Dr. Szabó Lajos: A magángyűjtés sokszor a közgyűjtemény alapja

Dr. Szabó Lajos: A magángyűjtés sokszor a közgyűjtemény alapja

2014. 09. 19.
Megosztás

A Gödöllői Királyi Kastély felújított lovardájában rendezi a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága a Magyar Olimpiai Akadémiával közösen az Olimpiai és Sport Témájú Gyűjtők XVI. Nemzetközi Találkozóját szeptember 20-án. Az eseményről ezúttal a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatóját kérdeztük, de összeállításunkban felidézünk néhány korábbi nyilatkozatot is.

„Nagy öröm számunkra, hogy mi láthatjuk vendégül az Európa számos országából, sőt még távolabbról érkező gyűjtőket és érdeklődőket, s biztosak vagyunk benne, hogy a környezet őket is le fogja nyűgözni. Magyarország Európai Uniós elnöksége alatt több magas rangú küldöttség vendégeskedett a kastélyban, amely a visszajelzések alapján remekül vizsgázott. Semmi kétségem sincs afelől, hogy ezúttal is egyöntetű sikert arat” – fogalmazott dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a MOB elnökségének tagja a mob.hu-nak.

A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója hangsúlyozta, a gyűjtőtalálkozó szakmailag is támogatandó. „Komoly darabszámú, nagy kollekciókról van szó. A magángyűjtések sokszor a közgyűjtemények alapját képezik, ami azt jelenti, a magántulajdonban lévő gyűjtemények hosszú esztendők elteltével sokszor a sportmúzeumba kerülnek, mely közkinccsé teszi azokat. Azt azonban sajnálom, hogy Magyarországról sok ereklye külföldre kerül a nemzetközi börzék alkalmával. Néhány évvel ezelőtt például egy román gyűjtő felajánlotta Kemény Ferencnek, az 1900-as párizsi olimpia idején Coubertin bárótól kapott bronzszobrát, de sajnos akkor nem volt rá kerete az igényelt összegre a múzeumnak” – mondta dr. Szabó Lajos.

"Az ötlet még a TF-en született, úgy tizenhárom-tizennégy kiállító mutathatta meg portékáit" - emlékezett vissza a kezdetekre Győr Béla gyűjtő-szervező. "Akkoriban a Fővárosi Művelődési Házban rendeztek börzét, úgy gondoltuk, miért ne csinálhatnánk évente egy sport témájút mi is. A gyűjtő barátaimmal összefogtunk, remek partnernek bizonyult Mező Marikával a MOA, a kapcsolat azóta csak erősödött. Az első találkozón csak magyarok voltunk, és kitaláltuk, hogy a folytatásban hívjunk meg más országokból is kiállítókat, legyen nemzetközi az esemény. Általában hetven-száz előre regisztrált résztvevőnk van, akik asztalt is kérnek előzetesen, tehát zömmel ki is állítanak, de van, aki csereberélni jön, és legalább ennyi érdeklődő is. Nemzetközi vonatkozásban tizenhárom ország jelenti a részvételi csúcsot, de átlagban nyolc-tíz biztosnak mondható."

„Ötezer felett van az olimpiai jelvények száma, ezerhatszáznál több a röplabdás témájú, vébékről, Eb-kről, klubcsapatoktól, különféle tornákról" - büszkélkedett Borovitz Tamás gyűjtő, aki egy évtizedig volt egyik főszervezője az eseménynek. "Megvan minden újkori olimpia hivatalos plakettja, ezernyolcszáz-kilencvenhatig visszamenőleg. Köztük kettő másolat, a többi eredeti. Van harminc olimpiai pólóm, tizennyolc garnitúra olimpiai formaruhám, ötven zászlóm, ezernyi apró tárgyam. De nagy becsben tartom azokat az ereklyéket, melyeket harminchárom olimpiai bajnoktól kaptam. Ilyen például Papp Laci bokszkesztyűje, Novák Dezső focicipője, Vízvári György vízipólós sapkája, Székely Éva úszódressze, Növényi Norbert birkózó-, Baczakó Péter súlyemelőruhája, vagy éppen Gedővári Imre kardja, Schmitt Pál nyakkendője."

"Az amerikai Brundage, az ír Killanin, a spanyol Samaranch, a belga Rogge, de még a frissen megválasztott német Bach is személyesen írt alá nekem, még pedig idehaza. Igaz, utóbbi még nem a nemzetközi szervezet elnökeként, hisz megválasztása óta még nem járt Magyarországon, de ne feledjük, tőrvívásban ő is olimpiai bajnok. Az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd eredeti kézjegyét ugyan úgy magamnál tudhatom, mint a világ legidősebb olimpiai bajnokáét, Tarics Sándorét. Egy ausztrál gyűjtőtől sikerült megszereznem a négyszeres olimpiai bajnok Jesse Owens aláírását, a berlini vébén begyűjtöttem a jamaikai sprintertől, Usain Bolt-tól is egyet” - mesélte még a tavalyi kiállítás kapcsán a mob.hu-nak Balássy László.

A rendezvény szeptember 20-án reggel 9 órakor dr. Gémesi György köszöntőjével kezdődik, majd ír szteptáncbemutató után indul a gyűjtők börzéje, közben a jelenlévők beszélgetéseket hallgathatnak olimpiai bajnokokkal. A rendezvény idején a Magyar Posta elsőnapi bélyegzéssel várja a résztvevőket.

A szervezők 8-10 országból, mintegy 100 regisztráltat várnak, az ingyenesen látogatható eseményre az érdeklődőkre is számítanak.

Kapcsolódó cikkek:

Dr. Gémesi György: A kastély méltó helyszíne lesz a gyűjtőtalálkozónak
Papp Laci kesztyűjétől Schmitt Pál nyakkendőjéig
Győr Béla: Sokan azt sem tudják, mit árulnak
Festői környezet várja a gyűjtőtalálkozó résztvevőit
Balássy László, az autogramvadász (2013-as interjú)

(MOB, fotó: MOB, Róth Tamás)