Kilenc arany, összesen 26 érem a végelszámolás

Kilenc arany, összesen 26 érem a végelszámolás

2012. 05. 28.
Megosztás

Huszonhat éremmel zárta a debreceni úszó Európa-bajnokságot a magyar válogatott, amely így az első helyen végzett az éremtáblázaton.

A kilenc arany-, tíz ezüst és hét bronzérmet hozó terméshez az utolsó, vasárnapi versenynapon öt medáliát tettek a mieink.
A befejező nap küzdelmeit megtekintette Orbán Viktor, miniszterelnök és családja is.

Női 200 m pillangón (1. Hosszú Katinka, 2. Jakabos Zsuzsanna) és férfi 400 m vegyesen (1. Cseh László, 2. Verrasztó Dávid) kettős magyar győzelem született, míg harmadik lett a férfi 4x100 m-es vegyes váltó.

A délutáni finálék kezdésén három sprintszámban (női 50 m gyors, férfi 50 m gyors, női 50 m mell) nem voltunk érdekeltek, azokban német, francia és cseh győzelem született.

Következett azonban a magyar rendezők számára a fő fogás, és favoritjaink nem is okoztak csalódást.
A zárónap első magyar érdekeltségű fináléjában Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna 200 méter pillangón rajtolt.
A táv első felében a svéd Martina Granström úszott a leggyorsabban, 50 méternél egyik magyar sem volt az első három között, 100-nál viszont Jakabos már harmadikként fordult. Újabb 50 m megtétele után Jakabos és Hosszú előtt már csak a svéd tempózott, a hajrát azonban a magyarok bírták jobban, így mindketten riválisuk elé kerültek, s közben helyet is cseréltek.
Hosszú ezt megelőzően győzött 400 és 200 vegyesen, előbbin éppen Jakabos elől kaparintotta meg az első helyet. Mindketten tagjai voltak a 4x200-on második helyezett váltónak. Hosszú a magyar válogatott nyolcadik aranyát, Jakabos pedig a kilencedik ezüstjét szerezte Debrecenben.

"Hallottam a közönséget az utolsó 50 méteren, ez mindenféleképpen erőt adott a hajrára - nyilatkozta Hosszú Katinka. - Szerettem volna 2:07 alá kerülni, egy kicsit túl lassan kezdtem, de nagyon örülök, hogy így sikerült úsznom. Még a héten visszautazok Los Angelesbe, majd két héttel az olimpiai indulás előtt csatlakozom a válogatotthoz edzőtáborozni."

"Próbáltam minél jobban úszni, de azt hittem, hogy ötödik leszek, azt gondoltam, hogy sokkal rosszabbat úszok, úgyhogy nagyon örülök - mondta Jakabos Zsuzsanna. - Láttam, hogy Katka előttem van, próbáltam a saját tempómat úszni."

Kettős magyar győzelmet hozott a férfiak 400 méteres vegyesúszása is, miután Cseh László arany-, Verrasztó Dávid ezüstérmes lett.
Cseh szinte rajt-cél győzelmet aratott, egyedül a pillangó után állt az élen minimális különbséggel a görög Joannisz Drimonakosz . Verrasztó az első fordulónál a hatodik, a másodiknál már a negyedik helyen jött, de háton feljött harmadiknak.
Cseh közben folyamatosan növelte előnyét, fél távnál már bőven megvolt a testhossznyi előnye, amely később duplájára nőtt. Verrasztó mellen tempózott fel mögé a második helyre, de Drimonakosz nem adta magát olcsón, még volt ereje hajrázni, ezüstérmesünk azonban visszaverte a görög támadását, miközben Cseh csak saját magával és az idővel versenyezett.
Cseh nem egyszerűen megvédte titulusát, de megszakítás nélkül pályafutása ötödik kontinenselsőségét gyűjtötte be ebben a számban, amellett összességében sportágtörténeti rekordot is felállított, miután immár 11. Eb-aranyát érdemelte ki.
"Maradt egy kicsi bennem, mert az időeredmény nem túl jó, ez kevés lesz majd a későbbiekben - értékelt Cseh László. - Benne volt egy kis tartogatás, mert a váltóban még kell úsznom. Erős kezdés volt a terv, ez az olimpiai felkészülés miatt kell. Féltem azért ettől a számtól, hetedik napja versenyzem, és ez az utolsó napon így nagyon kemény volt. Fantasztikus volt a közönség, mint mindig, sokat számított, de hálÍ istennek, úgy érzem, nem volt olyan szoros küzdelem most. Mindenképpen kell majd egy-két nap az olimpiai felkészülés folytatása előtt, mert ez az egy hét nehezebb volt, mint három hét edzőtáborozás."

"Nem rossz, örülök az időnek, amit úsztam - jelentette ki Verrasztó Dávid. - Úgy érzem, erős 100 gyorsot mentem."

Női 400 m gyorson a táv feléig a két francia, Balmy és Etienne harcolt egymással, de Risztov Éva szorosan ott jött mögöttük, míg Kapás Boglárka a kissé leszakadó középmezőnytől tudott ellépni. 300 m megtételét követőn Balmy mögé már Belmonte García tempózott fel, Risztov viszont tartotta dobogós pozícióját, Kapás pedig feljött negyediknek. Az aranycsata a hajrára kétfősre redukálódott, Balmy nagyot meccselt Belmonte Garcíával. A magyarok nem igazán tudtak finiselni, így Etienne az egyes pályán visszaelőzött, és elcsente a harmadik helyet Risztov elől.

A női 4x100 m-es vegyes váltóban Verrasztó kezdett a mieinknél háton, aki hetediknek fordult, majd ötödiknek váltott. A fiatal Sztankovics azonban mellen visszaesett a nyolcadik helyre, így annak is örültünk, hogy hetediknek adta át a képzeletbeli stafétát. Következett Jakabos pillangón, aki feljött a középmezőnyre, is kincstári optimizmussal reménykedhettünk egy bronzéremben. Addigra ugyanis a német és az olasz váltó már olyan tetemes előnyre tett szert, amelyet lehetetlen volt behozniuk az üldözőknek. Nem is sikerült, a németek biztosan győztek, miként az olaszok második helyét sem fenyegette veszély. Sajnos Hosszú gyorson végül nem tudott érdemben beleszólni a bronzcsatába, a svédek nagyot hajráztak, így meg kellett elégedjünk a hatodik hellyel.
Győztek a németek.

Jó zárása volt a napnak, és az egész kontinensbajnokságnak a férfi 4x100 m-es vegyes váltó, a Bernek Péter, Gyurta Dániel, Cseh László, Kozma Dominik összeállítású csapat 3:34.57 perces országos csúccsal harmadik lett. A döntőben az olaszok kicsit végig a mezőny előtt haladtak.
Bernek háton az ötödik helyen fordult, de a középmezőny kifejezetten sűrű volt a picit meglépő olaszok és németek mögött.
Gyurta mellen nagyon odatette magát, a németeket biztosan megelőztük, valamint feljöttünk a vezető olaszokra. Következett pillangón Cseh, aki az általa megnyert 400 méteres vegyes úszás díjátadójáról esett be a medencébe – délelőtt Pulai Bence volt a négyes tagja –, ám így is megtartotta a második helyet. A németek nagyon szorongattak, viszont az olaszok előnye behozhatatlannak tűnt már ekkor. Kozma gyorson az utolsó ötvenre még a második helyen fordult, de németeknél Marco Di Carli nagy hajrával megelőzte, így a mieinknek az új országos csúcs a bronzéremhez volt elég.

A magyar staféta már délelőtt megjavította a 2002. augusztus 4-e óta érvényben lévő 3:37.22 perces magyar rekordot, akkor 3:36.94-et úszott úgy, hogy Cseh László helyén Pulai Bence tempózott.
Kiss László szövetségi kapitány szerint ez az idő nagy valószínűséggel elég lesz ahhoz, hogy a vegyesváltó indulhasson az olimpián.

"Nagyon örülök a váltónak, a bronzéremnek, viszont kicsit csalódott vagyok a saját teljesítményem miatt, szerettem volna olimpiai A szintet úszni, és nem sikerült, ez egy pici tüske bennem" - mondta Bernek Péter.

"Ez egy óriási csoda, és nagyon örülök, hogy így sikerült zárni, szerintem mindent megtettünk, amit tudtunk - nyilatkozta Kozma Dominik. - Próbáltam tartani a végén az iramot a világbajnokkal, nem sikerült, de nem vagyok elkeseredve."

"Nagyon erősen kezdtem, hiszen nagy volt bennem a lendület, nagyon szerettem volna egy jót úszni, aztán a végén ez egy kicsit meg is bosszulta magát - értékelt Gyurta Dániel.
- Az utóbbi világversenyeken nem tekintettek a vegyesváltónkra komolyan, most már eljutottunk arra a szintre, hogy itt vagyunk az Eb élmezőnyében, olyan nagy nemzeteket tudtunk magunk mögé utasítani, mint például a francia. Kijelenthetjük, van vegyesváltónk, szerintem ki fogunk jutni az olimpiára, bízunk a további fejlődésben."

"Ellőttem magam az elején, úgy éreztem, itt mindent bele kell adni, inkább az elején menjünk, minthogy a végén maradjon még bennünk - jelentette ki Cseh László. - Nagy verseny volt, nagyon élveztem, remélem, a továbbiakban is meg tudjuk tartani ezt a lendületet. Nagyon jó dolog, hogy ennyi embert össze tudtunk szedni, és ilyen időket tudunk menni."

Eredmények:

férfiak
50 m gyors
Európa-bajnok: Frederick Bousquet (Franciaország) 21.80, 2. Stefan Nystrand (Svédország) 22.04, 3. Andrij Govorov (Ukrajna) 22.18
400 m vegyes
Eb: CSEH LÁSZLÓ 4:12.17, 2. VERRASZTÓ DÁVID 4:14.23, 3. Joannisz Drimonakosz (Görögország) 4:14.41
4x100 m vegyesváltó
Eb: Olaszország (Mirco Di Tora, Fabio Scozzoli, Matteo Rivolta, Filippo Magnini) 3:32.80, 2. Németország (Helge Meeuw, Christian vom Lehn, Steffen Deibler, Marco di Carli) 3:34.41, 3. MAGYARORSZÁG (BERNEK PÉTER, GYURTA DÁNIEL, CSEH LÁSZLÓ, KOZMA DOMINIK) 3:34.57

nők
50 m gyors
Eb: Britta Steffen (Németország) 24.27, 2. Hinkelien Schreuder (Hollandia) 24.78, 3. Nery-Mantey Niangkuara (Görögország) 24.93
400 m gyors
Eb: Coralie Balmy (Franciaország) 4:05.31, 2. Mireia Belmonte Garcia (Spanyolország) 4:05.45, 3. Ophélie Cyrielle Etienne (Franciaország) 4:07.47, 4. RISZTOV ÉVA 4:07.72, 5. KAPÁS BOGLÁRKA 4:08.73
50 m mell
Eb: Petra Chocova (Csehország) 31.25, 2. Sycerika McMahon (Írország) 31.27, 3. Caroline Ruhnau (Németország) 31.35
200 m pillangó
Eb: Hosszú Katinka 2:07.28, 2. Jakabos Zsuzsanna 2:07.86, 3. Martina Granström (Svédország) 2:08.22
4x100 m vegyesváltó
Eb: Németország (Jenny Mensing, Sarah Poewe, Alexandra Wenk, Britta Steffen) 3:58.43, 2. Olaszország (Arianna Barbieri, Chiara Baggiotto, Ilaria Bianchi, Alice Mizzau) 4:01.92,3. Svédország (Therese Svendsen, Joline Hösman, Martina Granström, Nathalie Lindborg) 4:05.58,...6. Magyarország (Verrasztó Evelyn, Sztankovics Anna, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka) 4:07.19

(Forrás: MTI, NSO)