Így (is) hangoltak Kiss Gergőék az öltözőben egy-egy olimpiai mérkőzés előtt

Így (is) hangoltak Kiss Gergőék az öltözőben egy-egy olimpiai mérkőzés előtt

2016. 02. 07.
Megosztás

A halhatatlanok közé beválasztott Kiss Gergely az M4 sportcsatorna Út Rióba című műsorában elárulja, mivel hangolódtak az öltözőben egy olimpiai mérkőzés előtt. A 3. olimpiájára készülő tornász Böczögő Dorina elmondja, hogy Rióban szeretné pályafutása legjobb teljesítményét nyújtani. A súlyemelő Gyurkovics Ferenc kihúzza azt a fiókot, amit 2004 óta becsukott és felidézi élete versenyét. Sebestyén Dalmáról pedig kiderül, melyik film az, ami arra ösztönzi, hogy még gyorsabban ússzon.

Az Út Rióba 28. adását február 8-án, hétfő este 23:03 perctől láthatják az M4 sportcsatornán.

Dr. Kiss Gergely első olimpiai aranyérmét Sydney-ben nyerte. Mi, nézők csupán a gólokat láttuk, illetve a harcias küzdelmet. Ám az öltözőben valami egészen más hangulatot teremtettek a fiúk a mérkőzések előtt.

„Az Új Sipos étterembe szegény megboldogult Miki bácsihoz jártunk sokszor vacsorázni meg ebédelni, sokszor voltak ott cigányzenészek. Tanítottak nekünk egy-két olyan nótát, amit nem illik egy étteremben előadni. És aztán már nem is tudom, hogy indult pontosan, de elkezdtük az olimpián énekelni azokat a meccsek előtt. Egy nagy öltözőben elkezd 13 fahangú, vagy félig fahangú vízilabdás cigánynótát énekelni... A szomszédban meg az olaszok készülnek ellenünk a negyeddöntőre. És nem értik, mi ez a rikácsolás, ez a dajdajozás, ez a mulatozás. Valami balkán esküvő, vagy mi ez? És hát úgy megyünk ki ezzel a fölfokozott hangulattal, no meg jönnek mellettünk ők is, és néznek ránk, mik ezek az "állatok". Mit csinálnak? Úgyhogy nekünk volt egy ilyen lelki pluszunk, hogy kiadtuk magunkból ezt a feszültséget.”

A sydney-i aranyéremmel nem ért véget az olimpiai győzelmi sorozat. Jöhetett Athén, majd Peking, ahonnan szintén a legfényesebb éremmel tértek haza a fiúk. Ezzel pedig olyan tettet hajtottak végre, ami igen csak keveseknek adatott meg.

„Halhatatlanok klubjába kerültünk utána ezzel az eredménnyel, hogy hatan nyertünk mind a három olimpián. És azok a sportolók gratuláltak nekem, akiket - én akkor 11 évesen - a BS-ben az olimpia után, 88-ban fogadtunk, mint iskola. Kimentünk és autogrammot kértem tőlük a kis füzetembe. Egy Egerszegi Krisztina, egy Darnyi Tamás, az öttusacsapat, kajakosok stb. Ezek a nagy sportolók, akik az én gyerekkoromnak voltak a bálványai. Egér is 3 olimpián nyert, összesen 5 aranyérmet, és utána ő gratulál... Vagy a Darnyi Tamás, akit soha nem tudott senki legyőzni. Ő mondja, milyen fantasztikus csapatunk van. Mi van? Forog velem a világ! Tényleg nagyon nehéz ezt értelmezni, amikor egy ilyen nagy ember dicsér téged.”

Makra Noémi mellett Böczögő Dorina esélyes arra, hogy részt vegyen az áprilisi riói tesztversenyen. Itt dől majd el, hogy lesz-e magyar versenyző a 2016-os olimpia női torna mezőnyében. Ketten szerepelhetnek a tesztversenyen, azonban Magyarországot legfeljebb egy tornásznő képviselheti majd Rióban. Böczögő Dorina eddig két olimpián vett részt és pályafutását mindenképpen szeretné egy harmadikkal megkoronázni.

Gyurkovics Ferenc 1992-ben élete első edzésén már kijelentette, hogy ő akar súlyemelésben a legjobb lenni. 2002-ben felnőtt világbajnoki 14. majd 2003-ban pedig világbajnoki 6. helyen zárt. Az athéni olimpiára nagyon készült.

„Ugye azt sokan nem tudják, hogy a kulissza mögött mi történik. Gyakorlatilag 7-8 perc alatt kellett felmelegítenem 220-ig, a kezdőfogásomig. Úgy melegítettem, 70, 120, 160, 190, 210. 70-re rámentem, már dobták rá a két 25-öst. Rámentem 120-ra dobtak rá megint két 20-ast. Rámentem 160-ra, ott fújtam egy percet, de akkor már alig kaptam levegőt. Mentem 190-re. Akkor azt is kilöktem, megint egy fél perc, mentem 210-re. És azt ki sem löktem, mert erőm nem volt rá. Ledobtam és 20 másodpercen belül már következik: Gyurkovics Ferenc 220-on.” Ám sem ezt, sem pedig a 222-re emeltetett súlyt nem sikerült jól kilökni. „Mikor kimentem a 225-re, ott teljesen elértem azt a pontot, amikor én rámentem a súlyra, én annak nem éreztem a súlyát. Tehát mintha egy gombot benyomtak volna, teljesen magától ment.”

Gyurkovics Ferenc ezüstérmes volt az athéni olimpián, sikerének két napig sem örülhetett, mivel teljesítményfokozásra alkalmatlan, ám szteroidként mégis tiltólistán lévő oxandrolont mutattak ki a doppingellenőrzésen levett mintájában. Ez vízben oldódó szer, ezért olyan vélemények is megjelentek, hogy az ellenőrzés során manipuláció történt, ami azonban a máig tisztázatlan ügyben nem bizonyosodott be. A nemzetközi szervezetektől pedig lehetőséget sem kapott arra, hogy bizonyíthassa ártatlanságát. „Igazából ezzel én már nem is foglalkozom, beteszem a tanulság fiókjába. Viszont a verseny az olimpia, önmagában mégis csak azt mondom: ez volt a tökéletes verseny.”

Sebestyén Dalma a kezdetekről is beszél... „Nekem nagy példaképem Egerszegi Krisztina. Kiskoromban volt egy rajzfilm amit anyáék felvettek videókazettára, az a Space Jam. És utána arra lett felvéve az Egerszeginek a portréfilmje. Én azt a mesét nagyon sokszor megnéztem, és utána végigültem még az Egerszeginek a filmjét. Még anyáék mesélték is, úgy néztem, hogy közben úsztam a kanapén. Onnan tanultam meg háton rajtolni. Mikor tanultuk a hátrajtot én jelentkeztem, szeretném megmutatni, szóval látásból sikerült megtanulnom.”

Sebestyén Dalma pedig ez után a motiváció után rengeteget dolgozott, aminek 2013-ban az ifi Európa-bajnokságon meg is lett az eredménye, ahol 200 méter vegyesen nyert. Majd az izraeli rövid pályás Európa-bajnokság újabb sikert hozott Dalmának. Először hetedikként beverekedte magát 200 méter mellen a döntőben, ahol végül egy helyet javított, ráadásul megjavította a Hosszú Katinka által tartott rekordot.

„Mindig, mielőtt beugrom a vízbe, elmondom, hogy mit kell úszni, és hogy hogyan ússzam le. Szóval ezt teljesen össze kell rakni fejben. Például 200 méter, és akkor hajrá, és meg kell csinálni. Ilyenkor egy kicsit motiválnom kell magamat, mert lehet, hogy kicsit tele van a gatyám még a rajtkövön. De utána összeszedem magam, aztán már jó lesz az egész. Amikor most Győrben megúsztam az A szintet, szerintem régen voltam ennyire összeszedett fejben, ahogy összeraktam egy 200 métert, mint akkor. De szerencsére meg is lett az eredménye.”

Dalmát szülei mindig is úgy nevelték, hogy az álmait kövesse. Ez pedig nem más, mint egy olimpiai aranyérem. „Még Rióban ez elég valószínű, hogy nem fog megtörténni. De azért úgy megyek oda, hogy akár egy döntőbe vagy középdöntőbe be szeretnék úszni.”

(utrioba.hu)