Késely Ajna úszó, Halász Bence atléta bronzérmes a multisport Eb-n

2018. 08. 08.

Glasgowban a multisport Európa-bajnokság keddi versenynapján két fiatal magyar sportoló a 16 éves úszó Késely Ajna 1500m-en, a 21 éves kalapácsvető Halász Bence egyaránt bronzérmet szerzett.

Az ifjúsági olimpiára készülő 16 éves magyar úszó, aki gyakorlatilag végig a harmadik helyen tempózott, 16:03:22 perces, hatalmas egyéni csúccsal csapott célba. Eddigi legjobbja 16:11:25 volt.
Az úszók kedd délutáni programja a leghosszabb táv női döntőjével rajtolt, s a mezőnyben ott volt az ifjúsági olimpiára is készülő 16 éves Késely Ajna. Az aranyéremre nem volt esélye, hiszen ott volt a mezőnyben az olasz Simona Quadarella és a német Sarah Köhler akiknek egyéni legjobbjuk már 16 perc alatti volt. Késely a táv feléig nagyjából egy testhosszal követte két riválisát. A táv felétől ez a hátrány nőt, de a magyar lány magabiztosan őrizte a dobogós helyét.

Az olasz csakhamar messze ellépett német ellenfelétől, aki pedig őrizte a két testhossznyi különbséget a magyar úszóval szemben. A végén már csak az volt kérdés, hogy Késely mennyit farag egyéni legjobbjából, végül több mint nyolc másodperccel jobbat úszott, mint tavaly, a Netanyában rendezett junior Európa-bajnokságon.

"Ez sokkal jobban esett, mint tegnap reggel. Próbáltam nem menni az olasszal és a némettel, de belülről végig azt éreztem, mennyire jó lenne tartani velük a lépést. Ugyanakkor tudtam, akkor nem maradna erőm a végére. Nagyon örülök az éremnek, de annak még jobban, hogy nyolc másodpercet tudtam javítani az egyéni csúcsomon" - mondta Késely, aki második érmét szerezte a skót nagyvárosban zajló kontinensviadalon az után, hogy szombaton 800 méter gyorson második lett.

A 100m hát fináléjában Hosszú Katinka a negyedik, Burián Katalin hetedik helyen ért a célba.
Alig negyven perccel később a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú a második, Jakabos Zsuzsanna pedig a hatodik idővel bejutott a 200 méteres vegyesúszás szerdai döntőjébe.

Berlinben az atlétikai kontinens viadal első döntős versenynapján a szombathelyi Halász Bence már az első dobásával (77.15) jelezte, hogy a két lengyel klasszis az egyaránt 80m feletti egyéni legjobb eredménnyel rendelkező Wojciech Nowicki és Pawel Fajdek mögött harcba száll az érmekért.

A szombathelyiek junior világbajnok és U23-as Európa-bajnok versenyzője mögött a többiek az első három sorozatban nem tudták megközelíteni a magyar atléta első dobását, így biztosan tartotta harmadik pozícióját.

Innentől a legjobb nyolc folytatta fordított sorrendben, azaz az élen álló dobott utoljára. A Dobó SE versenyzője ötödikre javított (77,36) megerősítve harmadik helyét.

Közben Halászra még kicsit ráijesztett a fehérorosz Pavel Barejsa 77,02-vel. A magyar atléta utolsó dobására már bronzérmesként készülhetett, végül 77,36-tal szerezte meg 21 évesen első felnőtt világversenyes érmét.

"Nem mondtam ki előtte, de reméltem, hogy a dobogó elérhető" - nyilatkozott Halász Bence. Hozzátette, verseny közben figyelte a többieket, kiben mennyi a potenciál, s leginkább a végül negyedik norvég Eivind Henriksentől tartott, aki kétszer is országos csúcsot dobott.

"Fontos volt az első dobás, onnan tudtam, hogy a nyolcban biztosan benne vagyok. Úgy éreztem, még több van bennem, de inkább legyek 77 méterrel érmes, mint 80-nal negyedik..." - fogalmazott. A rontásokról elmondta, a jó első dobás után próbált kockáztatni, s mindenképpen javítani akart, ez végül ötödikre jött össze.

Halász Bence a harmadik hellyel biztosította helyét a szeptemberi világkupában, ahol kontinensenként és számonként két versenyző indulhat, de nemzetenként csak egy.

Két további magyar atléta Koroknai Tibor és Máté ugyan nem jutott be az elődöntőből a fináléba 400m gátfutásban, de mindketten egyéni csúccsal búcsúztak az Eb-től.

A testvérpár idősebb tagja, a 28 éves Koroknai Tibor az elődöntő második futamában a célegyenesig jól tartotta magát, az utolsó gátaknál azonban négyen lehajrázták, de így is 49.24 másodperces egyéni csúcsot ért el. A 25 éves Koroknai Máté bátyjához hasonlóan szintén az ötödik helyen ért célba, mégpedig 49.77 mp-es egyéni rekorddal.

Reggel fél 9-kor rajtoltak az 50km gyaloglók fináléja. A tavalyi világbajnokságon meglepetésre hatodik Helebrandt Máté a rajttól csatlakozott a többiektől egyre jobban ellépő élmezőnyhöz, amelyben a világ- és olimpiai bajnok szlovák Matej Toth diktálta a tempót. A nyíregyházi gyalogló 10, 15 és 24 kilométernél is együtt haladt a legjobbakkal, amikor egy fatális baleset történt. Egy frissítő állomásnál az egyik versenyző eldobott egy vizes palackot, amire Helebrandt rálépett, elesett, s kifordult a bokája. Még megpróbálta folytatni a versenyt, de fájdalmai miatt fel kellett adnia. A bokája felduzzadt, így egyelőre nem lehetett megállapítani, hogy eltört-e.
A 36 fős mezőny másik magyarja, Venyercsán Bence a 12. helyen ért célba 3:58:25 órás új utánpótlás (23 év alatti) országos csúccsal.

(MOB/MTI fotók: facebook, Igaz Bálint)