Magyar és lengyel győzelem a LEN Európa-kupa balatonfüredi versenyén

2014. 06. 22.

A remélt kettős magyar győzelem ugyan elmaradt a LEN Európa-kupa 10 kilométeres nyílt vízi maratoni úszó-versenyén szombaton délelőtt Balatonfüreden, kudarcot azonban senki sem emlegethetett, mert a férfiaknál Gyurta Gergely érdemelte ki az első helyet, míg a nőknél az erejét a legjobban beosztó lengyel Natalia Charlos mögött az olimpiai bajnok Risztov Éva lett a második, a tavalyi EK-győztes Olasz Anna pedig a harmadik.

Bátor vállalkozásnak, és az egész eseménysorozat színfoltjának számított a világbajnok Hosszú Katinka első "medencén kívüli" rajtja, aki sokáig az élen is állt, de aztán a 22 célig eljutó versenyző között a még mindig elismerésre méltó tízedik helyen zárta nem mindennapi szereplését, azaz a premiert.

"Valahol fél távnál ötlött fel bennem, hogy talán túlvállaltam magamat, de mentem tovább, mert megfogadtam, hogy életem első 10 kilométeres versenyét semmiképpen sem adom fel. A mélypontot az a hosszú perceknek tűnő néhány pillanat jelentette, amikor a hatodik fordulónál kaptam egyet jobbról és balról is, azt sem tudom, hogy akarva, vagy akaratlanul, majd a víz alatt találtam magamat, ahonnan azért nem tudtam azonnal feljönni, mert többen is éppen akkor úsztak át fölöttem. Félelmetes volt és most azt mondhatom, hogy ezzel a tanulópénzt máris kifizettem. Nem bánom, hogy így történt, első nekifutásra az "igazi" hosszútáv úszók között nem is végeztem rosszul, arról nem is beszélve, hogy két óránál hosszabb ideig még soha nem tempóztam egyszerre. Nem tudom, hogy lesz-e még próbálkozásom egy ilyen versenyen, de ennél most sokkal fontosabb kérdés az, hogy a berlini Európa bajnokságon nagyon jól szeretnék szerepelni a két vegyesen, és azokban a versenyszámokban is, amelyeket az országos bajnokság után fogunk kiválasztani" - nyilatkozta Hosszú Katinka alaposan lehűlve és ezért dideregve a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának.

A 10 kilométeres táv nagy kihívását elfogadva ott volt a mezőnyben és 13. lett Kapás Boglárka, hasonlóképpen Verrrasztó Dávid, akinek a 18. hely jutott.

Ezúttal a parton maradt, és öccsének, Gergelynek drukkolt, majd gratulált a győzelméhez Gyurta Dániel, a mellúszás világklasszisa, aki félidőben London és Rió de Janeiro között a két év múlva következő próbatétételre fókuszálva nyilatkozott.

"London felé közelítve 2009-től az ötkarikás játékokig több olyan nagy versenyt is sikerült megnyernem, amelyek növelték az önbizalmamat és jelezték, hogy 2012-ben képes lehetek a nagy terv megvalósítására. Jó passzban voltam, és abban is maradtam. Attól a perctől kezdve, hogy olimpiai bajnok lettem, új időszámítás kezdődött el az életemben és ezzel a mérce is magasabbra került előttem. Minden új cél meghatározását az olimpiai győztes teljesítményemhez mérem, az adott versenyen és távon kompromisszumok nélkül igyekszem a lehető legjobban teljesíteni. A motiváció most is egyre erősebb bennem. Tulajdonképpen csak egy nagy cél vezérel, amely mögött minden más terv másodlagos. Nyilvánvaló, hogy az idei Európa-bajnokság, majd a jövő évi világbajnokság is mérföldköves esemény az életemben, főleg a 2015-ös VB, ahol szinte mindennek már úgy kell működnie, mint egy évvel később Rióban. Több apróságon is változtatni akarunk, amelyek a külső szemlélő számra valószínűleg csekélységek, ám éppen ezek az aprónak tűnő részletek összessége határozza meg a nagy egész minőségét, a produkció értékét. Az úszás megy előre, mindenki igyekszik kiaknázni a lehetőségeket, és ezzel én is így vagyok - folytatta Gyurta Dániel.

Idei évadjának különlegessége az, hogy "nyerő számában" a 200 mellen eddig alig-alig próbálta ki magát.

"Nincs ezzel semmi gond, sőt, arra számítok, hogy a 200-ra kiéhezve még jobban mehet az úszás a berlini Európa-bajnokságon. Tavaly a Világkupa versenyeken a fáradás jeleire figyeltem fel, most ez a veszély nem fenyeget. Széles Sándorral, az edzőmmel, akivel immár 16 éve dolgozunk együtt, pontosan tudjuk, hogy hová akarunk eljutni, miként kell az olimpiai versenyzésemet felépíteni, mi az, amin nem kell változtatni, és mi az, amin egy kicsit még javítani lehet. A menetrend pontról pontra mindent meghatároz, és az úszáson kívül foglalkozik a pihenés és a megfelelő táplálkozás kérdéseivel is. Kézben tartjuk a dolgokat, én továbbra is bízom a mesteremben, ő pedig minden tőle telhetőt igyekszik megtenni azért, hogy a lendületem ne törhessen meg."

(Telekom Sporthír Szolgálat - Szalay Péter, fotók: Kovács Anikó)