Hosszú Katinka és Kozák Danuta a top 5-ben – Rio számokban

2016. 08. 27.

Hosszú Katinka és Kozák Danuta is három-három aranyérmet nyert a riói olimpián, előbbi ráadásul egy ezüstöt is, így mindketten a legjobb tíz között végeztek az egyéni éremtáblázaton.

Amint arról csapatstatisztikákkal foglalkozó cikkünkben korábban beszámoltunk, 87 nemzet nyert érmet Rióban, Magyarország 8 arany, 3 ezüst és 4 bronzzal az összesített éremtábla 12. helyén zárt. Az idei ötkarikás játékokon megdőlt világrekordokról is írtunk már, Hosszú Katinka 400 vegyesen lett a leggyorsabb. Most a legjobban teljesítő sportolókat vettük górcső alá, valamint további érdekes adatokat elemeztünk.

A legeredményesebb sportoló Rióban Michael Phelps volt: az amerikai úszóklasszis ötször állhatott a dobogó tetején Rióban, egyszer pedig annak második fokán – ekkor többedmagával, hiszen a 100 pillangó emlékezetes döntőjében Cseh Lászlóval és Chad Le Closszal úsztak azonos időt, így három ezüstérmet osztottak. A Rióban visszavonulását bejelentő Phelps így 23 olimpiai aranyérmet nyert (összesen pedig 28 medáliát), amivel Sydney óta az országok közötti éremtáblán a 16. lenne – Magyarország 33 arannyal a 12.

Hosszú Katinka 200 és 400 vegyesen, valamint 100 háton sem talált legyőzőre, 200 háton pedig kis híján meglett a negyedik arany Rióban, de az amerikai Maya Dirado megelőzte, így három elsőséggel és egy ezüsttel zárt. A magyar úszó így a negyedik legeredményesebb sportoló lett Rióban: Michael Phelps, Katie Ledecky és Simone Biles (mindhárom amerikai, előbbi kettő úszó, utóbbi tornász) előzték meg.

Három aranyéremmel négy sportoló osztozott az ötödik helyen Katinka mögött: Usain Bolt (jamaicai), Jason Kenny (brit), Ryan Murphy (amerikai) és Kozák Danuta. A magyar kajakos 500 méteren egyesben, Szabó Gabriellával párosban, és a négyeshajó tagjaként is az élen végzett, még futamot sem veszített. Kozák Danuta többszörösen sporttörténelmet írt: övé lett a 175. magyar aranyérem az olimpiákon, az 500. olimpiai érmünk, valamint ő lett az első ötszörös olimpiai bajnok kajakosunk. Kozák a legeredményesebb magyar- női olimpikonok között harmadik a rangsorban (ugyanannyi arannyal, de kevesebb éremmel), egy tokiói győzelemmel viszont egyeduralkodó lehet.

A Rióban két aranyérmet nyerők 15. helyén osztozik Szabó Gabriella, aki párosban Kozákkal és a négyeshajó tagjaként állhatott a dobogó legfelső fokára.

Rióban 11303 sportoló állt rajthoz, akiknek a 45 százaléka nő volt. Ifjúsági olimpia után közel 500 sportoló volt ott, akik közül hatvanan nyertek érmet – 14-en aranyat. A Föld több mint hétmilliárdos lakosságának közel fele kapcsolt oda az olimpiai közvetítésre, a brazil tévénézők több mint 90 százaléka nézte a játékokat. Az össznézettség megközelíti a 350 ezer órát – ez több mint a másfélszerese a londoni olimpiának.