Hetvenéves Mexikó bajnoka, Juhász István

2015. 07. 17.

Pénteken ünnepli hetvenedik születésnapját Mexikóváros olimpiai bajnok labdarúgócsapatának tagja, a Ferencváros örökös bajnoka, Juhász István.

Az FTC legendás középpályása 1945. július 17-én született Budapesten. Labdarúgó, edző, később az ELTE jogi karán diplomázott, vállalkozó.

A Ferencváros labdarúgójaként négyszeres bajnok, háromszoros MNK-győztes, egyszeres KEK-döntős és Vásár Városok Kupája-győztes. A zöld-fehér mezt több mint 300 mérkőzésen húzta magára.

A magyar válogatottal 1969 és 1974 között 23-szor lépett pályára. Az olimpiai keretbe már ezt megelőzően behívták, '68-ban Mexikóban ért a csúcsra, az azték stadion dobogójának a tetejére állhatott. 72-ből, Belgiumból Európa-bajnoki 4. helyezést is jegyez. Az olimpiai válogatotthoz hat mérkőzés köti.

Egy visszaemlékezésében arról beszél, 1965-ben a Vasas ellen játszott először középpályán, a címeres mezt pedig '69-ben, Dánia ellen húzta először magára - már olimpiai bajnokként. Tizenhét éven keresztül játszott a Ferencvárosban, ahol az utánpótlásnak is átadhatta tudását. Hetvennégyben az FTC örökös bajnokává választották.

A hetvenes évek végén az Egyesült Államokban telepedett le, élt Cansas Cityben, Floridában később San Diegóban, ahol még pályára lépett, majd edzőként folytatta pályafutását. Fiatalon Alsónémediből indult, a tengerentúli esztendők után a kilencvenes évek második felében visszatért szűkebb hazájába, ma is ott él.

Mellszobra az FTC olimpiai bajnokainak budapesti sétányán található.

"Sokat játszottam Juhász Pista ellen, mindig nagyon rendes fiú volt. Emlékszem, amikor a Pécsi Dózsa játékosa voltam, ő 17 évesen ellenünk debütált a Ferencvárosban, s rögtön négy gólt rúgott a bemutatkozó meccsen! A mérkőzéseken ellenfelek voltunk, de a pályán kívül barátok. Együtt nyertünk olimpiát Mexikóban, Pista is lőtt gólt az ötkarikás játékokon. Ma is sokat találkozunk, összejárunk az egykori társakkal" - emlékezett vissza és mondta a mob.hu-nak Dunai Antal, az olimpiai bajnok csapat tagja.

"Drága Jucikám! Hetvenedik születésnapod alkalmából jó egészséget és még sok-sok boldog születésnapot kívánok!" - tette hozzá az Újpest egykori kiválósága.

A mexikóvárosi bajnokcsapat tagjai: Básti István, Dunai II. Antal, Dunai Lajos, Fatér Károly, Fazekas László, Juhász István, Keglovich László, Kocsis Lajos, Menczel István, Nagy László, Noskó Ernő, Novák Dezső, Páncsics Miklós, Sárközi István, Szalay Miklós, Szarka Zoltán és Szűcs Lajos.

(MOB, fotó: archív)