Egy csodálatos nap története

Egy csodálatos nap története

2019. 11. 07.
Megosztás


Az idei nyár egyik legnagyobb szenzációja volt, hogy a Budapesten rendezett olimpiai kvalifikációs vívó-világbajnokság férfi párbajtőr egyéni számát óriási meglepetésre egy 21 esztendős magyar fiatalember, Siklósi Gergely nyerte meg. A fiatal sportoló a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör vendége volt...

Az utánpótláskorból alig kiöregedő vívó egy olyan számban – és monstre mezőnyben – tudott diadalmaskodni, melyben általában 30 év felett szoktak megszületni az ilyen kimagasló eredmények. Azon a júliusi napon azonban Gerinek is „napja volt", finoman fogalmazva még a szemével is képes lett volna találatot adni, így hiába került az útjába a regnáló olimpiai bajnok (a Rióban éppen Imre Gézát legyőző dél-koreai Pak Szangjong), vagy a Rióban olimpiai ezüstérmet szerző olasz párbajtőrcsapat tagja, Andrea Santarelli, a Budapesti Honvéd vívója mindegyiküknél jobbnak bizonyult. Szárnyalására jellemző, hogy a döntőbe jutásért vívott csörtében az olasz fiú ellen 1-4-nél egy 12-0-s rohamot produkált, amely szinte példátlan ebben az együttes találatot kedvelő sportágban. Siklósi Gergely legkülönlegesebb asszója azonban éppen a júliusi világbajnoki döntő volt az orosz Bida ellen, aki már 8-5-re, 9-6-ra, sőt 13-10-re is vezetett a magyar fiú ellen, ám Geri innen is képes volt gyönyörű és pimasz szúrásokkal megfordítani, majd megnyerni a találkozót. Ezzel pedig példátlan bravúrt hajtott végre, hisz minden idők legfiatalabb magyar világbajnoka lett párbajtőrvívásban.

November 6-án többek között ennek a csodálatos napnak a történéseit, kulisszatitkait lehetett meghallgatni a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör soros rendezvényén, melynek ezúttal Magyarország legutolsó világbajnok vívója volt a vendége az Erzsébetligeti Színházban. A zsúfolásig megtelt nézőtér – közel százan voltak kíváncsiak az ifjú világbajnokra – azonban nemcsak ennek a gyönyörű aranyéremnek a történetét, hanem többek között egy fiatal tapolcai fiú karrierjének kezdetét, egy fantasztikus edző, Szalay Gyöngyi hatékony és empatikus pedagógiai módszereit, illetve a Magyar Honvédség berkein belül két éve újjá alakult Sportszázad működését is megismerhette. És megismerhette egy 22 esztendős, felnőtt pályafutása kezdetén levő fiatal magyar sportoló rendkívül érett gondolkodását és világszemléletét is, amely a másfélórás est során többször ámulatba ejtette és tapsra késztette a nézőket.

A november 6-i Varjú-est történései közé tartozott, hogy a rendezvény kezdetén a szervezők köszöntötték Mohácsi Ferencet, az 1956-os melbourne-i olimpia Sashalmon élő bronzérmes kenusát, aki a napokban töltötte be a 90. életévét. Illetve ismét megtisztelte a rendezvényt a magyar sporttörténet két legendás személyisége: Kotsis Attiláné „Gabi néni” egykori röplabda szövetségi kapitány, valamint Gedó György ökölvívó olimpiai bajnok. A Siklósi Gergellyel való találkozás alkalmával a Magyar Olimpiai Akadémiát Győr Béla főtitkár képviselte.

A Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör néhány tagja az esemény másnapján a Veres Péter úti Idősek Klubjába is ellátogatott, ahova dr. Kozári Klára, a Magyar Jégsport Szövetség egykori legendás elnöke és Sebestyén Júlia Európa-bajnok műkorcsolyázó is elkísérte őket, hogy jelenlétükkel és emlékeik felidézésével kedveskedjenek az időseknek. Ez utóbbi program a baráti kör korábbi elnökének, Borovitz Tamásnak a kezdeményezésére valósulhatott meg, és immár hagyománnyá vált a XVI. kerületben.

(MOA/Riersch Tamás)