Borkai Zsolt: A NOB reformjai történelmi esélyt adnak a Budapest méretű városoknak

Borkai Zsolt: A NOB reformjai történelmi esélyt adnak a Budapest méretű városoknak

2014. 11. 30.
Megosztás

Borkai Zsolt úgy véli, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Agenda 2020 elnevezésű reformprogramja, amely a gazdaságos, megtérülő, olcsóbb és kisebb olimpiákat támogatja, történelmi esélyt jelent a Budapest méretű, néhány milliós városoknak. A MOB elnöke erről a MOB arany fokozatú támogatója, a Nemzeti Sport november 30-ai számában adott interjút.

Forradalmi változást akar a NOB, Lausanne-ban közzétették az Agenda 2020 reformprogramot, amely lehetővé teszi, hogy ne csak megapolisok, hanem egy-két milliós városok is játékokat rendezhessenek.

- Mikor táncolt legutóbb?
- Most hirtelen nem is tudom. Miért kérdezi?

- Csak mert úgy tűnik, mintha felkérték volna.
- ???

- A Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól…
- Bocsánat, biztos bennem van a hiba, de még mindig nem értem.

- A Nemzetközi Olimpiai Bizottság közzétette az olimpiai pályázatokat és az olimpiarendezést alaposan átalakító Agenda 2020 reformtervét. A változás esély a közepes méretű nagyvárosoknak is...
- A változás forradalmi, kevés ilyen volt a NOB életében, ez kétségtelen. Ha a NOB monacói kongresszusán december kilencedikén elfogadják a tervezetet, olyan új elemek kerülnek be, amelyek valóban felkérést jelentenek a két-három milliós nagyvárosoknak is: gondolkodjanak el komolyan az olimpiai pályázatról.

- Mi a változás lényege?
- Az, hogy a luxusolimpiák után eljött a gazdaságos olimpiák ideje. Az emberléptékű, a fenntartható, a megengedhető olimpiák ideje. A gazdaságos, a megtérülő, az olcsóbb és kisebb olimpiák ideje. A változás lényege, hogy az olimpiarendezés ne elitek kiváltsága legyen, ne csupán a leggazdagabb és legnagyobb városok szűk elitklubjáé, hanem a közepes méretű nagyvárosoké is. Azoké a városoké, amelyekben egyébként a világ városi lakosságának többsége él.

- Miért nevezhető forradalminak a változás?
- A NOB százhúsz éves szervezet, a világ egyik legtekintélyesebb nemzetközi civil szervezete. Sikerének egyik titka, hogy a változásokat mindig megfontolva, alapos mérlegelés után hajtja végre. Az olimpiai család konzervatív közösség, nem rángatja a kormányt. Százhúsz éves története során eddig három forradalmi változás történt az újkori olimpiák programjában. Mindegyik demokratikusabbá, befogadóbbá tette az olimpiát. Most is ez történik, szélesítik, bővítik az olimpiához való hozzáférést. A női sportolók, a hivatásos sportolók és a fogyatékos sportolók után most az ésszerűbb, kisebb, helyszínek tekintetében szétterítettebb, kisebb terhelést jelentő, fenntartható olimpiák felé nyit a NOB. A közepes méretű nagyvárosok felé. Ezzel egyébként a Nemzetközi Olimpiai Bizottság visszatér eredeti szellemiségéhez: valaha Helsinki, Antwerpen és Stockholm is rendezhetett olimpiát, és most újra eljön az élhető méretű nagyvárosok esélye.

- Milyen konkrét lépéseket tesz ezért a NOB, milyen konkrét változásokat tartalmaz az Agenda 2020 szövege?
- Remélem, nem untatom az olvasókat, idézek a szövegből. Nekem mint olimpiai vezetőnek roppant izgalmas olvasmány, amióta közzétették, le se teszem! Az Agenda 2020 a gazdaságos olimpiát támogatja, mert egyértelműen ösztönözi a meglévő, illetve az ideiglenes és elbontható helyszínek maximális felhasználását. Támogatja versenyek, teljes sportágak rendező városon, sőt kivételes esetben a rendező országon kívüli megrendezését. Vagyis – és ez valóban forradalmi változás – áttöri az egy olimpia-egy ország, egy olimpia-egy város elvet. A gazdaságos olimpiák jegyében pozitívumnak tekinti a pályázatban a meglévő, illetve az ideiglenes és elbontható helyszínek maximális felhasználását. A NOB leszögezi azt is: a jövőben segítséget akar nyújtani a pályázó városoknak költségeik csökkentése érdekében. A reformmal a NOB célja egyértelmű: csökkenteni az olimpiai és paralimpiai játékok méretét és költségét, lehetővé tenni a helyszínek szétterítését, több város, település bevonását a rendezésbe, sőt még azt is, hogy a játékok több országban legyenek megrendezve. A fenntarthatóság és az ideiglenes létesítmények elsőbbségben részesítése mind-mind a közepes városok esélyeit növeli.

- Ezzel új helyszínek, új kontinens is felkerülhet az olimpiák térképére?
- Ha a NOB Monacóban most elfogadja az Agenda 2020 reformprogramot, ha következetesen végigviszi a gazdaságos olimpiák programját, egészen biztos lefedi az egyetlen fehér foltot a kontinensek térképén. Afrika az egyetlen földrész, ahol nem volt még olimpia. A gazdaságos olimpiák programjának elfogadásával már nem az a kérdés, lesz-e afrikai olimpia, hanem az, hogy mikor és hol lesz az. Ez lehet a NOB új elnöke, a reformerként fellépő Thomas Bach történelmi öröksége.

- És mi a helyzet Közép Európával? Itt sem volt még olimpia soha…
- A huszonegyedik században egészen biztos megrendezik az első közép-európai olimpiát. A gazdaságos, megtérülő, emberléptékű olimpiák korszakában nem az a kérdés, lesz-e közép-európai olimpia, hanem az, hogy mikor és hol rendezik azt. A térség nagyobb országai, Románia, Lengyelország vagy a prágai olimpiának már többször nekifutó csehek biztosan alaposan tanulmányozzák az Agenda 2020, a gazdaságos olimpia kínálta esélyeket. De az új irányt biztosan megvizsgálja Pozsony és Szlovákia is.

- Budapest sem lesz rest?
- Mint olimpiai bajnok, mint a Magyar Olimpia Bizottság elnöke, mint magyar ember, bízom hazámban és a nemzet fővárosában. A gazdaságos, fenntartható, megtérülő, ezért megengedhető olimpia programja történelmi esélyt jelent a Budapest méretű városoknak, a Magyarország méretű országoknak is – főleg hogy az Agenda 2020 megengedi több ország közös rendezését is. Polgármester is vagyok, városvezető, a győriek bizalmából. Jelentős városépítést folytatunk Győrben, szorosan együtt dolgozom a világ egyik legnagyobb vállalatával, az Audival, most adtuk át Magyarország legkorszerűbb sportcsarnokát, a hatezres Audi Arénát. Felelősen és alaposan kell megvizsgálni a kérdést. Ugyanakkor sportemberként, bajnokként tudom: bátran és határozottan lehet csak minden esélyt beváltani. A MOB demokratikus szervezet, minden kérdést közösen vitatunk meg. A MOB álláspontjának kialakításakor különösen kíváncsi leszek legeredményesebb olimpiai sportágaink szövetségi vezetőinek, bajnokaink és a gazdasági szakemberek véleményére. Most mindenesetre várjunk türelemmel, már nem kell sokat. December kilencedikén a NOB dönt a forradalminak ígérkező Agenda 2020 reformprogramról. Vessük vigyázó szemünket Monacóra, és a döntés után higgadtan elemezve tervezzük meg a jövőt!

- Ott lesz december kilencedikén Monacóban?
- Sajnos nem, ám igazoltan leszek távol, hiszen éppen akkor zajlik a női kézilabda Európa-bajnokság Győrben, ott lesz dolgom, de a Magyar Olimpiai Bizottság természetesen képviselteti magát.

- Elképzelhetőnek tartja, hogy mégsem szavazzák meg a tervezetet?
- Ki van zárva. Hosszú előkészítés után kerül a NOB közgyűlése elé, biztos vagyok benne, hogy zöld utat kap az elképzelés. Remélem, hogy munkával teli, izgalmas éveknek nézünk elébe. Győr, Budapest, egész Magyarország. Hogy összefogással érhessünk el kisebb és nagyobb magyar sikereket. A hétköznapokban, az olimpián Rióban és Tokióban, a 2017-es győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, és ki tudja, egyszer talán Győrhöz sokkal közelebb is…

(Nemzeti Sport/Szűcs Miklós, fotó: MOB/Kovács Anikó)