Fontos kérdésekben döntött a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsa

Igazgatói tanácsülés Olümpiában, magyar képviselettel

2017. 05. 16.
Megosztás


Május közepén rendezték a XIV. igazgatói tanácsülést az ókori olimpiai játékok helyszínén, a görögországi Olümpiában. A többnapos eseményen a Magyar Olimpiai Akadémiát Szijj Lilla képviselte, az ő beszámolója következik...

A világ minden pontjáról érkező résztvevők, előadók, professzorok együtt indultak vasárnap reggel Athénból a korinthoszi csatornán át, a gyönyörű pátrai híd mellett a sokunk számára második otthont jelentő Olümpiába, a Nemzetközi Olimpiai Akadémia (NOA) kampuszára. Még aznap megrendezésre került a nyitóünnepség, ahol a NOA újonnan megválasztott alelnöke, Athanassios Strigas üdvözölte a résztvevőket. Mint minden évben, megemlékeztünk a Coubertin, valamint Ketseas és Carl Diem emlékművek előtt.

Az így megnyitott tanácskozás fő témája a sportirányítás és az olimpiai mozgalom kapcsolata volt. Az első előadó a MOA számára jó barát, patrónus, Maria Bulatova, az ukrán akadémia főtitkára volt. Sokat mesélt arról, hogy számukra mit jelent a megfelelő sportirányítás, tekintve a mozgalmat, nem pedig pusztán a sportágazatot. Rengeteg könyvet jelentetnek meg, első és legfontosabb helyen az oktatás áll az ő stratégiájukban, ez leginkább az egyetemekkel való kooperációban merül ki.

Az előadások pedig folytatódtak a következő témákban:

  • Az olimpizmus és olimpiai játékok támogatása a nemzeti olimpiai akadémiák és bizottságok tevékenysége által
  • Hogyan tudunk olyan környezetet kialakítani, amely a legjobb lehetőségeket nyújtja az akadémiáknak?
  • Az NOB olimpiai nevelésről szóló kiskönyvének bemutatása, feladatok szemléltetésével
  • Olimpiai nevelés a riói játékok alatt
  • Alapvető értékek oktatása különböző oktatási programok által

Közben csoportokra bontottak bennünket, engem csoportkoordinátornak választottak. Minden csoport a koordinátora vezetésével három kérdést kellett, hogy feltegyen magának, mely alapján egy rövid prezentációt kellett tartania a konklúziókról, tekintve az előadásokon elhangzottakat.

Minden akadémia tarthatott egy rövid előadást a működéséről, esetleg egy kicsit kihegyezve a sportirányítási rendszerre és ezen belül az akadémiai helyére, szerepére. Előadásom alatt én is erre, valamint az olimpiai iskolákra, rendezvényekre, körökre hívtam fel a figyelmet, valamint a kooperációra a Szlovák Olimpiai Akadémiával, a vándorgyűlésekre, és a vetélkedőkre.

A záróceremónián bemutatkozott a NOA új elnöke, Michael Fysentzidis is, a záróbeszédet Kostas Georgiadis, a NOA dékánja mondta el. A végén mindenki megkapta oklevelét és elérkezett a búcsú pillanata. Athén felé a buszon mindannyian élményeinket, a hallottakat próbáltuk rendszerezni, és még az utolsó kitűzők, névjegykártyák és cserére kerültek.

Véleményem szerint nagyon hasznos volt a kint töltött idő, elismerték a MOA munkáját, mindig szeretettel látnak bennünket ott. A legjobb kapcsolatok természetesen az európai akadémiákkal kerültek kiépítésre, valamint a chilei, perui, uruguayi, argentínai, amerikai, kolumbiai, japán, szingapuri akadémiákkal, vagy hasonló szervezetek képviselőivel. Az európai akadémiák szeretnének egy szorosabb kooperációt kialakítani, ennek érdekében júniusban Bulgáriában megrendezésre kerül az európai akadémiák tanácsa, melynek célja a közös pályázási procedúra kiépítése, kooperációs lehetőségek, olympic quiz további bővítése, szponzorok bevonása, meglévők határon túli bővítése lenne.

Köszönöm szépen, hogy képviselhettem a MOA-t, remélem hírnevéhez méltón tettem, várom a mielőbbi találkozást az új és régi barátokkal szerte a világból.

(MOA/Szijj Lilla)