A víz is közös volt a MOB és a sportági szakszövetségek tokiói konzultációs sorozata szerdai állomásának: az evezős, majd a vízilabda-szövetség képviselői ültek tárgyalóasztalhoz a MOB sportigazgatóságával és az EMMI képviselőjével közösen, hogy kielemezzék a sportágak helyzetét.
A konzultáció-sorozaton - melyben több mint negyven sportág szerepel - az eredményesség és az utánpótlás mellett a létesítményhelyzet, az egészségügyi háttér, a szakmai stáb, a financiális lehetőségek, az edzőképzés, a sportdiplomácia és a szakmai tervek is napirendre kerülnek. Fábián László sportigazgató bevezetőjében hangsúlyozta, a MOB szorosan együttműködik az EMMI Sportért Felelős Államtitkárságával, az ötkarikás szervezetnek szakmai, javaslattételi feladata van az államigazgatás felé.
A Magyar Evezős Szövetséget - mely az egyik legidősebb hazai sportszervezet, idén 125 esztendős - Pignitzky Borbála főtitkár, Szierer János felnőtt szövetségi kapitány és Vanczák Gergely szakmai alelnök képviselte, akik átadták a szövetség tíz évre vonatkozó stratégiáját.
Pekingben 2, Londonban 4, Rióban 3 evezős képviselte Magyarországot, a tokiói terv 1-4 versenyző kvalifikációja. 2008-ban 14., 2012-ben 11. és 13., 2016-ban 9. és 14. helyezéssel tértek haza sportolóink.
Aktuális eredményként, az elmúlt hétvégén ezüstérmes lett a Csiszár Péter, Fiala Balázs, Tamás Bence, Forrai Dávid összeállítású magyar könnyűsúlyú kormányos nélküli négypárevezős egység a belgrádi világkupaversenyen.
A megbeszélésen a sportvezetők a tokiói tervek mellett beszámoltak arról, hogy 1600 versenyengedély van a sportágban, ezzel együtt több edzőre lenne szükség, ugyanakkor a létesítmények maximumon vannak. Nehézséget okoz a kevés vízfelület, a szegedi és a Velencei-tavi pálya felújítás miatti bezárása, emiatt az országos bajnokság megrendezése is kérdésessé válik. A budapesti pálya kialakítása folyamatos egyeztetés alatt van. A sportág számára jelentős segítség, hogy szerepelnek a kiemelt sportágfejlesztési programban, továbbá a közelmúltban, eszközbeszerzésre kapott 1 milliárdos állami támogatás. Kiemelték az egyetemi evezőssport népszerűségét, a tengeri evezős vb sikerességét és a Római-part szabadidős jelentőségét. Elhangzott az is, hogy az evezőssportot 5 tag képviseli a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban, ami a sportágak közül kiemelkedőnek számít.
Kitértek arra, hogy 2019-ben Magyarország masters világbajnokságnak ad otthont, beszéltek a szakedzőképzésről és az edzői életpályamodellről, a többfős egészségügyi stáb működéséről, valamint az iskolai programokról, az evezős ergométeres lehetőségekről is.
A hazai vízilabdázás aktualitásait Hesz Máté főtitkár, Märcz Tamás férfi- és Bíró Attila női szövetségi kapitány ismertette. A válogatottakkal kapcsolatos aktualitások közt elhangzott, több fiatal tehetséges játékos is meghívást kapott a bő keretekbe. A klubokkal jó a partneri kapcsolat, azokban jó szakmai munka folyik. Arról is szó esett, hogy hiányzik egy edzőközpont, amihez tornaterem és szálláslehetőség is társul. Az egyesületek naptára túltelített, ezért a felnőtt válogatottak összetartása jelentős szervezési feladattal jár.
Idén Szombathelyen az ifjúsági korosztályban világbajnokságot rendeznek. A szakemberek kifejtették a szakmai programokat, tesztprogramokat és az iskolai programokat is. Beszámoltak az edzői liszenszrendszerről, a játékvezetők képzéséről és az utánpótlás-konferenciákon mutatott aktivitásokról is.
A Párizs 2024 egy új szövetségi utánpótlásprogram. A program során a sportágat űző közel 10 ezer, 12-19 év közötti gyermek mindegyikének át kell esnie az egységes, objektív felmérőn, augusztusban indul, félévente újratesztelik a gyermekeket.
Mint ismeretes, a nők Rióban a 4., a férfiak az 5. helyen zárták az olimpiai tornát.
A műugrók június elsején vettek részt konzultáción, a birkózók és a kosárlabdázók június 5-én.
A nyári konzultációk után ősz végén, tél elején várható az újabb forduló, majd azok azt követően is rendszeresek maradnak.
(MOB)