Kedden ismerjük meg a NOB reformjavaslatait

Kedden ismerjük meg a NOB reformjavaslatait

2014. 11. 14.
Megosztás

Kedden nyilvánosságra hozza a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a főként Thomas Bach elnök által kezdeményezett, az Agenda 2020-ba belefoglalandó reformjavaslatokat.

A negyven pontot tartalmazó program nagyban befolyásolhatja a 2024-es olimpiarendezésért folytatott harcot, melybe nem kizárt, hogy Budapest is beszáll.

Thomas Bach szerint elkerülhetetlenek a reformok, azok nélkül ugyanis az a veszély fenyeget, hogy az olimpiák, egyúttal az egyetemes sport már rövid távon rengeteget veszít a népszerűségéből.

„Az idő elérkezett a változásra. Egy éve tárgyalunk, most már meg kell egyeznünk. Ha meg akarjuk őrizni az értékeinket, lépnünk kell. Amennyiben nem így teszünk, lecsúszunk” – figyelmeztetett a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Világszervezetének (ANOC) bangkoki közgyűlésén.

A német sportvezető célja, hogy a jövőben jóval kisebb anyagi ráfordítással is megrendezhető legyen a játékok, beleértve a nyári és a téli olimpiát. Főleg azt követően van szükség a változtatásokra, hogy Szocsiban 51 milliárd dollárt emésztett fel a rendezés. Az irányváltást az is felgyorsíthatja, hogy a 2022-es játékokra mindössze két város (Peking és Almati) maradt állva a sorozatos visszalépések miatt.

Könnyen elképzelhető, hogy 2020-tól változik az olimpiai program, Schmitt Pál például a közelmúltban emlékeztetett rá, hogy a karate nagyon elöl szerepel a „várólistán”.

„A program az egyik legérzékenyebb terület. Mindig felvetődik a kérdés, hogy túl sok-e a labdajáték, a küzdősport, illetve ha az egyik sportág kimegy, akkor melyik jöjjön be. Ne felejtsük, a birkózás is majdnem áldozatául esett a megújításnak. Nagyon óvatosan és lépésekben kell változtatni, hiszen most jó és kiegyensúlyozott a program” – mutatott rá a MOB tiszteletbeli elnöke, a NOB tagja.

Abba, hogy mely sportágak kerülnek műsorra, a jövőben nagyobb beleszólása lehet a rendezőnek, ami Tokió esetében kifejezetten kedvező lehet a baseballra és a softballra nézve.

Az Olimpiai Charta továbbá rögzíti, hogy egy olimpián legfeljebb 10 500 sportoló vehet részt, ez a kitétel azonban kikerülhet a szabályozásból.

A sportdiplomata régóta szorgalmazza, hogy a NOB saját tv-csatornát indítson az olimpiai sportágak népszerűsítésére, illetve a támogatók, szponzorok kiszolgálására – ebben is számottevő előrelépés történhet.

A küldöttek a december 8-i szavazáson arról is döntenek, hogy felemeljék-e a NOB-tagok életkori határát a jelenlegi 70 évről.


(MOB/czo)