Hárommilliárd forintot kap 2020-ig a magyar korcsolyasport (VIDEÓVAL)

Hárommilliárd forintot kap 2020-ig a magyar korcsolyasport (VIDEÓVAL)

2013. 11. 20.
Megosztás

Az EMMI, a MOB és a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) szerdán közös sajtótájékoztatót tartott a Gyakorló Jégcsarnokban.

Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár bejelentette, hogy hárommilliárd forintos támogatást kap az államtól 2020-ig a magyar korcsolyasport, amely az idén 200 millió forinthoz jut. Emellett azt is hangsúlyozta, hogy a sportágban dolgozó edzők közül három került be a kiemelten támogatottak közé, a versenyzők közül pedig négyen kaptak Magyar Sportcsillagok-ösztöndíjat.




Kósa Lajos, a MOKSZ elnöke a szövetség átalakított szervezeti felépítéséről, illetve a létesítményfejlesztési koncepcióról beszélt, s külön kiemelte, hogy szükségük lenne a mostaninál megfelelőbb sportorvosi háttérre. Példaként a kanadai válogatottat említette, ahol kis túlzással egy versenyző felkészítésére fordítanak annyit, mint nálunk egy egész válogatottra.

"Az elnökség összetételét megújítottuk, s az új alapszabályban rögzítettük, hogy a MOKSZ olimpiai ciklusokban gondolkodjon, korábban ugyanis ez nem így volt" - mondta Kósa Lajos.
"Ez természetesen azt jelenti, hogy a jövő februári szocsi játékok után tisztújításra kerül sor a szövetségben."

Az elnök azt mondta, Debrecenben és Jászberényben már megkezdődött a korcsolyázásra alkalmas létesítmények fejlesztése, Győrrel, Kecskeméttel és Péccsel pedig már tárgyalnak hasonló tervekről.

"A célunk az, hogy a központ, azaz Budapest mellett kialakuljon négy-öt nagy vidéki bázis" - jelentette ki Kósa Lajos.

Az elnök a műkorcsolyázók sikertelen olimpiai kvalifikációja kapcsán úgy nyilatkozott, infrastrukturális és személyi okok miatt nem sikerült kvótát szerezniük a magyar versenyzőknek, de reményeik szerint a 2018-as játékokon már ott lesznek majd a műkorcsolyázók és jégtáncosok.

"A rövidpályás gyorskorcsolyázóink a megszerezhető tíz kvótából nyolcat begyűjtöttek, de a férfi váltót ért, szerintünk méltánytalan bírói ítéletekkel kapcsolatban még vannak terveink" - mondta Kósa Lajos, majd az MTI kérdésére azt válaszolta, szabadkártyát igényelnek a nemzetközi szövetség (ISU) és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) bevonásával arra hivatkozva, hogy a férfi váltót jogtalanul büntették sárga lappal a másfél héttel ezelőtti torinói világkupán. A stafétának a szankció miatt szinte minden esélye elszállt az indulási jog megszerzésére, múlt hétvégén, a kolomnai vk-n ugyanakkor majdnem sikerült megszerezni a kvótát, a B döntőben azonban - a kínaiak szabálytalan manővere miatt - hetedikként zártak a magyarok, így nem lehetnek ott Szocsiban.
Medvegy Iván a MOB szakmai főmunkatársa elmondta, hogy Londonban prezentálta a MOB a sportágak fejlesztési koncepcióját, és immár kijelenthető, hogy alig több, mint egy évvel utána jól haladnak a sportágak. Az állam a koncepció megvalósításához az anyagi feltételeket biztosítja, amiért külön köszönet jár. A MOB célja, hogy több ezer, több tízezer gyerek kezdjen el sportolni.

A szerdai sajtótájékoztatón Bálint Csaba sportigazgató a "Gyere korizni!" elnevezésű utánpótlás-program részleteit ismertette. Elmondta, a céljuk minél több helyszínen minél több gyerekkel megismertetni a korcsolyasportot, így hosszú távon megfelelő, stabil utánpótlásbázist tudnának kialakítani.
„A 4-7 éves korosztályt szólítjuk meg a programban, amely Budapesten, Szegeden és Miskolcon már működik" - tette hozzá.




Az utánpótlás program vezetői - Dohány Andrea és Engi Klára - mint sportolók és mint utánpótlás és versenysport edzők is sokszor bizonyították már rátermettségüket, elhivatottságukat.









Darázs István a gyorskorcsolya ágazati igazgatója beszélt a rövidpályás gyorskorcsolya utánpótlás 1998 óta működő rendszeréről, a sportiskolákkal meglévő és fejleszteni kívánt együttműködésekről, valamint a válogatott legutóbbi kvalifikációs eredményiről adott tájékoztatást.







A sajtótájékoztatón megjelentek az olimpiai kvótákat megszerzők közül Keszler Andrea, Lajtos Szandra, Knoch Viktor, Liu Shaolin Sándor és Béres Bence (rövidpályás gyorskorcsolyázók) és Nagy Konrád (gyorskorcsolyázó), aki 1500m-en jelenleg a 31. helyen várja a kvalifikáció befejeztét. (40-en indulhatnak az olimpián ezen a távon)

A sajtótájékoztató befejeztével a média képviselője megtekintették a Gyere Korizni ! program keretében miként sikerül a gyerekeknek elsajátítaniuk a korcsolyasport alapjait.



(Fotók: Kovács Anikó)