A MOB elnöksége elfogadta a besztercebányai EYOF beszámolóját és az új SZMSZ-t

Kiállítás nyílt Albert Flórian, a nemzet korábbi sportolója hagyatékából

2017. 12. 12.
Megosztás


Hétfőn megnyílt az olimpiai bronzérmes, a korábban Nemzet Sportolója-címmel kitüntetett labdarúgó, Albert Flórián emlékeit bemutató „50 éves az Aranylabda” című kiállítása a Fővám téri Bálna Budapest kereskedelmi, kulturális, szórakoztató és vendéglátó centrumban.


A megnyitón beszédet mondott a legendás „Császár” lánya, Albert Magdolna mellett Orosz Pál, az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója és Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó Szövetség szóvivője is.


A Ferencváros legendája, Albert Flórián 50 évvel ezelőtt, 1967. december 4-én nyerte el eddig egyetlen magyarként az Aranylabdát.
Az érdeklődők megtekinthetik a kiállításon az értékes trófeát, akárcsak Albert Flórián egykori mezét és cipőjét, és számos más érdekes és értékes kiállítási tárgyat. A tárlat szervezője az Albert Flórián Labdarúgó Utánpótlás és Sport Alapítvány.


Az olimpiai ezüst- és bronzérmes kézilabdázó Kökény Bea is érdeklődve tekintette meg a kiállítást

A kiállítás minden nap 10.00 és 18.00 között január 11-ig látogatható.

A Ferencvárosi Torna Club labdarúgócsapata 117 éves történelme során bővelkedett a hazai és nemzetközi sikerekben. 29-szer avatták magyar bajnokká, 23-szor hódította el a Magyar Kupát, és egyetlen magyar csapatként rangos nemzetközi trófeát is tudott nyerni: 1965-ben a Juventus legyőzésével a Népligetbe került a későbbi UEFA-kupa, illetve Európa Liga elődje, a Vásárvárosok Kupája győztesének járó serleg is. A csapat történetének számos meghatározó, legendás labdarúgója volt, az FTC hat magyar olimpiai bajnok futballistát adott a nemzeti csapatnak az elmúlt évtizedekben. A legendák sorából is kiemelkedik azonban a „Császár”, vagyis Albert Flórián.


Az 1960-as bronzérmes olimpikonok egyetlen élő FTC játékosa Rákosi Gyula.

A Ferencváros olimpiai érmesei:

Olimpiai bajnokok: Dalnoki Jenő (1952), Novák Dezső (1964,1968), Varga Zoltán (1964), Juhász István, Páncsics Miklós, Szűcs Lajos (1968)
Ezüstérmesek: Bálint László, Branikovits László, Géczi István, Kű Lajos, Páncsics Miklós, Vépi Péter (1972)
Bronzérmesek: Albert Flórián, Dalnoki Jenő, Novák Dezső, Orosz Pál, Rákosi Gyula, Vilezsál Oszkár (1960)



Albert Flórián neve, élete és pályafutása örökre egybeforrt a Ferencvárosi Torna Clubbal. Az egyetemes magyar labdarúgás egyik legkiválóbb játékosa, az 1941. szeptember 15-én Hercegszántón született Albert Flórián járhatott akárhol a világban, játszhatott világeseményen a magyar nemzeti válogatott tagjaként, soha nem hagyta el a zöld-fehér színeket. 1952-től, 11 éves korától egészen 1974-es visszavonulásáig az FTC játékosa volt. A Fradi színeiben összesen 537 mérkőzésen lépett pályára, ezeken 383 gólig jutott. Együtt ért fel a csúcsra a Ferencvárossal: a Fradival lett négyszeres magyar bajnok és egyszeres kupagyőztes, máig egyetlen magyar csapatként a Fradival nyert rangos nemzetközi klubtrófeát, az 1965-ös Vásárvárosok Kupáját, a Fradiból lett 75-szörös válogatott, olimpiai és Európa-bajnoki bronzérmes, világbajnoki negyeddöntős, kétszeres világválogatott. És fradistaként hódította el máig egyetlen magyarként 1967-ben a legjobb európai játékosnak járó legendás trófeát, az Aranylabdát.

Később edzőként is szolgálta szeretett klubját, volt ificsapatok trénere, technikai vezető, egészen haláláig soha nem hagyta el az FTC székházát, amelybe élete utolsó éveiben a róla elnevezett stadion főépületében lépett be. Fradista volt akkor is, amikor a klub örökös bajnoka, később aranydiplomása, majd a halhatatlanok klubjának tagja lett, fradistaként tüntették ki díszpolgári címmel szülőfalujában, Hercegszántón, Budapesten és a Ferencvárosban, fradistaként vehetett át magas rangú állami kitüntetéseket, és így lett a Nemzet Sportolója is. Ehhez méltó módon búcsúzott tőle, egyik legnagyobb legendájától, a Császártól a Fradi-család 2011 őszén.

Albert Flórián felejthetetlen pályafutása számokban

Eredmények:

Magyar bajnokság
- aranyérmes (3)
- ezüstérmes (4)

Magyar Népköztársaság-kupa
- győztes (1)

Vásárvárosok Kupája
- győztes (1)
- ezüstérmes (1)
- bronzérmes (1)

UEFA-Kupa
- bronzérmes (1)

Olimpia
- bronzérmes (1)

Európa-bajnokság
- bronzérmes (1)
- negyedik (1)

Kitüntetései
Aranylabda (1967)
Az 1962-es vb gólkirálya
Az év magyar játékosa (1966, 1967)
Gólkirály (1960, 1961, 1965)
Világválogatott (1968, 1973)
Európa-válogatott (1972)
Az FTC örökös bajnoka (1974)
Az FTC aranydiplomása (1984)
A Halhatatlanok Klubjának tagja (1992)
A Nemzet Sportolója (2004)
Hercegszántó díszpolgára (2007)
Budapest díszpolgára (2010)
Ferencváros díszpolgára (2011)
A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (2011)
Erzsébetváros díszpolgára (2012)

(MOB, fradi.hu, fotók: MOB/Szalmás Péter)