Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Női kardvívás

Hogy áll az olimpiai kvalifikáció vívásban? Női kardvívás

2019. 08. 24.
Megosztás


A budapesti vívó világbajnokság után vívóink rövid pihenőjüket töltik, majd folytatódnak a világkupa- és Grand Prix-versenyek, ahol tovább gyűjthetik az olimpiai kvalifikációs pontokat a 2019.11.22-től 2020.04.04-ig tartó időszakban. Hogyan állnak most vívóink a csapat és egyéni olimpiai kvalifikációs pontversenyben? Sorozatunkat a két kardvívó számmal fejezzük be. Először nézzük a kellemes meglepetéseket szerző női kardszakágat.

Csapatverseny:

A női kardcsapatok a kvalifikáció megkezdése óta egy világkupa-állomáson, egy kontinentális- és egy világbajnokságon vettek részt. A kvalifikációs időszakban még 4 világkupa viadal van hátra. A végelszámolásnál az öt világkupa leggyengébb eredményét minden nemzet törölheti a ranglistáról. A kontinensbajnokságon és a vb-n megszerzett pontokat nem lehet kiejteni.
A kvalifikációs sorozat zárása után az első négy nemzet jogot szerez az olimpián való részvételre, illetve további négy földrész kap 1-1 helyet, ha az adott nemzet a ranglista első 16-ja között van. Ha az utóbbi feltételnek nem felel meg a nemzet, akkor a ranglistáról a legerősebb földrész még egy olimpiai kvótát kap.

A kvalifikációs pontverseny állása részletesen itt tekinthető meg.

Az élen az oroszok tetemes előnnyel vezetik a ranglistát a franciák előtt. Mögöttük holtversenyben az olaszok és koreaiak állnak. A földrészek szerinti kvótáért az Egyesült Államok helyét senki sem veszélyezteti. Ázsiából Kína helye is biztosnak tűnik. Az európai földrész kvótájáért az ukránok és a világbajnokságon kitűnően szereplő magyarok között csupán 3 pont dönt jelenleg előbbi javára. Az afrikai földrész kvótájáért Tunézia a kontinens bajnokság megnyerésével lépéselőnybe került Egyiptommal szemben.

A magyar csapatban Katona Renáta, Márton Anna és Pusztai Liza mindhárom versenyen pástra lépett. László Luca 2, Várkonyi Kata 1 alkalommal szerepelt. A lányok rosszul kezdték a kvalifikációs sorozatot, a világkupa viadalon csak a 13. helyen végeztek. Azóta viszont bravúrosan szerepelnek, az Európa-bajnokságon egészen a döntőig meneteltek és ezüstérmet szereztek. A budapesti világbajnokságon Pusztai Liza és Márton Anna vezérletével éppen az ukránok legyőzésével az igen értékes ötödik helyen végeztek, s három pontra megközelítették a még kvótás helyen álló ukránokat. Ha a hátralevő 4 világkupa-versenyen is hasonlóan jó lesz a folytatás, akkor ott lehetnek a lányok az olimpián.




Egyéni verseny:

A csapatrangsor végeredménye nagyban befolyásolja az olimpia egyéni versenyének a mezőnyét. Az olimpiai csapatversenyen résztvevő 8 nemzet mindegyike 3-3 vívót indíthat az egyéni küzdelmekben. A további helyeket a módosított egyéni ranglista alapján töltik fel 34 vívóra. Európa 2 helyet kap, azzal a kikötéssel, hogy nemzetenként csak egy vívót vesznek figyelemben.

A tokiói utazók névsora 5 világkupa-, 3 GP-verseny, továbbá a kontinentális- és világbajnokság eredményeit követően alakul ki. Az egyéni ranglistára is igaz, hogy a vb és kontinens bajnoki eredmény nem törölhető, de a további 8 verseny közül a leggyengébb kettő kiejthető.

Az egyéni rangsorba eddig öt verseny, egy vk, kettő GP, a kontinens-bajnokságok és a vb-eredményei számítanak bele. A rangsorból törölve a csapatverseny mostani nyolc éllovasának vívóit, a következő a helyzet a két európai egyéni indulási kvótára:

1. Márton Anna 82, 2. Gkountoura Theodora (görög) és Pascu Bianca (román) 79, 4. Pusztai Liza 75, 5. Navarro Araceli (spanyol) 51, 6. Georgiadou Despina (görög) 38,5

Márton Anna és Pusztai Liza is versenyben van az első két hely valamelyikének megszerzéséért. A kvalifikációs szabályok szerint egy nemzet csak egy vívót kvalifikálhat az olimpiára abban az esetben, ha nem sikerül az adott országnak a csapatkvótát megszereznie. Így csak egyikük juthat ki az olimpiára. Természetesen a lányok célja a csapatrészvétel, aminek megszerzése a fő cél az elkövetkező négy világkupa viadalon.


A legjobb 50 ranglistája itt tekinthető meg (sárga színnel jelölve a kontinensek egyéni kvótásai).

A még hátralevő világkupa és GP egyéni versenyek:

világkupa: (másfélszeres szorzójú versenyek)
2019.11.22-23. Orleans
2019.12.13-14. Salt Lake City
2020.03.06-07. Athén
2020.03.20-21. Sint-Niklaes


GP:
2020.01.10-12. A helyszínt később jelölik ki

(MOB összeállítás Fotók: vívó vb Facebook)