Fábián László: Komoly források érkeztek az utánpótlásra és a műhelyek működésére

Fábián László: Komoly források érkeztek az utánpótlásra és a műhelyek működésére

2014. 12. 04.
Megosztás

Az utánpótlásra és az egyesületek finanszírozására szánt állami forrásokról tartott előadást Fábián László, a MOB sportigazgatója az idén negyedszer megrendezett "Egy nap az utánpótlásért" elnevezésű konferencián, melyet a MOB és a Decathlon támogatásával az Utanpotlassport.hu portál stábja rendezett december 3-án a Testnevelési Egyetemen.


A több mint kétszáz fős konferencia házigazdája, Bruckner Gábor, az Utanpotlassport.hu portál kiadója, a MédiaBook Kft ügyvezetője bevezetőjében a jövő márciusban négy esztendős honlapot valamint a 2013 januárjában elős ízben kihirdetett, a MOB, a Decathlon és az Utanpotlassport.hu által alapított A hónap műhelye díjat méltatta.

Dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese köszöntőjében kiemelte, a kormány a TAO bevezetésével, a Kiemelt Edző Program, és a kiemelt sportágfejlesztés finanszírozásával, működtetésével stratégiai ágazatként kezeli a sporotot, ami az utánpótlás-nevelésre is komoly kihatással van. Hangsúlyozta, a testkultúra egy interdiszciplináris terület, mely összetett fejlesztési lehetőségeket rejt magában, ezért az utánpótlással foglalkozó szakembereknek is folyamatos képzésre, továbbképzésre van szükségük, melyek során a legfrissebb információkhoz juthatnak hozzá.


Pósfai Gábor, a Decathlon ügyvezetője szponzorként, egykori asztalitenisz-játékosként és a Magyar Asztalitenisz Szövetség alelnökeként egyszerre üdvözölte a jelenlévőket. "Negyedszer állok itt és köszöntöm a konferencia résztvevőit, mégis rengeteg személyes kötődésem alakult ki a sporthoz, az utánpótlás-neveléshez, önökhöz" - mondta az ügyvezető. Hozzátette: a Decathlon kiemelten a szabadidősport mellett az utánpótlást támogatja, ez éves szinten 60-70 millió forintot is jelent. "Jól eső érzés, hogy a szponzori támogatások mellett rengeteg állami pénz áramlik a fiatalok sportjába" - húzta alá Pósfai Gábor.


A MOB részéről Fábián László az olimpiai bizottság által koordinált programokról, az utánpótlás-nevelésre, műhelytámogatásokra szánt milliárdos nagyságrendű forrásokról tartott előadást. Az olimpiai bajnok öttusázó kifejtette, az elmúlt években a magyar sportba komoly források érkeztek, ami komoly felelősséget is jelent. A MOB konzultációkkal, ellenőrzésekkel működik közre a források felhasználása, a programok működtetése terén. Mint elmondta, látható a sportegyesületek és az azokban sportolók számának növekedése. Ahogy fogalmazott: "Az egyesületek a magyar sport legfontosabb bástyái". A sportvezető a jövővel kapcsolatban hangsúlyozta, nem várható forráshiány, és az előttünk álló 6-7 év nagyon fontos, mert a 2020-as és '24-es olimpiát sportszakmailag megalapozza.

A sportigazgató kifejtette, hogy míg a TAO-támogatás 2011-es bevezetése előtt évi közel másfél milliárd forintnyi támogatást könyvelhettek el a klubok, idén a sportegyesületek összességében több mint 23 milliárd forintból gazdálkodhatnak, és ehhez jönnek még a létesítményfejlesztést szolgáló összegek és a saját bevételek.


Az olimpiai bajnok sportvezető több számadatot ismertetett. A Sport XXI. programból 444 egyesület összesen 403 millió 360 ezer forintot kap. A Gerevich-ösztöndíj 854 millió 400 ezer forinttal segíti a felkészítést az olimpiai, paralimpiai és siketlimpiai sportágakban. A TAO a labdarúgás nélkül 18.5 milliárd forint, ezen 675 egyesület osztozik négy sportágban. A kiemelt sportágfejlesztés - itt jelenik meg a létesítményfejlesztés is - több mint 2 milliárd forint. A Kiemelt Edző Program - ami a nemzetközileg is eredményes edzők biztos anyagi hátterét szolgálja - több mint 1 milliárd. A sportigazgató azt is elmagyarázta, a kiemelt fővárosi klubok hét különböző forrásból kapják a finanszírozást, ehhez jönnek még a saját bevételeik.

Fábián László beszámolt a 2002-ben indult állami utánpótlás-nevelő Héraklész programról, amelynek versenyzői világ- és Európa-bajnokságokon tavaly 410, idén - a kevesebb világverseny miatt - 356 darab 1-8. helyezést értek el. A sportágak közül a legnagyobb fejlődés utánpótlás szinten kajak-kenuban és úszásban tapasztalható, a legeredményesebb egyesületek a 14-18 éveseknél a KSI SE, a Bp. Honvéd SE és az UTE, míg a 19-23 éveseknél a Bp. Honvéd, a KSI és a Vasas SC. A Héraklészbe az elmúlt öt évben a KSI 457 versenyzőt adott, ezzel a zuglói klub vezet. A Héraklész-tagságot 90 település 300 sportegyesülete biztosítja.

"A program nagyszerű elemzésekre ad lehetőséget, ezek meghatározók lehetnek a jövő szempontjából" - összegzett Fábián László.


A konferencián felszólalt még dr. Budavári Ágota klinikai szakpszichológus, dr. Pavlik Gábor, a Testnevelési Egyetem professzora, a vízilabda-válogatott korábbi orvosa, Esztergályos Patrik ifjúsági olimpiai bajnok párbajtőrvívó, Horkai György, a világbajnok ifjúsági fiú vízilabda-válogatott olimpiai bajnok szövetségi kapitánya, Gyarmati Eszter, a kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok úszó, Szilágyi Liliána édesanyja, Vasbányai Henrik ifjúsági és felnőtt világbajnok kenus, Lipcsei Péter korábbi 58-szoros válogatott labdarúgó, utánpótlásedző, Ballai Attila sportújságíró, kézilabdás szülő, a MOB Média Bizottságának tagja, Róth Kálmán kézilabda-mesteredző és Zwickl Dániel, korábbi ötszörös serdülő Európa-bajnok, későbbi olimpikon asztaliteniszező, a német Ochsenhausen együttesének sportmenedzsere.

Bruckner Gábor zárszavában Zwickl szavait erősítette meg: "Az utánpótlás-nevelésben a legfontosabb az út" - hangsúlyozta, majd hozzátette: "jövőre újra találkozunk!".

Az esemény fővédnöke Borkai zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke volt.

Az Utanpotlassport.hu részletes beszámolója itt olvasható.

(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MOB/Szalmás Péter)