Kis Gergő szerezte a hetedik magyar aranyérmet

Kis Gergő szerezte a hetedik magyar aranyérmet

2012. 05. 26.
Megosztás

Nem maradtak a magyarok pénteken sem arany érem nélkül. Kis Gergő megszerezte a csapat hetedik győzelmét a debreceni úszó Európa-bajnokságon.

A péntek délutáni-esti program nyitószámában, 800 m gyorson, azon a távon csapott elsőként célba, amelyen 2008-ban Eindhovenben már kontinensbajnok volt. Ezúttal sem hagyott esélyt riválisainak, sokáig az élbolyban haladt, majd 600-nál "robbantott", fokozatosan gyorsult és nagy fölénnyel győzött. A 400-as és 1500-as gyorsszámokban szerzett két ezüst után lett meg neki az arany is.

További két döntőben volt még két magyar érdekeltség az Eb ötödik napján, itt azonban már nem termett babér. Pontosabban medál nélkül maradt, de teljesítményéért dicséret jár Kozma Dominiknak, aki az ötödik lett 100 m gyorson (49.17 mp), továbbá a 100 m pillangón hatodik Jakabos Zsuzsannának (59.06 mp), s az ugyanott nyolcadikként végzett 15 éves tehetségnek, Szilágyi Liliánának (59.76 mp) egyaránt.

Az elődöntők sorát a 200 m női gyors indulói nyitották meg, közöttük Verrasztó Evelyn (a képen), aki a hetedik (1:59.72 p) és Mutina Ágnes, aki a nyolcadik (2:00.15 p) lett összesítésben, így mindketten a szombati fináléban folytathatják.

Szintén mindkét magyar továbbjutott 100 m férfi pillangón. Cseh László - aki már két Eb-elsőséget szerzett, együttesen pedig tíz Európa-bajnoki aranynál tart - 51.95 mp-es, magyar csúcsot jelentő idővel a négyes pálya birtokosaként várhatja a szombati döntőt. Ott van a legjobb nyolc között Pulai Bence is, aki 52.56-os idővel, összesítésben hetedikként került tovább.

A 200 m férfi hátúszás fináléjának hasonlóképpen két magyar szereplője lesz: Bernek Péter a legjobb időeredménnyel, 1:56.11 perces országos csúccsal lépett tovább, Balog Gábor pedig az olimpiai A szintet teljesítve, 1:58.43-mal ötödikként került a nyolc közé.

Kiszorult viszont a döntőből 50 m férfi mellen Financsek Gábor, 28.13 mp-cel a 13. lett összesítésben.

„Nagyszerű érzés magyar közönség előtt nyerni, bárcsak ilyen lenne minden világverseny, ilyen hangos a közönség. Valahogy éreztem, hogy aranyat fogok nyerni, benne volt a levegőben, a bemelegítésemben - mondta Kis.
- Most is száz százalékot nyújtottam, nincs olyan, hogy az ember egy Eb-n csak 80 százalékot nyújt, de azért volt benne taktika. Arra figyeltem, hogy ne engedjem el a fiatal olaszt, aki megviccelt engem 1500-on. Azt nem kockáztatom meg, hogy ha most úsztunk volna 1500-at, megnyerem, de biztos megszorítottam volna. Most 600-ig vártam, mi fog történni, utána el kellett indulnom, mert láttam, hogy mindenki jön.”

Eredmények:

férfiak:
800 m gyors
Európa-bajnok: KIS GERGŐ, 2. Gregorio Paltrinieri (Olaszország) 7:52.23, 3. Szerhij Frolov (Ukrajna) 7:52.81
100 m gyors
Eb:Filippo Magnini (Olaszország) 48.77, 2. Alain Bernard (Franciaország) 48.95, 3. Norbert Trandafir (Románia) 49.13,...5. KOZMA DOMINIK 49.17

nők:
200 mell
Eb: Sara Nordenstam (Norvégia) 2:26.91, 2. Irina Novikova (Oroszország) 2:27.25, 3. Sarah Poewe (Németország) 2:27.80
100 m pillangó
Eb:Ingvild Snildal (Norvégia) 58.04, 2. Martina Granström (Svédország) 58.07, 3. Amit Ivri (Izrael) 58.78,...6. JAKABOS ZSUZSANNA 59.06,...8. SZILÁGYI Liliána 59.76

Dicsér a FINA főtitkára

Dicsérte a debreceni úszó Európa-bajnokság rendezésének színvonalát pénteken Paolo Barelli, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) főtitkára.

"Ez egy jól szervezett Európa-bajnokság, és a magyar úszószövetségnek nem ez az első sikeres nemzetközi eseménye; az uszoda megfelelő egy ilyen rangú versenyhez, érezhetően jól felkészültek, minden a legnagyobb rendben van" - fogalmazott az MTI-nek nyilatkozó Barelli, aki úszóként egykor olimpián is indult, jelenleg az Olasz Úszó Szövetség elnöki tisztét is betölti.

Arra a kérdésre, hogyan lehetne tökéletesíteni az úszóversenyek rendezését, úgy felelt, ő tradicionalista, majd hozzátette: "nem látom értelmét annak, hogy mindenképpen valami újra törekedjünk, ha nincs rá szükség, ha a dolog működik". Az úszás - mint mondta - az egyik legfontosabb olimpiai sportág, nem kell a rendezésben semmit sem feltalálni, a kiváló úszók, a sztárok játsszák a főszerepet.

A néhány hete edzőtáborozás közben tragikus hirtelenséggel elhunyt kiváló norvég mellúszó, Alexander Dahle Oen kapcsán megjegyezte: az eset mindenkit sokkolt, ez tragédia volt Norvégia és az egész világ számára.
"S bár a halál pontos okát nem tudták megállapítani, nem hiszem, hogy bármi köze lenne az úszáshoz, az edzéshez, olimpiai felkészüléséhez. Az újságírók, az emberek beszélnek ezt-azt, de az állításokat bizonyítani kell".
Hozzátette, hogy Olaszországban szigorú orvosi felügyelet mellett folyik a sportolók felkészítése, sok versenyzőt orvosok tanácsolnak el a további szerepléstől.

Azzal kapcsolatban, hogy az Európa-bajnokságot csupán hetekkel a londoni olimpia előtt tartják, annak a véleményének adott hangot, hogy ez szerinte egyáltalán nem jelent gondot. Példának hozta a versenyre a legtöbb úszót jelölő olasz sportvezetést, amely arra törekedett, hogy sok fiatal sportoló kipróbálhassa erejét. Úgy vélte, téves megközelítés, hogy sok kiváló úszó az ötkarikás játékokra készülve nem vesz részt az eseményen, "mivel ez nagyon fontos sportesemény, amelyen hallathatnak magukról, részvételükkel csapatukat is szolgálják".

Arra is kitért, reméli, hogy a sportolók nem használnak tiltott teljesítményfokozó szereket. "Ez nagy probléma, ez egy háború, amelyben a nemzetközi és az európai úszószövetség, valamint az egyes kormányok fontos szerepet játszanak. Az úszószövetségek minden tőlük telhetőt megtesznek a jelenség visszaszorítására, a versenyek előtt és alatt a lehető legtöbb ellenőrzést végzik" - fejtette ki, hozzátéve, a kiterjedt tesztek nyomán a sportolók számára nagy veszéllyel jár tiltott szerek fogyasztása.

Arra a kérdésre, ki a kedvenc európai úszója, úgy felelt: mivel olasz, ezért első helyen Federica Pellegrinit említi, "jelenleg ő a világ egyik legjobb úszója". A legkiválóbbak közé sorolta a brit Rebecca Adlingtont, a 800 méteres gyorsúszás világcsúcstartóját, a pekingi olimpia győztesét, valamint az olimpiai és többszörös világbajnok francia gyorsúszó Laure Manaudou-t.

A lausanne-i székhelyű FINA főtitkára a magyar úszósport kiemelkedő nemzetközi sikerei kapcsán utalt a remek magyar edzőkre és iskolai programokra.
"Sok jó edző és csapat van, és sok fiatal akar úszni, a hagyományoknak nagy szerepük van" - összegezte véleményét Paolo Barelli.

(Forrás: MTI, fotók: Kovács Anikó)