonban Zhou Yangot kizárták, Christivel való ütközése után. A négyszeres olimpiai bajnok, 2008 és 2009 összetett világbajnoka Wang Meng (CHN) az első helyért való küzdelmében, Debrecenben 1000 méteren szerezte meg a 21-dik aranyérmét 1:31,549 –el. A holland sportoló Ter Mors aki eddig még a dobogó közelébe sem jutott, most felállhatott annak második fokára 1:31,609-es időeredményével, a bronzérmet pedig az Európa bajnok brit Elise Christie nyerte 1:32,281-gyel.

Az egyéni viadalok mindkét nem számára a szuperdöntőkkel fejeződtek be. A nyolc legtöbb pontot begyűjtő gyorskoris állhatott rajthoz. A hölgyeknél a kínai Fan Kexin erősen kezdett, és a táv 1000 méterén elsőnek érkezőnek járó 5 plusz pontért küzdött. Ezért a célért teljesen kihajtotta magát, s a továbbiakban engedte a többi sportolót harcolni a szuperdöntő dobogós helyeiért. 1000 méter után kicsit szusszantak, s erőt gyűjtöttek a maradék 18 körre, s majd 10 körrel a vége előtt kapcsoltak erősebb fokozatra.

Hol Christie (GBR), hol Ter Mors (NED) állt az élre, de Shim (KOR) kívülről eléjük vágott és ott is maradt, megszerezve a győzelmet 5:15,118-al. Wang Meng –et (CHN)kizárták, így a kanadai St-Gelais 5:15,762 –vel ezüstéremmel, Ter Mors (NED) pedig 5:16,200-zal, bronzéremmel gazdagodott.

A férfiak szuperdöntője kemény küzdelmet mutatott. Mindegyikük nagyon eltökélten korcsolyázott, és az extra 5 pont Knegt-hez (NED) került. Ez után a pont után lassabbra fogták a tempót, csak hogy néhány körön belül újra formába lendülhessenek, felgyorsítsanak és harcoljanak az érmekért. Hamelin (CAN) jó néhány körön keresztül káprázatosan siklott és bebizonyította micsoda páratlan akaraterővel rendelkezik. Sin and Kim Koreából, a holland Knegt , valamint Hamelin (CAN) vezették a csapatot, és húzták magukkal a többieket. Kiegyensúlyozottan köröztek, csuda erőbedobással még az utolsó napon is. Az első két helyen végeztek a koreaiak: Kim 4.54,178-al, és Sin 4:54,252-vel, Hamelin második bronz érmével távozott.

A hétvége utolsó versenyszámai előtt mind a női mind a férfi mezőnyben még kiosztásra várt a világbajnoki cím váltóban. A hölgyeknél a kanadai és a japán váltóknak két nagyon erős ázsiai csapattal kellett az érmekért harcolni. Ez utóbbiak mindent megtettek, hogy a mezőnyt kettészakítsák, ami sikerült is nekik. A koreaiakat azonban kizárták, így kínai arany - 4:14,104 -, kanadai ezüst -4.15.106 - , és japán bronz - 4:15,680 lett a végeredmény.

Pattanásig feszült a helyzet, amikor a debreceni VB utolsó rajtjánál eldördült az indító pisztoly. Nem úgy, mint a hölgyeknél, a férfiak négyese egy bolyban száguldott. Felvették a pozíciójukat, és igyekeztek azt megtartani. Kanada nagyon bölcsen versenyzett, s bár majdnem kicsúsztatták őket, nagy eltökéltségük és kiváló képességük révén, pályán tudtak maradni. Hamelin irányította a gárdát, és mindent beleadott az áhított sikerért. Az eredetileg kihirdetett eredményt azonban a bíróknak felül kellett vizsgálniuk és ismét a video bíróhoz fordulni, mert a koreaiak ütközését szabálytalannak ítélték, és ez kizárásukhoz vezetett. A kimondhatatlanul taktikus és látványos verseny után 6:51,379 –es idővel a kanadaiak a dobogó jól megérdemelt legfelső fokán örülhettek, az oroszok 6:51,379-el a második, míg a hollandok 6:52. 187-tel a harmadik helyen végeztek.

Eredmények:

férfiak

1000 méter, világbajnok: Sin Da Wun (Koreai Köztársaság) 1:30.374, 2. Sjinkie Knegt (Hollandia) 1:30.406, 3. Charles Hamelin (Kanada) 1:40.094,...18. Knoch Viktor,...20. Liu Shaolin Sándor

összetett, világbajnok: Sin Da Wun (Koreai Köztársaság) 89, 2. Kim Jun Dzse (Koreai Köztársaság) 55, 3. Charles Hamelin (Kanada) 39,...24. Knoch Viktor, ...26. Liu Shaolin Sándor

5000 méter váltó:
világbajnok: Kanada (Michael Gilday, Charles Hamelin, Olivier Jean, Charle Cournoyer) 6:51.379,
2. Oroszország (Vjacseszlav Kurginyan, Szemjon Jelisztratov, Vladimir Grigorjev, Viktor An) 6:51.953, 3. Hollandia (Sjinkie Knegt, Freek van der Wart, Niels Kerstholt, Daan Breeuwsma) 6:52.187,...8. Magyarország (Knoch Viktor, Liu Shaolin Sándor, Béres Bence, Burján Csaba)

nők

1000 méter, világbajnok: Wang Meng (Kína) 1:31.549, 2. Jorien Ter Mors (Hollandia) 1:31.609, 3. Elise Christie (Nagy-Britannia) 1:32.281,...6. Heidum Bernadett,...22. Keszler Andrea

összetett, világbajnok: Wang Meng (Kína) 68, 2. Park Szung Hi (Koreai Köztársaság) 58, 3. Sim Suk Hi (Koreai Köztársaság) 55, ...20. Heidum Bernadett, ...25. Keszler Andrea

3000 méter váltó:
Világbajnok: Kína (Zhou Yang, Liu Qiuhong, Vang Meng, Fan Ke-hszin) 4:14.104, 2. Kanada (Marie Eve-Drolet, Valerie Maltais, Marianne St-Gelais, Jessica Hewitt) 4:15.106, 3. Japán (Szakai Jui, Ito Ajuko, Szakurai Biba, Simizu Szajuri) 4:15.680,...8. Magyarország (Heidum Bernadett, Keszler Andrea, Lajtos Szandra, Kónya Zsófia)