Harminc olimpiai bajnok a budapesti judo vb-n

Harminc olimpiai bajnok a budapesti judo vb-n

2017. 08. 31.
Megosztás


A szervezőktől kapott lista alapján az akkreditációval rendelkező versenyzők, VIP-vendégek, kísérők, csapatvezetők, szövetségi elnökök és funkcionáriusok között 111 olyan személy található, aki érmet szerzett az ötkarikás játékokon.

A 1774 regisztrált között az illusztris névsor legnépesebb nemzete a japán, a sportág őshazájának olimpiai dobogósai közül 13-an vannak jelen az első magyarországi vb-n. Köztük található a montreáli bajnok Uemara Haruki, a sportágalapító Dzsigoro Kano által 1882-ben létrehozott tokiói Kodokan Intézet igazgatója, továbbá az 1984-es győztes Jamasita Jaszuhiro, aki sorozatban 203 meccset nyert meg, valamint a sydney-i bajnok Inue Koszej - Kovács Antal egykori riválisa -, aki három világbajnoki címmel büszkélkedhet. A japán TV-stáb szakkommentátora a sportág egyetlen háromszoros japán olimpiai bajnoka, Tadahiro Nomura.

A magyar főváros vendége Ezio Gamba is, aki olaszként diadalmaskodott a moszkvai játékokon, de jelenleg orosz állampolgár és az orosz válogatott kapitányaként tevékenykedik Budapesten.

Magyar származású a vb-vendégek közül a bajai születésű, de ausztrálként olimpiai bronzérmes Pekli Mária, aki ezúttal edzőként érkezett Budapestre.

Hazai részről a szövetség mind a kilenc olimpiai dobogóst meghívta, köztük a sportág egyetlen magyar olimpiai bajnokát, a 25 éve Barcelonában diadalmaskodó Kovács Antalt - aki jelenleg a szövetség alelnöke -, továbbá versenyzőként jelen van a 2012-ben ezüstérmes Ungvári Miklós és a szintén Londonban harmadik Csernoviczki Éva. Az 1992-ben bronzérmes Csősz Imre a nemzetközi szövetség ellenőreként dolgozik a Papp László Arénában, s a listán szerepel a barcelonai második Csák József és Hajtós Bertalan is. A bronzérmesektől a vb-re várják az első magyar dzsúdós medált 1976-ban Montrealban megszerző Tuncsik Józsefet, illetve a két moszkvai hőst, Kincses Tibort és Ozsvár Andrást is.

Szerdán két riói olimpikon, Karakas Hedvig (57 kg) és Ungvári Miklós lépett tatamira. Egyikük sem volt érdekelt a végharcokban. Karakas Hedvig két komoly operációt követően tért vissza a tatamira, így nem lehettek vérmes reményeink a szereplésével kapcsolatban. Szerencsére a világbajnoki visszatérés remekül sikerült, az első összecsapásán néhány másodperc alatt ipponnal legyőzte benini riválisát. A következő fordulóban a háromszoros Eb-bronzérmes koszovói Gjakova következett, akit a világranglistán a nyolcadik helyen jegyeztek. A BHSE judósa vazaris hátrányba került, amit nem tudott már behozni a folytatásban.

„Három hónapja még az volt a kérdés, hogy végleg el kell-e engednem a judót, ahhoz képest az remek dolog, hogy küzdhettem a hazai rendezésű világbajnokságon – mondta Karakas Hedvig. – Az olimpia óta folyamatosan szenvedtem, mert a belső motiváció sosem hiányzott, de a testem miatt nem tudtam azt kielégíteni. Már az is boldogságot jelent, ha rendesen járni tudok, és nem bicegek. Ettől még nagyon akartam ezen a versenyen, talán túlságosan is, de az említett okok miatt valószínűleg rövid volt a felkészülés, és kevés a versenyrutin. Jó formában éreztem magam, ismertem is a koszovói lányt, többször találkoztunk már korábban. Gjakova nagyon erős, de ezen a meccsen nem az döntött, erővel jól bírtam. Most már elmondhatom, az első meccsemen az volt a cél, hogy legalább egy percet a szőnyegen töltsek, de annyira magával ragadott a hangulat és a hév, hogy ezt nem tudtam tartani.“

Remek hangulatban lépett tatamira Ungvári Miklós, aki az első találkozóján két vazarival verte chilei riválisát. Nehezebben ment a második körben, amikor a Puerto-Ricó-i Ruiz ellen csak hosszabbításban tudott intéssel nyerni. A kecskeméti judósnak a 3. forduló jelentette a végállomást, amikor a kazah Szmagulov elleni találkozón hét percnyi küzdelem után intésekkel ellenfelét hozták ki győztesnek.

„Nagyon sokat kivett Mikiből az előző két küzdelem, azt gondolom, a kazah nem csinált semmivel se többet, a végén azonban mégis ő került ki győztesen – összegzett Bíró Tamás. – Személy szerint nem láttam a lábfogást, de már korábban is leléptethették volna Mikit, azonban talán a hazai pálya előnye mutatkozott meg abban, hogy ismét hosszú küzdelmet láthattunk.“

„A végjátékban egy kis belső indításból a bíró szerint ráfogtam a kazah lábára, de igazából az egész napom nem úgy sikerült, ahogy terveztem. Nem tudtam úgy pihenni az elmúlt napokban, ahogy szerettem volna, kicsit idegesebb is voltam, ami talán rányomta a bélyegét a mai szereplésre. Nagyon felemelő érzés volt a küzdelem utáni közel tíz perc, amit aláírás osztogatással töltöttem. Hálás vagyok, hogy ekkora szeretetet kapok a szurkolóktól, sajnálom, hogy itt véget ér számomra a világbajnokság“ – tette hozzá Ungvári Miklós.

Csütörtökön, a női 63 és a férfi 81 kg küzdelmeivel folytatódik a világbajnokság ismét két magyar judóssal: Csoknyai Lászlóval (Atomerőmű SE) és Ungvári Attilával (Ceglédi VSE).

(MOB-judoinfo.hu-MTI, fotók: judoinfo.hu)