Félúton London és Rio de Janeiro között (interjúsorozat)

Idén is csak Fajdek törhet borsot a világranglista-vezető Pars Krisztián orra alá

2014. 08. 10.
Megosztás

Tizenkét idei versenye közül csupán hármat veszített el Pars Krisztián, a kalapácsvetés londoni olimpiai bajnoka, a gond csak az, hogy a legyőzője mind a három alkalommal az a Pawel Fajdek volt, aki tavaly Moszkvában elvitte előle a világbajnoki aranyérmet. Javíthat a szombathelyi dobóatléta hangulatán, illetve növelheti az önbizalmát az a tény, hogy a 2014-es "meccseik" alapján így is 4:3-ra vezet a nála hét évvel fiatalabb, ám jóval termetesebb"óriás-bébi" ellen.

"Címvédőként utazok el Zürichbe, a jövő kedden kezdődő Európa-bajnokságra, és címvédőként is szeretnék hazaérkezni - tért azonnal a lényegre a már tízszeres magyar bajnok Pars Krisztián a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának nyilatkozva. - A döntő napján már csak a tudósítók, meg a statisztikusok foglalkoznak majd azzal, hogy eddig hányszor győztünk és veszítettünk, ezzel szemben mi csak a dobásokra fogunk összpontosítani, és a lehető legjobban kezelni a körülbelül egy órás küzdelem váratlan fordulatait. Abban egészen biztos vagyok, hogy az első hely sorsa kettőnk között dől el, idén más kalapácsvető nem rúghat labdába."

Krisztián szavait támasztja alá a kalapácsvetők idei európai rangsora, amelyet a magyar olimpiai bajnok vezet a július 8-án, Székesfehérváron összehozott 82.49 méteres tekintélyt parancsoló teljesítményével, ami viszont csupán 12 centiméterrel nagyobb Fajdek egy héttel korábban érkezett "üzeneténél", a Velenjében teljesített 82.37 méteres produkciójánál. Mindehhez annyit, hogy a világranglistán viszont az első tíz hely közül hatot Pars, hármat pedig Fajdek foglalt le magának, a "kakukkfióka" itt az egyiptomi Al-Gamel, aki jelenleg a hatodik a sorban.

"Az országos bajnokság után elhatároztam, hogy védősáncot alakítok ki magam körül, csak a legszükségesebb esetekben veszem fel a telefonomat és próbálok a lehető legkevesebb emberrel szóba elegyedni. Legfőképpen azokkal a tudálékos "okos tojásokkal" akik kívülállóként megpróbálnak "nélkülözhetetlen" tanácsokkal ellátni, és elhitetni velem, hogy tényleg érdemes hallgatni rájuk."

Újdonság a felkészülésében, hogy az EB előtti 12 napban mindössze három dobóedzést tartott, ami lényeges változást jelent azokhoz az időkhöz képest, amikor még Németh Pál, a szombathelyi dobóiskola alapítója és egykori nagy tudású vezetője határozta meg a "kiengedés" napját.

"Rájöttünk arra, hogy az év főversenye után rendre 3-4 nappal, azaz megkésve szakadt ki belőlem a legjobb eredmény, ezért most szándékosan "éheztetem magamat", hogy a bomba ezúttal tényleg az Európa-bajnokságon robbanjon."

Amióta tavaly novemberben Dr. Balogh Péter a tatai klinikán megműtötte a bal vállát, és eltávolította a fájdalmakat okozó és állandóan a sérülésveszély érzetét keltő lerakodásokat, új embernek érzi magát.

"Minimum 15 éve koptatom intenzíven az ízületeimet, a kidobásoknál 4-500 kilós rántások tették próbára nem csak a vállamat, hanem szinte minden porcikámat. A doktor úr azt mondta, hogy ilyen csúnya meszesedéssel ritkán találkozott, de nem ez a fontos, hanem az, hogy végre úgy edzhetek, ahogy akarok, és a mozgás közben kialakult gátlások megszűntével nem torzul tovább a technikám."

A zürichi Európa-bajnokság után szeptember közepéig meghívásos pénzdíjas versenyek várnak a kontinensbajnokság egyetlen éremesélyes magyar résztvevőjére.

"Megértem a versenyrendezőket, akik nem nagyon lelkesednek a kalapácsvetés programba iktatásáért, főleg azért nem, mert nincs mezőny, kevés mostanában az igazán eladható dobóatléta. Könnyebb a dolguk egy 100 méteres futóverseny összehozásával, hiszen hemzsegnek a 10 másodperc körüli eredményt produkáló sprinterek, miközben nálunk kalapácsvetőknél jelenleg hat olyan klasszis se akad, aki számukra csúcsminőséget képviselne, illetve üzletet jelentene. A versenyek ugyanis egyre inkább a pénzről szólnak" - szögezte le az olimpiai bajnok.

(Telekom Sporthír Szolgálat - Szalay Péter)