Gyűjtőtalálkozó szombaton – Balássy László, az autogramvadász

Gyűjtőtalálkozó szombaton – Balássy László, az autogramvadász

2013. 09. 25.
Megosztás

Negyvenhat esztendő, több mint 100 sportos európai és világesemény, több tízezer aláírás. Hálózsákban alvás egy szarajevói toronyház tetején, autós üldözés Prágában. Legnagyobb büszkeségei közé tartozik Jesse Owens és Usain Bolt, szívfájdalma Michael Phelps. A szombati, olimpiai gyűjtőtalálkozón Balássy László is megosztja kincsei egy részét.

A sport szeretetét atlétaedzőjétől, az olimpiai ezüstérmes Kovács József „Bütyöktől” és a szintén olimpikon testnevelőjétől, az evezős Kávay Zoltántól kapta.

Az egykori hosszútávfutó, kamaszkorában, 13 évesen kezdte szenvedélyét, az aláírásgyűjtést. Hatvanhattól járja a világ- és Európa-bajnokságokat, olimpiákat. Saját bevallása szerint a százat is meghaladja azon események száma, melyeken tollat és egy darab papírt „nyomott” az aktuális bajnok kezébe, a trófeák száma, 46 év alatt, több tízezerre tehető.

„Olimpiai érmeseket, világ- és Európa-bajnokokat szólítok meg – legtöbbször sikerrel. Általában személyesen kapom az autogramot, de világszerte komoly hálózata van a börzének is, több ország gyűjtőjével vagyok kapcsolatban. Németül jól beszélek, így az ottaniakkal kiváló kapcsolatot építettem ki” – mondja bevezetőjében Balássy László, aki sportáganként, külön dossziékba rendezi gyűjteményét.

„Hobbim első áldozata a portugál Sporting CP Lisbon labdarúgócsapata volt. Az akkori gárda hat játékosa is pályára lépett a ’66-os, angliai vébén, melyen bronzéremmel zártak.”

Mikor a „TOP-listája” felől érdeklődöm, büszkén emeli ki, a kilencből az utolsó öt NOB-elnök is „megvan” neki. „Az amerikai Brundage, az ír Killanin, a spanyol Samaranch, a belga Rogge, de még a frissen megválasztott német Bach is személyesen írt alá nekem, még pedig idehaza. Igaz, utóbbi még nem a nemzetközi szervezet elnökeként, hisz megválasztása óta még nem járt Magyarországon, de ne feledjük, tőrvívásban ő is olimpiai bajnok.”

„Büszke vagyok arra is, hogy az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd eredeti kézjegyét ugyan úgy magamnál tudhatom, mint a világ legidősebb olimpiai bajnokáét, a napokban 100. születésnapját ünneplő Tarics Sándorét, aki viszont szintén személyesen adta át névjegyét. Egy ausztrál gyűjtőtől sikerült megszereznem a négyszeres olimpiai bajnok Jesse Owens aláírását, és ha atlétikánál maradunk, a berlini vébén begyűjtöttem a jamaikai sprintertől, Usain Bolt-tól is egyet, nagyon készséges volt. Csalódásként éltem meg ugyanakkor, hogy a római úszó vébén ugyan tizenötször találkoztam Michael Phelpsszel, de nála nem jártam sikerrel… Ez is hozzátartozik ehhez a hobbihoz. Az aláírások mellett megemlítem még, hogy birtokomban van az, a Nemzeti Sport 25. születésnapjára készült köszöntő, mely a labdarúgó vébé kupáját alapító Julian Rimettől származik.”

A gyűjtés eredménye sokszor szerencsén, a pillanat megragadásán múlik. Sokszor áldozatot kell hozni értük, nem mindennapi élethelyzetekkel kell megbirkózni. „Megéltem néhány kalandot. A szarajevói téli olimpián, ’84-ben, hálózsákban aludtam egy toronyház tetején, a lépcsőházban, a liftház felett. Megérte… A jugoszláviai téli játékokon az összes érmes aláírását begyűjtöttem! Lillehammerben a vasútállomás fűtött várótermében hasonló volt a helyzet, ott még rendőrök is vigyáztak ránk. Barcelonába például családostul utaztunk ki. Előre elterveztem, ki mindenkivel szeretnék találkozni. De az akkor hét éves kislányom vakbélgyulladással kórházba került. Mivel Spanyolországban a családtagok vigyázhatnak a kórházban a beteg szeretteikre, így én az éjszakai műszakot vállaltam, hogy napközben a szenvedélyemnek hódolhassak. Nem sokat aludtam, de olyanokkal gyarapodtam, mint az amerikai olimpiai bajnok kosárlabdázó, Charles Barkly szignója. Az évtizedek alatt volt autós üldözés is. Hetvenhétben, Prágában rendezték a női tornász Eb-t. A román csapat egy általuk el nem fogadott pontozóbírói ítélet miatt ideje korán kivonult a csarnokból, majd távozott a kontinensviadalról. Én már korábban kinéztem az akkori csillagjukat, a ’76-os montreáli, háromszoros győztes Nadia Comanecit. De mivel csapatával előre nem tervezhető módon elhagyták az Eb helyszínét, felülírta a forgatókönyvemet, azonnal utánuk eredtem – ők busszal, én taxival. Filmekbe illő autós üldözés zajlott Prága utcáin, de a repülőtéren utolértem őket. Edzőjük, Károlyi Béla meglátta lelkesedésemet, megsajnált és elintézte – így Comanecitől is van aláírásom…”

„Azon gondolkozom, ne „csak” a szekrényemnek gyűjtsem, ne „csak” a barátaimnak mutassam meg gyűjteményemet, hanem miként tudnám közkinccsé tenni ezt a hatalmas kollekciót” – zárta a beszélgetést Balássy László.

A budapesti SYMA Rendezvény és Kongresszusi Központban rendezi a MOB Hagyományőrző Bizottsága és a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) közösen, a XV. Nemzetközi Gyűjtőtalálkozót az olimpiai gyűjtők számára, szeptember 28-án. A szombaton reggel 10 órakor kezdődő eseményre a szervezők 7 ország kiállítóit várják.

A térítésmentesen látogatható kiállításon több ezer relikvia lesz megtekinthető.

A találkozóról bővebben itt található cikkün kben olvashat.

mob.hu