Kettős karrierek - Bajnokok, akik nem csak a sportban csináltak karriert

Kettős karrierek - Bajnokok, akik nem csak a sportban csináltak karriert

2012. 03. 15.
Megosztás

A magyar sport mai felépítésének és arculatának szinte egyedülálló sajátossága, hogy az irányítás legmagasabb kormányzati pozícióját, illetve a legnagyobb és most már globálisnak is nevezhető civil köztestületének az elnöki posztját is egy olimpiai bajnokból lett vezető tölti be.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportügyekért felelős államtitkáraként Czene Attila, az 1996. évi atlantai nyári olimpiai játékok Szegedről elindult úszóbajnoka igyekszik a versenyzőként megcsodált erényeit és az amerikai egyetemen összegyűjtött tudását kamatoztatni, míg a Magyar Olimpiai Bizottságban az 1988-ban Szöulban tornászként aranyérmet nyert Borkai Zsolt dolgozik azon, hogy ennek a szervezetnek az élén is ugyanolyan sikeres legyen, mint szülővárosában Győrben, ahol polgármesterként tevékenykedik. Mind a ketten időben láttak hozzá a diplomájuk megszerzéséhez, felismerve, hogy nem csak a sportolás tudományát és fortélyait kell jól megtanulniuk, hanem a tankönyveket is szorgalmasan kell böngészniük.

A két tiszteletre méltó bajnok – és még sok társuk – sikeres pályafutása, más szóval kettős karrierje is azt bizonyítja, hogy lehet egység a sport és a tanulás, más esetekben a versenyzés és a munka között is, csak ezért az összhangért nagyon sokat kell tenni. Az élsportolók számára ugyanis nem egyszer okoz komoly fejtőrést, sőt, olykor életüket súlyosan megnehezítő tőrést, ha visszavonulásuk után szinte „mindent” elölről kell kezdeniük, így például a középiskola után félbehagyott tanulmányaikat. Keveseknek van olyan szerencséje, hogy a hírnevük a civil életükben is elegendőnek bizonyul a boldoguláshoz...

Az élsportolók kettős karrierjének lehetősége, illetve annak megvalósulásának az elősegítése újabban az Európai Bizottság számára is megoldásra váró feladatot jelent, ám ennek a gondolatnak a jegyében a Magyar Olimpiai Bizottság már 2002-ben cselekedett, amikor útjára indította az olimpiai kerettagok felsőfokú tanulmányait megkönnyítő Életút Programját. Sokan, köztük Czene és Borkai, és az alábbi összesítésben szereplők még ennél is korábban jutottak arra az elhatározásra, hogy nem csak a sporttal kapcsolatos feladataikra, hanem az életük következő - és bizonyára hosszabb – felére is jól fel kell készülniük.

Íme, a kettős karrier jó példái:

Borkai Zsolt (46 éves):
Az 1988-as olimpián ért pályafutása csúcsára, amikor Szöulban megnyerte a lólengés döntőjét.
Egy évvel később diplomázott a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, majd 1993 és 1996 között a Janus Pannonius Tudományegyetemen posztgraduális képzésen vett részt. Később testnevelő tanári diplomát is szerzett. Jelenleg Győr Megyei Jogú Város polgármestere, országgyűlési képviselő, 2010. november 20-a óta pedig a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, amely tisztségében nemrégiben egy újabb olimpiai ciklusra, tehát négy esztendőre ismét bizalmat kapott.

Czene Attila (37 éves):
Az 1996-os atlantai nyári játékokon a 200 méteres vegyes úszásban lett – „ötkarikás” bajnoki csúccsal - olimpiai bajnok, abban a versenyszámban, amelyben nagy elődje, Darnyi Tamás az 1988-as és az 1992-es versenyeken is a legjobbnak bizonyult. Előbb a Testnevelési Egyetemen szakedzői oklevelet szerzett, majd az Arizona State University falai között folytatta a tanulmányait és vehetett át szociológia szakos hallgatóként diplomát. Hazatérése után a Corvinus Egyetemen szociológus-közgazdász szakon tanult és diplomázott. Jelenleg a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportügyekért felelős államtitkára, 2011-ben, Magyarország Európai Uniós soros elnökségének időszakában nagy elismerést kiváltó munkát végzett a sport EU-n belüli elismertségének növelésért.

Gyulay Zsolt (47 éves):
Az 1988-as szöuli nyári játékok kajak versenyében két aranyérmet nyert, az egyiket a K-1 500 méteren egyéni indulóként, a másikat a K-4 1000 méteren, a válogatott négyes tagjaként.
A Testnevelési Főiskolán 1991-ben szakedzői oklevelet vehetett át, aztán az egykori Külkereskedelmi Főiskolán diplomázott. 2010-ben a Hungaroring Sport Zrt élére került elnök-vezérigazgatóként. majd megválasztották a Magyar Autósport Szövetség elnökének. Tavaly óta a Magyar Kajak-kenu Szövetség marketing alelnöke.

Dr. Magyar Zoltán (58 éves):
Két egymást követő olimpián, Montrealban, majd Moszkvában lett olimpiai bajnok a lólengésben. Ezen a szeren soha nem látott elemeket mutatott be, így a nevét hirdető „Magyar Vándort”. Előbb a Testnevelési Főiskolán szakedzői oklevelet szerzett, majd a budapesti Állatorvos Tudományi Egyetemen folytatta a tanulmányait és vehetett át állatorvosi diplomát. Tavaly választották meg a Magyar Torna Szövetség elnökének, idén pedig a Magyar Olimpiai Bizottság egyik alelnökének. Szakmájának elismert képviselőjeként előbb a győri Állatkórház orvosa volt, majd Budapesten kerületi állatorvosként rendelt.

Kovács (Kokó) István (41 éves)
„Kokó” is az 1996-os olimpiai aranyérmesek klubjának a tagja, aki versenyzői pályafutásának az utolsó előtti évében került a budapesti International Business School hallgatói közé, nemrégiben pedig a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán sportmenedzseri oklevelet is szerzett. Sportolóként, a Bundesliga szereplőjeként tanult meg jól németül, angol nyelvből viszont középfokú szakmai vizsgát tett le. Tíz évvel ezelőtt nyitotta meg a Box utca elnevezésű éttermét, állandó munkatársa a Sportklub televíziós csatornának és a Lánchíd Rádiónak, tiszteletbeli elnöke a Magyar Ökölvívó Szövetségnek, emellett az egyik legnagyobb hivatásos nemzetközi ökölvívó szervezet európai „tagozatában” vezető tisztet tölt be. A Magyar Ökumenikus Segélyszolgálat Nagykövete.

Balogh Gábor (35 éves):
„Balci” az 1999-es margitszigeti öttusa világbajnokságon bemutatott „mesterhármasa” után 5 másodperces, azaz 24 pontnyi bosszantóan kis különbséggel lett ezüstérmes Sydneyben, a 2000. évi olimpián. Mestere tanácsát követve még sportpályafutása közben végezte el a GATE kihelyezett vállalkozásszervezési közgazdász szakát, jelenleg pedig a SOTE Testnevelési és Sporttudományi Karán – többek között az athéni olimpiai bajnok öttusázó versenyzőtársa, Vörös Zsuzsanna társaságában – a sportmenedzseri szak hallgatója. Sportügyekért felelős miniszterelnöki tanácsadóként végzi a munkáját.

(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat, Szalay Péter)