Futballra hangolva

Futballra hangolva

2014. 06. 17.
Megosztás

A nyári szünet előtti utolsó rendezvényét tartotta június 12-én a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör. A programot pedig erősen meghatározta, hogy Brazíliában éppen aznap kezdődött a XX. labdarúgó-világbajnokság, mely eseményt az egész világon fokozott érdeklődés övez.

Ilyen hangulatban pedig miről másról lehetett volna szó egy sporttémájú rendezvényen, mint a labdarúgásról.

A június 12-i rendezvényen Szűcs Lajos olimpiai bajnok és világválogatott labdarúgó, illetve a Ferencváros kapuslegendája, az olimpiai ezüstérmes dr. Géczi István segített az érdeklődőknek a vébére való hangolódásban. Kettejük közül utóbbi sportember volt járatosabb a kerületben, dr. Géczi István sosem tagadta a szentmihályi származását, amit azzal is bizonyított, hogy 2007-ben egyik alapító tagja volt a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Körnek.
Szűcs Lajosnak azonban már segítségre volt szüksége, hogy a mátyásföldi Corvin Művelődési Házba eltaláljon. Bár némi tanácsot azért kapott a feleségétől, Pécsi Ildikó Kossuth-díjas színművésztől, aki korábban több darabban is fellépett már az Erzsébetligeti Színházban.

A két labdarúgó 1966-69-ben egy csapatban szerepelt, és a 72-es olimpián is együtt küzdöttek a sikerért. Ezekről a közös élményekről, illetve a Fradi aranykorszakáról, az 1965-ös megnyert és az 1968-as elveszített Vásárvárosok Kupa-döntőről, illetve az 1975-ös KEK-döntőről is sok szó esett. A lassan félévszázada történt események még a ma is heves érzelmeket váltanak ki a résztvevőkből és a szemtanúkból. Dr. Géczi István például mind a mai napig szabálytalannak és sportszerűtlennek érzi a Leeds United 1968-as gólját, ami akkor az angol csapat kupagyőzelmét jelentette.

A nézők június 12-én nemcsak a focira, hanem Brazíliára is hangolódtak. A két vendég ugyanis egyaránt rendelkezett dél-amerikai emlékekkel. Szűcs Lajos a világválogatottal, dr. Géczi István pedig a magyar válogatottal járt Brazíliában, és az esemény mindkettőjük pályafutásában meghatározó jelentőségű volt. A kötetlen hangulatú beszélgetésen sok mindenről szó esett: hogyan került a magyar kapushoz Kubala László karórája, hogy miként ismerkedett meg egymással a népszerű színésznő és az ismert labdarúgó, hogy miért istenítik a Géczi-nevet a két ősellenségnél, a Fradinál és az Újpestnél is, s hogy miért nem játszott két évet Szűcs Lajos.

A két sportoló pedig a számos történet közepette sem felejtkezett el nemrég elhunyt társáról. Novák Dezsőnek ugyanis szintén ott lett volna a helye az eseményen, de ő már csak az égiek csapatát erősítheti.

(Riersch Tamás)