Közgyűlésről is döntött nyíregyházi ülésén a MOB elnöksége

Közgyűlésről is döntött nyíregyházi ülésén a MOB elnöksége

2021. 05. 12.
Megosztás


Nyíregyházán, a polgármesteri hivatal dísztermében tartotta májusi ülését a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége, amely elfogadta többek közt az új alapszabály tervezetét, a szervezet költségvetését, a pekingi téli olimpiával kapcsolatos előrejelzést, az elnökség beszámolóját, a közelgő közgyűlés napirendjét és alternatív időpontját, valamint tárgyalák a versenysport-startégiát is. A résztvevőket házigazdaként köszöntötte dr. Kovács Ferenc polgármester és dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár.

Kulcsár Krisztián nyitóbeszédében méltatta Nyíregyháza sokrétű sportéletét, infrastruktúra-fejlesztését, és felidézte, milyen sok eredményes olimpikont és sportvezetőt adott a város az olimpiai mozgalomnak Szabó Tündétől Móna Istvánon, Balczó Andráson, Kökény Rolandon, Mitró Györgyön át a harmadik olimpiájára készülő Helebrandt Mátéig. Kiemelte, hogy a vendéglátó, olimpiai ezüstérmes úszó dr. Szabó Tünde államtitkár csakúgy a MOB tagja, mint a polgármester dr. Kovács Ferenc, aki egyben a Magyar Röplabda Szövetség elnöke is.

Dr. Szabó Tünde röviden bemutatta Nyíregyháza sportját, ismertette a jelentősebb fejlesztéseket, köztük az atlétikai és a tornacsarnokot, az új uszodát, a futóköröket, a szabadidős „kondiparkokat”. Elmondta, hogy szinte minden gyermeknek megadatik a sportolás lehetősége, ráadásul arra törekednek, hogy minden sportágnak teret engedjenek. Az államtitkár köszönetet mondott a Magyar Olimpiai Bizottságnak a jó kapcsolatért, a folyamatos együttműködésért, amit a pandémia időszakában is tanúsított.

Dr. Kovács Ferenc történelmi eseményként jellemezte a MOB nyíregyházi kihelyezett ülését. Elmondta, hogy 2010 óta polgármester, az elmúlt bő évtizedben rengeteget áldoztak a sportra, amit kiemelten kezelnek. Ez a létesítményekre, kerékpárút-hálózatra ugyanúgy vonatkozik, mint az utánpótlás-nevelésre, a szabadidő- vagy az élsportra.

Kulcsár Krisztián külön köszöntötte a korábbi MOB-alelnököt, nyíregyházi sportvezetőt, Orendi Mihályt, illetve az ülésen ilyen minőségében első ízben résztvevő dr. Schmidt Ádám miniszterelnöki sportügyi tanácsadót, aki egyben a MOB Jogi Bizottságának is a tagja, korábban pedig maga is a MOB irodájának volt a munkatársa. A MOB elnöke elégedetten számolt be a Magyar Csapat szépen alakuló kvótahelyzetéről, mint mondta, „jelenleg is úgy tűnik, a korábban prognosztizált, riói csapathoz hasonló 150-160 fős létszámot Tokióban is tartani tudjuk”. Elmondta azt is, hogy május második felében Budapesten látják vendégül a 19 nemzetet tömörítő Közép- és Dél-Kelet Európai országok (Central & South – Eastern Europe NOCs Meeting, CSEENOCs Group) olimpiai bizottságainak vezetőit.

Vékássy Bálint az olimpiával kapcsolatos aktualitások közt kiemelte, hogy mind a tokiói olimpia szervezőivel mind a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal és a tokiói magyar nagykövetséggel is rendszeres kapcsolatban állnak, folyamatosan tájékozódnak a legfrissebb fejleményekről, járványügyi szabályozásokról. Elmondta, hogy készül a MOB fenntarthatósági stratégiája, melynek alapját hat európai nemzeti olimpiai bizottsággal közös projekt adja. A MOB főtitkára beszélt arról is, hogy az olimpia előtt a belvárosi Akvárium ad otthont az olimpiára utazó küldöttség „ruhaosztásának", a helyszínválasztással a MOB az olimpizmust, az olimpikonokat kívánja népszerűsíteni. Beszámolt róla, hogy a budai Millenáris Parkban a nyári játékok idején szintén látványos, az olimpizmussal kapcsolatos programokra lehet majd számítani. Vékássy Bálint tájékoztatást adott arról is, hogy az olimpiára készülő sportolók oltása rendben, az ütemterv szerint halad, és a MOB tagsága is néhány kivétellel az oltottak statisztikáját gyarapítja. „Nagyon jó az oltottsági helyzet” – jelentette ki.

Fábián László a 2022-es pekingi téli olimpiával kapcsolatos sportágankénti előrejelzést ismertette. Elmondta, hogy Deutsch Tamás, téli sportágakért felelős alelnök kezdeményezésére online sportági konzultációkat tartottak az érintett sportszövetségek számára. A MOB sportigazgatója kifejtette, hogy a kvalifikációs időszak már 2020-ban elkezdődött, de a pandémia miatt sok esemény elmaradt, vagy halasztódott. A prognózist objektív eredmények alapján készítették el; a Magyar Olimpiai Csapat az egyéni sportági kvótaszerzések alapján várhatóan 16-22 főt fog számlálni Pekingben. Minden további kvóta kivívása bravúr kategóriába tartozik. Az eredményesség tekintetében a rövidpályás gyorskorcsolyázóktól várható egy, akár két érem és további két-három pontszerző helyezés. A többi sportágban az egyéni legjobb teljesítmények elérése a reális cél. A sportvezető örömmel számolt be arról, hogy 66 év után lesz magyar műkorcsolyapáros a téli olimpián.

A főtitkár, majd a sportigazgató tájékoztatást adott a – már korábban is tárgyalt – versenysport-stratégia alakulásáról is. Elmondták, hogy a sportigazgatóság a jelentős szakmai munkába külsős szakértőket is bevon, köztük Virág Benedek a stratégia koordinátora. A hatalmas adathalmaz elemzése, feldolgozása, majd az iránymutatás megfogalmazása hosszabb időt vesz igénybe. A stratégia a döntéshozóknak, a pénzforrásokat elosztó szervezet(ek)nek és a szövetségeknek adhat támpontot.

Az elnökség elfogadta a könyvvizsgáló jelentését, a testület 2020-as szakmai beszámolóját, a MOB 2020-as pénzügyi beszámolóját és közhasznúsági mellékletét, a MOB 2021-es költségvetését, a grémium 2021-es második félévének miunkatervét, valamint az új alapszabály tervezetét. Az eredményességi támogatások közt a felnőtt birkózó, a judó és a vitorlás Európa-bajnokságon elért dobogós eredmények kerültek a szakmai javaslatok közé.

Mint arról az elnökség korábban már döntött, a közgyűlést 2021. május 29-én, 10 órára hívják össze a Budapest Kongresszusi Központba. A tavaszi MOB-közgyűlésen a tervek szerint döntés születhet a tokiói olimpián részt vevő Magyar Csapat és küldöttség összetételéről, valamint az alapszabály-módosítás mellett napirendre kerülhetnek a 2022-es pekingi téli olimpiával kapcsolatos célkitűzések, felkészülési irányelvek is, és új pontként bekerül az Etikai Kódex tárgyalása is. A testület május 12-én arról is határozott, hogy amennyiben a járványügyi korlátozások ezt megkívánják, két héttel később, június 12-én rendezik meg az eseményt.

A résztvevők az ülés után megtekintették az új nyíregyházi uszodát és Európa egyik legmodernebb, fedett atlétikapályáját is.

(MOB; fotó: Szarka Lajos)