Bemutatták Radák Zsolt Edzésélettan című könyvét

Bemutatták Radák Zsolt Edzésélettan című könyvét

2016. 05. 04.
Megosztás

A MOB székházában mutatták be kedden dr. Radák Zsolt, a Magyar Tudományos Akadémia doktorának új szakkönyvét, az Edzésélettant. „Hiánypótló volt ez a könyv, ugyanis integrálja azokat a sporttudományi értékeket, amelyek a legújabb kutatások eredményei” - fogalmazott dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese.

A több mint 200 oldalas, ábrákkal illusztrált könyvet dr. Tihanyi József és dr. Benyó Zoltán egyetemi tanár, az MTA doktorai illetve Dubecz József egyetemi docens lektorált, a szerkesztés dr. Koltai Erika tudományos főmunkatárs munkája volt.

Az Edzésélettan részletes információkat ad az alapvető sejtfolyamatoktól az izomrendszer bemutatásán át az alkalmazkodás, fáradtság, képességfejlesztés, sporttáplálkozás, prevenció és sportgenetika témakörén keresztül a testedzés és öregedés összefüggéséig. Az egyes fejezeteket részletes irodalomjegyzék zárja.

„A sporttudomány nagyon komplex, rendkívül nehéz összefoglalni minden dolgot egy helyen. Az egyik legfontosabb és legszembetűnőbb a teljesítményfejlődés. Az 1896-os, első újkori olimpián futott legjobb maratoni időt ma már egy 75 éves futó is képes megfutni” – hozta fel példának a teljesítményfejlődésre dr. Radák Zsolt, aki köszönetet mondott a MOB-nak a támogatásért.

A szerző elmondta, hogy egy közel fél évszázaddal korábbi szakkönyvet tekintett alapnak, dr. Koltai Jenő: Kondicionális képességek fejlesztése című tankönyvét fejlesztette tovább. „A huszadik század második felétől egyre többet tudtunk meg az emberi testről, annak működéséről. Ha megértjük a benne végbemenő folyamatokat, akár befolyásolni is tudjuk azokat, ez az edzők feladata, ehhez nyújt segítséget a könyvem.”

„Az ember a sok-sok év tapasztalatát szeretné összegyűjteni, és mindazt leírni. Ezt tettem én is, és közben rengeteget tanultam!” - ismerte be Radák Zsolt.

Nagyon örülünk annak, hogy ez a hiánypótló könyv megszületett. A Magyar Olimpiai Bizottság már a bemutató előtt mind a Kiemelt Edző Programban, mint pedig az olimpiai sportágakat képviselő MOB-os utánpótlásedzőknek vásárolt belőle. A visszajelzések hihetetlenül jók, többen jelezték, hogy nagyon nagy segítség számukra a kiadvány, hiszen sok új ismeretet kaptak belőle, amit nap mint nap kamatoztatni tudnak az olimpiára készülő sportolók felkészítésekor” - hangsúlyozta dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese, aki hozzátette: a Magyar Olimpiai Bizottság minden olyan törekvést fontosnak tart a sporttudományok terén, amely az élsportot segíti.

Dr. Tihanyi József professzor azt emelte ki, hogy az edzéselmélet és sportélettan témában már sok kiadvány jelent meg, de ez a könyv ötvözni tudta az elméletet és a gyakorlatot, ebben egyedi. Dubecz József azt hangsúlyozta, az edzésélettan egy új terület, melynek stratégiai jelentősége van, ezt karolta fel a MOB. Dr. Benyó Zoltán arról beszélt, hogy lektorként hosszú, tengerentúli repülőútjain olvasta a könyvet, melyet ajánl a Magyar Olimpiai Csapat minden Rióba utazó tagjának olvasmányként.

A kötetből dr. Kemény Dénes, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke kettőt vitt magával. „Édesapám – Kemény Ferenc, a szerk. – egy sikeres edző, aki nyugdíjas napjaiban biztosan elolvassa és értékelni fogja a legújabb ismereteket. Az egyiket ő kapja. Másikat megmutatom fiamnak, a 25 esztendős Kristófnak, aki a Vasas utánpótlásedzője, biztos, hogy ő is sok hasznos információval fog gazdagodni. Na meg esetleg még én is visszatérek egyszer a medence szélére” - vélekedett a csapatával három olimpiát nyert kapitány, aki ma a szövetség elnöki feladatait látja el. A szakember hozzátette, rohamosan fejlődik a sporttudomány, az interneten napról napra lehet újabb és újabb információkhoz jutni a különféle témákban.

Az eseményen részt vett az olimpiai bajnok ezüstérmes vívó, dr. Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke. Az orvos végzettségű, 79 esztendős sportvezető miután kezébe vette a kiadványt, elmondta, készül a veterán vívó vb-re, és bizony számára is hozhat néhány új információt a kiadvány. „A 194. oldalon van egy fejezet a A szív és a keringési rendszer öregedése és a mozgás kapcsolata címmel - ez éppen rólam szól. Várom, hogy elolvashassam.”

A sajtóeseményen Siklós Erik, a MOB marketing és kommunikációs igazgatója arról számolt be, hogy néhány nappal korábban a londoni olimpiai bajnok kalapácsvető Pars Krisztián a MOB irodájában találkozott először a könyvvel, amibe belelapozgatott, és annyira megtetszett neki, hogy kért egyet saját használatra.

Radák Zsolt 1961 december 11-én született Nagykanizsán. A Testnevelési Egyetemen 1985-ben végzett tanári, majd '86-ban atléta szakedzőként. Kilencvenben egyetemi doktori címet szerzett, '96-ban Japánban Ph.D. diplomázott. Kétezerben habilitált, 2003-tól a Magyar Tudományos Akadémia doktora. A Magyar Sporttudományi Társaság honlapján található tudományos életrajza alapján dolgozott a BHSE tudományos munakársaként (1985-89), majd hasonló beosztásban a Testnevelési Egyetemen (1989-91). Kilencvenhatig a japán Cukuba Egyetem vendégkutatója, majd ismét a TF munkatársa különféle beosztásokban. Egyetemi tanár, 2001-től tudományos dékánhelyettes volt, később a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának dékánja.

A könyvbemutató után adták át a Magyar Olimpiai Bizottság, a Decathlon és az Utanpotlassport.hu által alapított A hónap műhelye-díjakat, melyet ezúttal a BVSC-Zugló vívói (egyéni sportág) és vízilabdázói (csapatsportág) vittek haza. A Közönségdíjas a szigetvári birkózóműhely lett.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)