Kvótaszerzés után a gyorskorcsolyázók (VIDEÓVAL)

Kvótaszerzés után a gyorskorcsolyázók (VIDEÓVAL)

2013. 11. 19.
Megosztás

A rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott a maximális 10 kvótából 8-at megszerzett a két európai világkupafutam alkalmával. Hatalmas harc folyt a kvótákért, s a küzdelem hevében egy pillanatnyi kihagyás is megbosszulta magát. Hétfőn, amikor hazaérkezett a csapat a több mint két hetes távollét után, többen még mindig nem tudtak napirendre térni a torinói világkupa férfi váltóversenyén történtek felett. Így van ezzel Darázs István, a magyar csapat vezetője is.

"A kvóták megszerzése szempontjából nagyon fontos volt, hogy a két váltónk miként végez a két viadalon. Torinóban a hölgyeket az előfutam során kizárták, mivel akadályozták az oroszokat. A férfiak viszont az előfutamban a koreai és japán váltót megelőzve léptek tovább. A nyolcaddöntőben az olimpiai bajnok Kanadát ugyan nem sikerült megelőzni, de a második hellyel nagy lépést tettek a végső céljuk eléréséhez a fiúk. Aztán, ami az eldöntőben történt, az még most is borzolja a kedélyeket" – kezdte a szakember.

"Az amerikai és holland váltó mögött haladtak fiaink, amikor megítélésünk szerint a holland korcsolyájához érve Liu Shaolin Sándor elvesztette egyensúlyát, elesett és magával sodorta olasz ellenfelét. A jégről felpattanva, azután mindkét váltó célba ért, de az amerikai főbíró, Alf Gresheim, a magyar váltó emberét durva szabálytalanság miatt nemcsak kizárta a futamból, hanem még sárga lappal is sújtotta. Ezt a magyar csapat szóban kifogásolta, s a vezető bíró a verseny végén a magyarok kérésére felülbírálta korábbi döntését, s a sárgalapos figyelmeztetést törölte. A verseny jegyzőkönyvébe is csak a magyarok kizárása került be. A kizárással a magyar delegáció vezetése is egyetértett" - folytatta Darázs István.

"Ezek után derült égből villámcsapásként érte a magyar küldöttséget a nemzetközi szövetség (ISU) döntése. Az ISU az első világkupa befejezte után négy nappal, az oroszországi viadal kezdete előtt, több ország észrevételezésére újból foglalkozott a torinói történtekkel, s visszaadta a magyaroknak a sárgalapos figyelmeztetést. Ezzel hatalmas hátrányba kerültek a fiúk az olimpiai kvalifikációs váltóversenyben. A csapat vezetése, Gyömbér Noémi pszichológus és Tállay András csapatorvos közreműködésével kitűnő munkát végezve, a csapat tagjait elszántan vetette be a további küzdelmekbe" - foglalta össze a szakvezető.

A lányok az előfutamban a koreaiak mögött második helyen értek a célba. A futamból az amerikaiakat kizárták. Ilyen előzmények után csillant fel a hölgyek számára az olimpiai kvóta megszerzése. Ehhez legalább a hatodik helyet kellett megszerezniük.

A Keszler Andrea, Lajtos Szandra, Heidum Bernadett, Kónya Zsófia összeállítású váltó a koreai és kanadai váltó mögött kiharcolta a B döntőt, ahol az oroszokat ugyan nem sikerült megelőzni, de a második hely összesítésben a hatodik helyet jelentette, amivel sikerült megszerezni az olimpiai kvótát az amerikaiak előtt.

5000 méteren, az előfutamban az amerikaiak mögött második helyen jutott a nyolcaddöntőbe a Béres Bence, Knoch Viktor, Burjá Csaba, Liu Shaolin Sándor összeállítású váltó. Ott ismét az amerikai váltó mögött végezve kerültek az elődöntőbe. Harmadszor is az amerikaiak voltak az ellenfelek. A futam során sem őket, sem az orosz és kazah váltót nem sikerült megelőzni, de még mindig ott volt az olimpiai kvóta megszerzésének esélye.

"Ehhez meg kellett nyerni a B döntőt a kanadai, a kínai és a kazah válogatottal szemben. Ezt 30 méterrel a cél előtt még sikerrel teljesítették a fiúk. Az utolsó ember, Knoch Viktor a hajrában az élen haladt, amikor a kínai edző bekiabálva utasította versenyzőjét, hogy akadályozza meg a magyar fiút a végső győzelem kivívásában. A kínai Liang Wenhao ennek megfelelően szabálytalanul Knoch elé vágott, s mindketten a védőpalánkban kötöttek ki. A futamot a kanadaiak nyerték a kazahok előtt, a magyar váltó harmadik lett, a kínaiakat kizárták. A kínai cselekedete felháborító, sportszerűtlen szabálytalanság volt, ráadásul a magyarok kínai edzőnője is mindent hallott és természetesen meg is értett. Hogy az ügynek lesz-e folytatása, azt itthon a hazai szövetség, a MOKSZ vezetése dönti el" - magyarázta Darázs.

Versenyzőink november 25-ig megérdemelt pihenőjüket töltik, majd megkezdik a felkészülést a szocsi téli olimpiára. A szakvezetés számára nincs pihenő, hiszen az elkövetkező négy napban dolgozzák ki a folytatást. Egy biztos, a felkészülésbe szeretnék beilleszteni a mentális felkészítést is, ami az orosz versenyen is nagyon segítette a szereplést.

Az olimpián szereplő öt női és három férfiversenyző kijelöléséig egy kisebb nemzetközi versenyen és az Európa-bajnokságon szeretnék a jelölteket megmérettetni, majd jöhet az olimpia, ahol cél az elmúlt két olimpiához hasonló, vagy még jobb eredmények elérése.

Videointerjú Darázs Istvánnal: